Աննա Հակոբյանն Առաջին տիկնանց և ամուսինների երրորդ գագաթնաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է ԼՂ-ում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, Ուկրաինայի առաջին տիկին Օլենա Զելենսկայի հրավերով, սեպտեմբերի 6-ին Կիևում մասնակցել է «Առաջին տիկնանց և ամուսինների ամենամյա երրորդ գագաթնաժողովին»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Աննա Հակոբյանի գրասենյակը։
Այս տարի, տասնյակ երկրների ղեկավարների կանայք և ամուսինները, ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, հայտնի դերասանները և լրագրողները զրուցել են հոգեկան առողջության մասին։
GEV_1558.JPG (10.71 MB)
Մինչև միջոցառման պաշտոնական արարողության մեկնարկը պատվիրակությունները այցելել են «Նահատակ մանուկներ»-ի ցուցահանդես, որտեղ ոգեկոչման արարողություն է անցկացվել։ Ի հիշատակ պատերազմում զոհված երեխաների, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը մյուս պատվիրակությունների ղեկավարների հետ միասին հարգանքի տուրք է մատուցել նահատակված մանուկներին՝ խորհրդանշական փափուկ խաղալիք դնելով երեխաների ոգեկոչման վայրում։
IMG_20230906_125632.jpg (3.94 MB)
Գագաթնաժողովի պաշտոնական մեկնարկից հետո ելույթով է հանդես եկել Աննա Հակոբյանը։
«Մենք վերադառնում ենք «Երեխաների նահատակություն» ցուցահանդեսից, որտեղ մենք ոգեկոչեցինք 2022 թ-ի փետրվարի 24-ից մինչ այժմ Ուկրաինայում նահատակված երեխաների հիշատակը։ Երբ ես մտորում եմ այն հարցի մասին, թե ապագան ինչ է պատրաստել իմ երեխաների, իմ երկրի երեխաների և աշխարհի երեխաների համար, ամենաշատը ես մտածում եմ այն երեխաների մասին, որոնք այլևս ապագա չունեն, որոնք մնացին անցյալում և ում հիշատակը մենք հենց նոր ոգեկոչեցինք։ Կարծում եմ մենք՝ մեծահասակներս, ժամանակին մեր առավելագույնը չենք արել, որպեսզի ապագան «չպատրաստեր» կյանքի այսպիսի ավարտ նրանց համար։ Այս երեխաների համար ես ինձ չափազանց մեղավոր եմ զգում։ Ես շատ մեղավոր եմ զգում աշխարհի այն բոլոր երեխաների համար, ովքեր նահատակվել են տարբեր պատերազմներում, անկախ նրանից, թե որ երկրում են նրանք սպանվել, առանց ռասսայական, գույնի, կրոնական կամ սոցիալական ծագման խտրականության»։
GEV_1579.JPG (10.33 MB)
Ըստ վարչապետի տիկնոջ, նորմալ չէ 21-րդ դարում ունենալ «Նահատակ մանուկներ»-ի ցուցահանդես, նորմալ չէ, երբ երեխաները սպիներ են ունենում ռմբակոծության հետևանքով։ Աննա Հակոբյանի խոսքով, նորմալ չէ 21-րդ դարում ունենալ երեխաներ, որոնք շրջափակման մեջ են, սոված ու հյուծված, ցեղասպանության վախը սրտում։
«Մինչ մենք խոսում ենք, Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 խաղաղ բնակչությունը, որոնց կյանքը շարունակական սպառնալիքի տակ է, հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին Լաչինի միջանցքի անմարդկային շրջափակման պատճառով։ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 30.000 երեխաները տառապում են թերսնուցումից ու սննդի պակասից։ Նրանք ստիպված են ժամերով հերթ կանգնել մինիմալ քանակի սնունդ ստանալու համար։ Նրանք հաճախակի գրանցվող ուշագնացության դեպքերի ականատեսն են, ինչը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների գերլարված հոգեկան վիճակի հետևանքն է։ 30.000 երեխաներ արգելափակված են մի փոքրիկ հողակտորի մեջ՝ զրկված իրենց անօտարելի իրավունքներից, ինչպիսիքն են սննդի, առողջության պահպանման և կրթության իրավունքները»,- ասել է ՀՀ վարչապետի տիկինը։
GEV_1813.JPG (9.88 MB)
Աննա Հակոբյանն ընդգծել է, որ շուրջ 2000 հղիներ զրկված են պարզագույն բուժզննություն անցնելու հնարավորությունից։ Վարչապետի տիկնոջ խոսքով՝ միայն արգելափակված միտքը կարող է աչք փակել անմեղ մարդկանց տառապանքների վրա, և միայն շփոթված սիրտն է պահպանում կյանքի ճանապարհի շրջափակումը` Լաչինի միջանցքը, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ։
«Ավարտելով՝ կցանկանայի յուրաքանչյուրիս կոչ անել ունենալ բավարար քաջություն՝ գտնելու մեր բոլոր խնդիրների լուծումը, այդ թվում վերը նշվածը, բացարձակապես այլ տեսանկյունից։ Մենք պետք է գնահատենք յուրաքանչուր մարդկային կյանք և պետք գտնենք նոր ճանապարհներ ու գործիքներ կասեցնելու համար պատերազմներն ու արժևորելու մարդկային կյանքերը։ Ի վերջո, գլոբալ խաղաղությունը անկյունաքարային նախապայման է առաջընթացի համար, և միայն այսպես մենք կարող ենք ժառանգել ավելի լավ աշխարհ հետագա սերունդներին»,- ասել է նա։
Աննա Հակոբյանը ներկաներին տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 19-ին «Կին քաղաքական առաջնորդներ» համաշխարհային ցանցը Հայաստանի հետ կազմակերպում է գագաթնաժողով՝ Երևանում, նվիրված կին առաջնորդների դերին ժողովրդավարական աշխարհում և անվտանգային համակարգում։ Աննա Հակոբյանը սիրով հրավիրել է ներկա գտնվողներին այցելել Երևան և մասնակցել գագաթնաժողովին։
Գագաթնաժողովի ընթացքում ելույթներ են ունեցել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Դանիայի վարչապետը։
Առաջին տիկինների և ամուսինների գագաթնաժողովը միջազգային հարթակ է, որը միավորում է աշխարհի ազդեցիկ կանանց ու տղամարդկանց՝ համընդհանուր հումանիտար խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ ծավալելու և լուծումներ գտնելու համար։ Ըստ գագաթնաժողովի գաղափարախոսության՝ դա հնարավոր է գործընկերային հարաբերությունների, դիվանագիտության, փորձի փոխանակման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմամբ։ Գագաթնաժողովը կենտրոնանալու է մարդկության համար համատեղ ավելի լավ ապագա ստեղծելու կարևորագույն թեմաներից մեկի վրա։
GEV_0810.JPG (10.66 MB)
Գագաթնաժողովին ներկա են եղել Լիտվայի, Սերբիայի, Դանիայի, Սլովակիայի, Չեխիայի, Սլովենիայի և Էստոնիայի առաջին տիկիններ և ամուսինները, իսկ շուրջ 18 երկրի առաջին տիկիններ մասնակցել են հեռավար: Առաջին տիկնանց և ամուսինների գագաթնաժողովն անցկացվում է Ուկրաինայի առաջին տիկին Օլենա Զելենսկայի նախաձեռնությամբ՝ 2021 թվականից։
Միջոցառումից հետո Աննա Հակոբյանն այցելել է նաև Կիևի Սբ․ Սոֆիայի տաճար, որտեղ պատի վրա պահպանված է հայատառ գրառում։ Ըստ գիտնականների՝ 16-րդ դարում Ուկրաինայի այս հատվածում հաստատված հայերը սերտ կապեր են ունեցել «Կիևի Սոֆիա» արգելոցի հետ։ Գիտնականների խոսքով՝ տաճարում պահպանվել են տասնյակ հայատառ գրառումներ։ Հատկանշական է, որ Կիևի Սբ․ Սոֆիայի տաճարի հիմնադիրներից մեկը ազգությամբ հայ արքայադուստր Աննա Բյուզանդացին է՝ Կիևյան Ռուսիայի իշխան Վլադիմիր Մեծի կինը։ Աննա Բյուզանդացին համարվում է այն մարդը, որը կնքել է Կիևյան Ռուսիան, քանի որ Վլադիմիր Մեծի օրոք է Ռուսիայում տարածվել քրիստոնեությունը։

Супруга премьер-министра Армении представила участникам III саммита первых леди и супругов ситуацию в Нагорном Карабахе
Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян по приглашению первой леди Украины Олены Зеленской 6 сентября приняла участие в III ежегодном саммите первых леди и супругов, прошедшем в Киеве. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил офис Анны Акопян.
Супруги и мужья десятков глав государств, высокопоставленных чиновников ЕС, известных актеров и журналистов встречу этого года посвятили теме психического здоровья.
До официальной церемонии открытия саммита делегации посетили выставку «Погибшие дети», где прошла церемония поминовения. В память о детях, погибших на войне, супруга премьер-министра Анна Акопян вместе с руководителями других делегаций почтила память погибших детей, положив на мемориал мягкую игрушку.
Анна Акопян на саммите выступила с речью.
«Мы пришли с выставки «Погибшие дети», где почтили память детей, погибших в Украине с 24 февраля 2022 года по настоящее время. Когда я думаю о том, что будущее готовит моим детям, детям моей страны и детям мира, я больше думаю о детях, у которых уже нет будущего. О детях, оставшихся в прошлом, и память которых мы только что почтили. Я думаю, что мы, взрослые, в свое время не сделали все возможное, чтобы будущее не преподнесло им такой конец жизни. Я чувствую себя крайне виноватой перед этими детьми. Я чувствую себя очень виноватой перед всеми детьми мира, ставшими мучениками в различных войнах, независимо от страны, в которой они были убиты, без дискриминации по расе, цвету кожи, религии или социальному происхождению».
По словам супруги премьер-министра, в XXI веке ненормально проводить выставку «Погибшие дети», ненормально, когда у детей остаются шрамы в результате бомбардировок. По мнению Анны Акопян, в 21 веке ненормально иметь детей, находящихся в блокаде, голодных и истощенных, со страхом геноцида в сердце.
«В настоящее время 120 000 мирных жителей Нагорного Карабаха, жизнь которых находится под постоянной угрозой, находятся на грани гуманитарной катастрофы из-за бесчеловечной блокады Лачинского коридора. 30 000 детей, живущих в Нагорном Карабахе, страдают от недоедания и нехватки продуктов. Им приходится часами стоять в очереди, чтобы получить минимальное количество еды. Они становятся свидетелями частых случаев обмороков, являющихся следствием перенапряженного психического состояния жителей Нагорного Карабаха. 30 000 детей заперты на небольшом участке земли, лишены своих неотъемлемых прав, таких как право на питание, здравоохранение и образование», - представила супруга премьер-министра РА.
Анна Акопян подчеркнула, что около 2000 беременных женщин лишены возможности проходить обычное медицинское обследование. И лишь отчужденный от всего разум способен не замечать страдания невинных людей, и лишь закрытое сердце способно удерживать блокаду дороги жизни - Лачинского коридора, соединяющего Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром.
«В заключение я хотела бы призвать каждого из нас иметь достаточно мужества, чтобы найти решение всех наших проблем, в том числе и вышеперечисленных, увидеть все это в совершенно ином аспекте. Мы должны ценить каждую человеческую жизнь и должны найти новые способы и инструменты, чтобы остановить войны и ценить человеческие жизни. В конце концов, глобальный мир является краеугольным условием прогресса, и только таким образом мы сможем передать будущим поколениям лучший мир », - заключила она.
Анна Акопян сообщила присутствующим, что 19 октября 2023 года глобальная сеть «Женщины -политические лидеры» вместе с Арменией организует в Ереване саммит, посвященный роли женщин-лидеров в демократическом мире и системе безопасности. Анна Акопян любезно пригласила присутствующих посетить Ереван и принять участие в этом саммите.
На саммите также выступили госсекретарь США Энтони Блинкен, президент Украины Владимир Зеленский. На мероприятии присутствовал и премьер-министр Дании.
Саммит первых леди и супругов – международная платформа, объединяющая влиятельных женщин и мужчин всего мира для обсуждения и поиска решений глобальных гуманитарных проблем. Согласно идеологии саммита, это возможно посредством партнерских отношений, дипломатии, обмена опытом и реализации совместных инициатив. Саммит будет сосредоточен на одной из важнейших тем - созданию лучшего будущего для человечества.
В саммите приняли участие первые леди и супруги лидеров Литвы, Сербии, Дании, Словакии, Чехии, Словении и Эстонии, первые леди около 18 стран участвовали дистанционно. Саммит первых леди и супругов проводится по инициативе первой леди Украины Елены Зеленской с 2021 года.
После мероприятия Анна Акопян посетила Собор Святой Софии в Киеве, где на стене сохранилась надпись на армянском языке. По мнению ученых, армяне, поселившиеся в этой части Украины еще в XVI веке, имели тесные связи с заповедником «Киевская София». По мнению ученых, в храме сохранились десятки армянских письменных записей. Примечательно, что одной из основательниц собора Святой Софии является армянская княгиня Анна Византийская, жена князя Киевской Руси Владимира Великого. Анну Византийскую считают человеком, крестившим Киевскую Русь, ведь христианство распространилось на Руси именно во времена правления Владимира Великого.