Հակոբ Սիմիդյանն ու Ալի Սալաջեղեն անդրադարձել են Արաքսի ավազանում բնապահպանական իրավունքների ապահովման և իրանական կողմի հետ գործակցության խնդիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի տեղակալ, Իրանի Բնապահպանության կազմակերպության նախագահ Ալի Սալաջեղեի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՇՄ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպումը կայացել է ավազի և փոշու փոթորիկների դեմ պայքարին ուղղված միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով ԻԻՀ կատարած այցի շրջանակներում:
Հանդիպման մեկնարկին նախարար Հակոբ Սիմիդյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և կարևորել տարածաշրջանում երկու բարեկամ երկրների ու ժողովուրդների սերտ հարաբերությունները, ինչպես նաև բնապահպանական խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերի միավորումը։
Անդրադարձ է կատարվել Արաքս գետի ավազանում բնապահպանական իրավունքների ապահովման և իրանական կողմի հետ գործակցության խնդիրներին։ Կողմերը փաստել են, որ Արաքս գետի ջրի որակի հսկման ու պահպանման խնդիրները լուծելու համար պետք է առավել ակտիվ համագործակցել, իրականացնել փոխայցեր, դիտարկումներ և համատեղ միջոցառումներ։
Այս ուղղությամբ երկու կողմերը համագործակցության շատ մեծ դաշտ են տեսնում, և այդ նպատակով նախարար Սիմիդյանը Ալի Սալաջեղեին հրավիրել է Հայաստան։
Վերահաստատվել է ՀՀ պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու ԻԻՀ հետ գլոբալ բնապահպանական օրակարգի առաջմղման գործում:

Министр окружающей среды Армении принял вице-президента Ирана, председателя Организации по охране природы Ирана
Министр окружающей среды Республики Армения Акоп Симидян принял вице-президента Ирана, председателя Организации по охране Ирана Али Саладжеге.
Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на пресс-релиз Министерства ОС РА, встреча состоялась в рамках визита в Иран с целью участия в международной конференции, направленной на борьбу с песчаными и пыльными бурями.
Министр Симидян поблагодарил за гостеприимство и подчеркнул тесные отношения двух дружественных стран и народов региона, а также вопроса объединения усилий, направленных на решение экологических проблем.
Были затронуты вопросы обеспечения экологических прав в бассейне реки Аракс и сотрудничества с иранской стороной. Стороны признали, что для решения проблем мониторинга и поддерживания качества воды реки Аракс необходимо более активное сотрудничество, взаимные визиты, наблюдения и совместные мероприятия.
Обе стороны видят большое поле для сотрудничества, и с этой целью министр Симидян пригласил Али Саладжеге в Армению.
Он подтвердил готовность Армении сотрудничать с Ираном в продвижении глобальной экологической повестки.