Երևանում կանցկացվի «Արամ Խաչատրյան - 120» խորագրով միջազգային գիտաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայում սեպտեմբերի 12-14-ը տեղի կունենա «Արամ Խաչատրյան - 120» խորագրով միջազգային գիտաժողով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Գիտաժողովը նախաձեռնել է ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտը՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հետ համատեղ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի համաֆինանսավորմամբ։ Նպատակն է ներկայացնել խաչատրյանագիտության արդի վիճակը, քննության առնել հայ ականավոր կոմպոզիտորի ստեղծագործական, կատարողական ու երաժշտական-հասարակական գործունեությունը, արժևորել նրա թողած ժառանգությունը:
Գիտաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն 8 երկրների (Հայաստան, Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ուկրաինա, Լատվիա, Նիդեռլանդներ, Շվեդիա, Լիբանան) միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար գիտնականներ և երիտասարդ հետազոտողներ:
Գիտաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ճեմասրահում կկազմակերպվի խաչատրյանագիտության ձեռքբերումները ներկայացնող ցուցադրություն, իսկ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում՝ «Հավերժ երախտապարտ Արամից» ցուցահանդեսը, որի ընթացքում կներկայացվեն Ել. Ֆ. Գնեսինայի թանգարան-բնակարանում (Մոսկվա) պահվող նյութերը:

В Ереване пройдет международная конференция «Арам Хачатурян - 120»
С 12 по 14 сентября в Национальной академии наук Армении пройдет международная конференция «Арам Хачатурян - 120». Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Министерстве ОНКС РА.
Конференция инициирована Институтом искусств Национальной академии наук Республики Армения совместно с Домом-музеем Арама Хачатуряна и Союзом композиторов Армении при софинансировании комитета высшего образования и науки Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Будет рассмотрена творческая, исполнительская и общественная деятельность выдающегося армянского композитора, оценено оставленное им наследие.
В конференции примут участие известные ученые и молодые исследователи из 8 стран (Армения, Россия, США, Украина, Латвия, Нидерланды, Швеция, Ливан).
В рамках конференции в фойе Национальной академии наук Республики Армения и в Доме-музее Арама Хачатуряна будут организованы выставки, посвященные композитору, на которых представят экспонаты из Дома-музея Е. Ф. Гнесиной (Москва).