ԱՄՆ-ն արտերկրում առգրավել է շուրջ 1 մլրդ դոլարի ռուսական ակտիվներ․ CBS
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի ռուսական ակտիվներ է առգրավել արտերկրում կամ նպաստել է դրանց առգրավմանն այն բանից հետո, ինչ Ռուսաստանը ռազմական գործողություններ է սկսել Ուկրաինայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CBS News-ը։
Ըստ պարբերականի՝ ռուս օլիգարխները տարբեր միջոցներով փորձել են թաքցնել իրենց հարստությունը, սակայն ԱՄՆ դատախազներին հաջողվել է գտնել պատժամիջոցներից խուսափող ռուսաստանցի մեծահարուստներին։
Ըստ ԱՄՆ գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիզա Մոնակոյի՝ ԱՄՆ կառավարությունն ինքնաթիռներ է իջեցրել Շվեյցարիայում և Մերձավոր Արևելքում, ձերբակալել է մաքսանենգների Իտալիայում, Գերմանիայում և Լատվիայում՝ ցույց տալով, որ «թաքնվելու տեղ չկա»։
Անցյալ տարի Ֆիջիում ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունն առգրավել է 300 միլիոն դոլար արժողությամբ զբոսանավ, որը պատկանում է ռուսաստանցի օլիգարխ Սուլեյման Քերիմովին, այնուհետև Իսպանիայում ձերբակալվել է օլիգարխ Վիկտոր Վեկսելբերգին պատկանող 90 միլիոն դոլար արժողությամբ զբոսանավը։ Թե՛ Քերիմովը, թե՛ Վեկսելբերգը գտնվում են ԱՄՆ պատժամիջոցների ցուցակում։
ԱՄՆ արդարադատության նախարարության կողմից առգրավվել է նաև 350 միլիոն դոլարանոց Boeing ինքնաթիռ և 60 միլիոն դոլարանոց Gulfstream ինքնաթիռ։
Արևմտյան երկրներում բազմիցս նշել են, որ ցանկանում են գտնել որևէ միջոց, որպեսզի ռուսական առգրավված ակտիվները կարողանան ուղղել Ուկրաինայի վերակառուցմանը։

США арестовали российские активы на сумму около 1 миллиарда долларов за рубежом: CBS
ЕРЕВАН, 4 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Соединенные Штаты конфисковали или способствовали конфискации российских активов за рубежом на сумму более 1 миллиарда долларов после того, как Россия начала военную операцию на Украине. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает CBS News.
По данным издания, российские олигархи пытались скрыть свое богатство различными способами, однако прокурорам США удалось найти богатых россиян, избегающих санкций.
По словам заместителя генерального прокурора США Лизы Монако, правительство США сбило самолеты в Швейцарии и на Ближнем Востоке, арестовало контрабандистов в Италии, Германии и Латвии, показав, что «негде спрятаться».
В прошлом году Министерство юстиции США конфисковало на Фиджи яхту стоимостью 300 миллионов долларов, принадлежащую российскому олигарху Сулейману Керимову, а в Испании — яхту стоимостью 90 миллионов долларов, принадлежащую олигарху Виктору Вексельбергу. И Керимов, и Вексельберг находятся в санкционном списке США.
Самолет Boeing стоимостью 350 миллионов долларов и самолет Gulfstream стоимостью 60 миллионов долларов также были конфискованы Министерством юстиции США.
Западные страны неоднократно заявляли, что хотят найти способ, чтобы конфискованные российские активы можно было направить на восстановление Украины.