Մյանմայում պայթյունների հետևանքով 5 պետական ​​ծառայող է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյանմայի՝ Թաիլանդի հետ սահմանամերձ Մյավադի քաղաքի պետական հաստատությունում տեղի ունեցած պայթյունից զոհվել են առնվազն 5 պաշտոնյա և անվտանգության ծառայության աշխատակից, իրավապահ մարմինների ևս 11 ներկայացուցիչներ վիրավորվել են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Agence France-Presse (AFP) գործակալությունը՝ հղում անելով անվտանգության ծառայության աղբյուրների։
Ըստ հրապարակման՝ առաջին երկու պայթյունները որոտացել են շենքում, որտեղ տեղակայված են ոստիկանության բաժանմունքն ու վարչակազմի գրասենյակը, սակայն ոչ ոք չի տուժել։ Այնուհետև, երբ իշխանություններն անվտանգության միջոցառումներ էին ձեռնարկում, գործարկվել է ևս երկու պայթուցիկ սարք, ինչի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդ՝ մեկ զինծառայող, երկու ոստիկան և վարչակազմի երկու պաշտոնյա։ Իրավապահ մարմինների ևս 11 ներկայացուցիչներ վիրավորվել են:
Ոստիկանությունում հաստատել են միջադեպի փաստն ու տուժածների թվաքանակը, սակայն մեղավորների մասին տեղեկություններ դեռ չկան։ Մյանմայում իշխանությունը գրաված խունտան կատարվածի պատասխանատու է անվանել հեղափոխության դեմ հանդես եկող «Պաշտպանության ժողովրդական ուժերին» և երկրի զինված ուժերի դեմ պայքարող անջատողական էթնիկ խմբավորմանը՝ «Կարենի ազգային ազատագրական բանակին»։
2021 թ. փետրվարի 1-ին Մյանմայի զինվորականները երկրում հայտարարել էին արտակարգ դրություն սահմանելու և երկրի ընտրված ղեկավարությանը հեռացնելու մասին։ Բանակի ներկայացուցիչները հայտարարել էին 2020 թ. նոյեմբերին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններում բազմաթիվ ընտրակեղծիքների մասին, որոնց արդյունքներով հաղթել էր «Ազգային լիգա հանուն ժողովրդավարության» կուսակցությունը։ Այդ ժամանակվանից ի վեր Մյավադին դարձել է երկրի զինված ուժերի և ժամանակավոր կառավարության միջև բախումների կենտրոն, և դա տասնյակ հազարավոր մարդկանց ստիպել է փախչել Թաիլանդ:

В Мьянме при взрыве погибли пять госслужащих
По меньшей мере 5 чиновников и сотрудников службы безопасности погибли, еще 11 представителей правоохранительных органов получили ранения в результате взрыва в правительственном здании в мьянманском городе Мьявади, расположенном на границе с Таиландом. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на ТАСС, об этом сообщило агентствоAgence France-Presse(AFP) со ссылкой на источники в службе безопасности.
По его данным, первые два взрыва прогремели в здании, в котором располагается отделение полиции и офис администрации, однако никто не пострадал. Позже сработали еще два взрывных устройства, в результаты чего погибли пять человек - один военнослужащий, двое полицейских и двое госслужащих из администрации. Еще 11 представителей правоохранительных органов получили ранения, в том числе тяжелые, сообщил источник AFP.
В полиции подтвердили факт происшествия и количество пострадавших, однако информации о виновных пока нет, передает агентство. Вооруженные силы Мьянмы возложили ответственность за произошедшее на "Народные силы обороны" и Каренскую национально-освободительную армию - сепаратистскую этническую группировку, ведущую борьбу с ВС страны.
1 февраля 2021 года мьянманские военные объявили о введении в стране чрезвычайного положения и смещении ее руководства. Представители армии заявили о масштабных фальсификациях на прошедших в ноябре 2020 года парламентских выборах, по итогам которых победила партия "Национальная лига за демократию". С тех пор Мьявади стал центром столкновений между ВС страны и временным правительством, что вынуждает десятки тысяч людей бежать в Таиланд.