Վրաստանի վարչապետը հայտարարել է, որ նախագահը ցուցադրաբար խախտել է Սահմանադրությունը Եվրոպա կատարած այցով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ցուցադրաբար խախտել է Սահմանադրությունը ՝ չհամաձայնեցված այցեր կատարելով եվրոպական երկրներ, ինչից հետո իշխանությունները իմպիչմենտի գործընթաց են սկսել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հայտարարությունը:
«Կցանկանայի մի քանի բառով մեկնաբանել տիկին նախագահի որոշումը: Նա, ցավոք, հաշվի չի առել կառավարության կողմից ուղարկված մերժումը և ցուցադրաբար խախտել է Սահմանադրությունը: Հիշեցնեմ, որ Սահմանադրությամբ ներքին և արտաքին քաղաքականությունը որոշում Է Վրաստանի կառավարությունը», - ասել Է Ղարիբաշվիլին կառավարության նիստում:
Վարչապետը նաև պարզաբանել է, թե ինչով էր պայմանավորված նախագահի՝ ԵՄ երկրներ այցերի իր մերժումը: Ղարիբաշվիլին հիշեցրել է ամիսներ առաջ խորհրդարանական ամբիոնից Զուրաբիշվիլիի խոսքերն այն մասին, որ Վրաստանն արժանի չէր անցյալ տարի ԵՄ անդամի թեկնածուի կարգավիճակին: «Դրանից հետո մեզ այլ ապացույցներ պետք չէին, որպեսզի կորցնենք վստահությունը նախագահի նկատմամբ», - ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
«Շատ ցավալի է, որ Վրաստանի նախագահը ցուցադրաբար խախտում է օրենքը: Մենք պետք է օրինակ ծառայենք, լինենք հիմնական օրենքի պաշտպան: Այդ պատճառով իշխող կուսակցության կայացրած որոշումը բացարձակապես արդարացված էր», - հավելել Է Ղարիբաշվիլին:
Իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը սեպտեմբերի 1-ին հայտարարել է նախագահի նկատմամբ իմփիչմենթի ընթացակարգի մեկնարկի մասին: Պատճառը եղել է նրա այցը Եվրոպա՝ ԵՄ երկրների ղեկավարների հետ հանդիպելու համար, որը կառավարությունը մերժել է: Այսպիսով, Զուրաբիշվիլին խախտել է Սահմանադրությունը, որի համաձայն նախագահը արտաքին քաղաքականության մեջ ներկայացուցչական գործառույթներ կարող է իրականացնել միայն կառավարության համաձայնությամբ:
Նախագահին հեռացնելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների ձայների 2/3-ը, այսինքն՝ 150-ից 100-ը: Խորհրդարանական մեծամասնությունն ունի 84 ձայն, իմպիչմենտին աջակցելու մասին հայտարարել են նաև «Եվրոպական սոցիալիստներ»-ի 4 պատգամավոր:

Премьер-министр Грузии заявил, что президент своим визитом в Европу демонстративно нарушила Конституцию
Президент Грузии Саломе Зурабишвили демонстративно нарушила конституцию, отправившись с несогласованными визитами в европейские страны, после чего власти начали процедуру импичмента. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили.
"Хотел бы в нескольких словах прокомментировать решение госпожи президента. Она, к сожалению, не учла направленный правительством отказ и демонстративно нарушила Конституцию. Напомню, что по конституции внутреннюю и внешнюю политику определяет правительство Грузии. И она может исполнять эти обязанности только в том случае, если правительство ее уполномочит", - сказал Гарибашвили на заседании правительства.
Премьер также пояснил, чем мотивирован был его отказ президенту в визитах в страны ЕС. Гарибашвили напомнил слова Зурабишвили с парламентской трибуны несколько месяцев назад о том, что Грузия не заслуживала в прошлом году статуса кандидата в члены ЕС. "После этого нам не требовалось других доказательств, чтобы утратить доверие [к президенту]", - подчеркнул глава правительства.
"Очень жаль, что президент Грузии демонстративно нарушает закон. В то же время, мы должны подавать пример, быть защитниками основного закона, и должны подавать пример другим. Поэтому решение, которое приняла правящая партия, было абсолютно оправданным", - добавил Гарибашвили.
Правящая партия "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" 1 сентября объявила о запуске процедуры импичмента в отношении президента. Причиной послужила ее поездка в Европу для встречи с лидерами стран ЕС, в которой правительство ей отказало. Таким образом, Зурабишвили нарушила конституцию, согласно которой президент может осуществлять представительские функции во внешней политике только с согласия кабмина.
Для отстранения президента нужно 2/3 голосов депутатов, то есть 100 из 150. У парламентского большинства 84 голоса в парламенте, о поддержке импичмента также заявили 4 депутата "Европейских социалистов".