Էրդողանը Պուտինին հրավիրել է Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել է այցելել Թուրքիա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «РИА Новости»-ի թղթակիցը:
«Ամենակարճ ժամանակում սպասում եմ ձեզ ինձ մոտ»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը ՝ Սոչիում կայացած բանակցություններից հետո հրաժեշտ տալով Ռուսաստանի նախագահին: Կարճատև երկխոսության ընթացքում առաջնորդները միմյանց ձեռք են սեղմել և շփվել թարգմանիչների օգնությամբ։
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել են Սոչիում սեպտեմբերի 4-ին: Գրեթե մեկ տարվա ընդմիջումից հետո սա նրանց առաջին հանդիպումն էր: Նախագահները քննարկել են Սևծովյան հացահատիկի գործարքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և այլ հարցեր: Բանակցությունների արդյունքում ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մի քանի շաբաթից կսկսի անվճար հացահատիկ մատակարարել աֆրիկյան վեց երկրներին: Իր հերթին Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է աջակցել ռուսական հացահատիկի վերամշակմանը՝ այն հետագայում կարիքավոր երկրներ ուղարկելու համար, հույս ունի, որ Ռուսաստանի հետ համատեղ քայլեր կիրականացվեն աֆրիկյան երկրներին պարենամթերքի մատակարարման ուղղությամբ:

Эрдоган пригласил Путина в Турцию
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригласил российского лидера Владимира Путина посетить Турцию с визитом в "самые кратчайшие сроки".
"В самое кратчайшее время жду вас у себя", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сказал турецкий лидер, прощаясь с президентом России после переговоров в Сочи. Во время краткого диалога лидеры пожимали друг другу руки и общались при помощи переводчиков.
Президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган встретились в Сочи в понедельник в середине дня. Это была их первая личная встреча после почти годичного перерыва. Президенты обсудили ситуацию вокруг черноморской зерновой сделки и другие вопросы. По итогам переговоров, президент Путин заявил, что Россия через пару-тройку недель начнет поставку бесплатного зерна шести африканским странам. В свою очередь Эрдоган заявил, что Анкара готова оказать содействие в переработке российского зерна для ее дальнейшей отправки в нуждающиеся страны, надеется на совместную с Россией реализацию шагов по доставке продовольствия африканским странам.