Իրանի հանքերից մեկում պայթյունի հետևանքով կա 6 զոհ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի հյուսիսային Սեմնանի նահանգում սեպտեմբերի 3-ի երեկոյան հանքի փլուզման հետևանքով 6 մարդ է զոհվել։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Tasnim գործակալության հրապարակումը։
Դեպքը տեղի է ունեցել Դամգան քաղաքի հյուսիսում գտնվող «Թազարե» հանքում։ Գիշերը թունելներից մեկը փլուզվել է այնտեղ կուտակված գազի պայթյունի պատճառով։ Ըստ Սեմնանի նահանգապետի՝ որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվել են 10 ժամ, բոլոր 6 զոհերի մարմինները հանվել են փլատակներից։
Միջադեպի հետևանքով նաև մի քանի մարդ է տուժել, որոնց ցուցաբերվել է անհրաժեշտ օգնությունը։
Tasnim-ը հիշեցնում է, որ «Թազարե»-ի ածխահանքերում վերջին տարիների ընթացքում սա փլուզման և պայթյունի արդեն երկրորդ միջադեպն է, և իշխանությունները պետք է որոշեն՝ շարունակել հանքի շահագործումը թե դադարեցնել այն, մինչև ամրացման միջոցառումներ չիրականացվեն։

В результате взрыва на одной из иранских шахт есть шесть жертв
ЕРЕВАН, 4 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Шесть человек погибли в результате обрушения шахты вечером 3 сентября в северной провинции Семнан в Иране. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на издание агентства "Тасним".
Инцидент произошел на шахте «Тазаре» на севере города Дамган. Ночью один из тоннелей обрушился из-за взрыва скопившегося там газа. По словам губернатора Семнана, поисково-спасательные работы продолжались 10 часов, тела всех шести пострадавших были извлечены из-под завалов.
В результате происшествия также пострадали несколько человек, которым была оказана необходимая помощь.
Тасним напоминает, что это второй случай обрушения и взрыва на угольной шахте «Тазаре» за последние годы, и власти должны решить, продолжать ли эксплуатацию шахты или остановить ее до тех пор, пока не будут приняты меры по укреплению.