Իրանի արտգործնախարարը ԱՄՆ-ին կոչ է արել դուրս բերել զորքերը Սիրիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն ԱՄՆ-ին կոչ է արել դուրս բերել զորքերը Սիրիայից՝ դրանց ներկայությունն այնտեղ անօրինական համարելով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական IRNA լրատվական գործակալությունը:
«Մենք ամերիկյան ուժերին խորհուրդ ենք տալիս տուն վերադառնալ, մենք նաև խորհուրդ ենք տալիս ամերիկյան իշխանություններին տարածաշրջանը թողնել տարածաշրջանի ժողովրդին», - հայտարարել է Աբդոլլահիանը Դամասկոսում իր սիրիացի գործընկեր Ֆեյսալ Միքդադի հետ բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Աբդոլլահիանը նշել է, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են «Սիրիայում ամերիկյան զորքերի անօրինական ներկայությունը ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակով», իսրայելական հարվածները սիրիական տարածքին, այդ թվում՝ օգոստոսի 28-ին Հալեպի միջազգային օդանավակայանին հասցված օդային հարվածը։
«Սիոնիստական ​​ռեժիմի հանցավոր արարքներից ոչ մեկն անպատասխան չի մնա»,- ընդգծել է Աբդոլլահիանը։
Միքդադն իր հերթին ասել է, որ ԱՄՆ-ն և արևմտյան մյուս պետությունները շարունակում են իրենց ագրեսիվ քաղաքականությունը Իրանի և Սիրիայի դեմ, մասնավորապես՝ «ներդրումներն ահաբեկչության մեջ իրենց քաղաքական նպատակներին հասնելու համար», հավելելով, որ Իրանի և Սիրիայի ժողովուրդները մնում են անսասան, և այդ ընդհանուր դիրքորոշումը նրանց հաղթանակ կբերի։

Глава МИД Ирана призвал США вывести войска из Сирии
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиян призвал США вывести войска из Сирии, назвав их присутствие там незаконным. Как передает «Арменпресс», об этомсообщилоиранское информагентство ИРНА.
"Мы советуем американским силам вернуться домой, мы также советуем американским властям оставить регион его народу", - заявил Абдоллахиян на совместной с сирийским коллегой Фейсалом Микдадом пресс-конференции в Дамаске, где глава иранского МИД находился с визитом.
Абдоллахиян отметил, что в ходе переговоров обсуждались "незаконное присутствие американских войск в Сирии под предлогом борьбы с терроризмом", израильские удары по сирийской территории, включая авиаудар в понедельник по международному аэропорту Алеппо.
"Ни одно из преступных деяний сионистского режима не останется без ответа", - подчеркнул Абдоллахиян.
Микдад со своей стороны сказал, что США и другие западные государства продолжают свою агрессивную политику против Ирана и Сирии, в частности, путем "инвестирования в терроризм для достижения своих политических целей", добавив, что иранский и сирийский народы остаются стойкими, и эта общая позиция принесет им победу.