Ադրբեջանի ագրեսիվ գործելաոճը կարող է խոչընդոտել տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերին․ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործելաոճը կարող է խոչընդոտել տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերին։
«Սեպտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4զոհ և 1 վիրավոր: Ադրբեջանական ԶՈՒ կիրառել են նաև ականանետեր և անօդաչու սարքեր:
Հայաստանի Հանրապետություննայս ընթացքում բազմիցս ահազանգել էր, որ Ադրբեջանը, նպատակ ունենալով նախապես ծրագրավորված ռազմական գործողություններ իրականացնել, միտումնավոր, համակարգային կերպով ապատեղեկատվություն է տարածում:
Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ոտնձգությունները, որոնք զուգորդվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումների վերաբերյալ ադրբեջանական կողմից տարբեր մակարդակներով, ինչպես նաև տարբեր պետական լրատվամիջոցներով պարբերաբար հնչող հայտարարություններով ու ռազմատենչ հռետորաբանությամբ, հանդիսանում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով առկա հարցերը կարգավորելու, սեփական կամքը պարտադրելու Բաքվի ագրեսիվ քաղաքականության շարունակությունը:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու հասցեական կոչերի և աճող ճնշման պայմաններում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս սադրանքը նաև միտված է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը և խուսափել իրպարտավորությունների կատարումից:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի նմանօրինակ ագրեսիվ գործելաոճը, որն ուղեկցվում է արդեն 8 ամսից ավել տևող Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փաստացի պաշարմամբ, և կարող է լրջորեն խոչընդոտելտարածաշրջանում կայունություն և տևական խաղաղություն հաստատելու ջանքերին: Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր սկզբունքային դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի բոլոր ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ու տարածաշրջանում իրական կայունությամբ շահագրգիռ դերակատարներին առկա մեխանիզմների կիրառմամբ և գործուն ու հստակ քայլերի միջոցով զսպել Ադրբեջանի օրեցօր սաստկացող առավելապաշտական վարքագիծը՝ իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու և Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու նպատակով»,- ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:

YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. The Armenian Ministry of Foreign Affairs has strongly condemned Azerbaijan’s military aggression targeting Armenian border positions in Gegharkunik province and warned that Baku’s actions could seriously disrupt the efforts aimed at establishing stability and lasting peace in the region.
In a statement released Friday, the Armenian foreign ministry called on the international community to restrain Azerbaijan’s growing maximalist behavior.
Below is the full statement issued by the foreign ministry.
“On September 1, the armed forces of Azerbaijan opened fire on the positions of the armed forces of the Republic of Armenia located in the area of Sotk and Norabak in the Gegharkunik region, which resulted in casualties of 4 killed and 1 wounded. Azerbaijan’s armed forces also used mortars and UAVs,
“During this period, the Republic of Armenia has repeatedly signaled that Azerbaijan, aiming at carrying out pre-planned military actions, deliberately and systematically is spreading disinformation.
“The encroachments against the territorial integrity of Armenia, combined with the statements and bellicose rhetoric regularly made by the Azerbaijani side on various levels as well as channeled through various state media, are the continuation of Baku's aggressive policy aimed at settling existing problems and imposing its own will through the use of force and the threat of use of force.
“Under the conditions of targeted calls and growing pressure to lift the illegal blockade of the Lachin corridor, Azerbaijan’s provocation is also aimed at diverting the attention of the international community and avoiding the fulfillment of its obligations.
“We strongly condemn this kind of aggressive behavior of Azerbaijan, which is accompanied by the factual siege of the people of Nagorno-Karabakh through the 8-month-long illegal blockade of the Lachin Corridor, and can seriously disrupt the efforts aimed at establishing stability and lasting peace in the region. The Republic of Armenia reaffirms its principled position that all units of Azerbaijan’s armed forces must be withdrawn from the sovereign territory of Armenia.
“We call on the international community and the actors interested in real stability in the region to restrain Azerbaijan’s daily increasing maximalist behavior through the existing mechanisms and active and clear steps in order to prevent further escalation of the situation and to bring Azerbaijan to a constructive track.”