Ռուսաստանում հայտնել են ուկրաինական դիվերսանտների՝ Բրյանսկ ներխուժման մասին․ կա 2 զոհ, 5 ձերբակալված
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը հայտնել է, որ Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների 2 աշխատակից զոհվել է, ևս 5-ը՝ ձերբակալվել Բրյանսկի մարզ ներխուժման փորձի ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԴԾ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Ըստ հաղորդագրության՝ դա եղել է ուկրաինական դիվերսիոն հետախուզական խումբ, որն ահաբեկչական հարձակումներ էր պլանավորում Ռուսաստանի ռազմական և էներգետիկ օբյեկտների վրա։
«ԱԴԾ-ն, Ազգային գվարդիայի զորքերի դաշնային ծառայության և Ներքին գործերի նախարարության հետ համագործակցությամբ, 2023 թ․ օգոստոսի 30-ին Ռուսաստանի տարածքում ճնշել է ուկրաինական դիվերսիոն ահաբեկչական խմբի գործունեությունը, որը բաղկացած էր Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը կադրային աշխատակիցներից, Հետախուզության գլխավոր վարչության և Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հատուկ գործողությունների ծառայության զինծառայողներից», - մեջբերում է ТАСС-ը հաղորդագրությունից։
Ինչպես նշել են ԱԴԾ-ում, դիվերսանտների նպատակը եղել է «մի շարք աղմկահարույց ահաբեկչական գործողությունների իրականացումը ռազմական և էներգետիկ ենթակառուցվածքների օբյեկտներում»:
«Օպերատիվ-մարտական միջոցառումների ընթացքում Բրյանսկի մարզի Նավլինսկի շրջանում չեզոքացվել է երկու զինյալ, հինգը բերման են ենթարկվել, որոնցից երեքը վիրավոր են», - հայտնել են գերատեսչությունում՝ հավելելով, որ «դիվերսանտներից յուրաքանչյուրն ուներ տարբեր զինատեսակների տպավորիչ բեռ», այդ թվում՝ ամերիկյան արտադրության ավտոմատներ՝ անաղմուկ կրակող սարքերով, հզոր պայթուցիկ սարքեր, մեծ քանակությամբ ՆԱՏՕ-ի նմուշի նռնակներ և պարկուճներ, գիշերային տեսողության սարքեր։

Россия сообщила о вторжении в Брянск украинских диверсантов: есть 2 погибших, 5 арестованных
ЕРЕВАН, 31 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В Федеральной службе безопасности России сообщили, что двое сотрудников спецслужб Украины были убиты и еще пятеро арестованы при попытке вторжения в Брянскую область. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщило управление по связям с общественностью ФСБ РФ.
Согласно сообщению, именно украинская диверсионно-разведывательная группа планировала теракты на российские военные и энергетические объекты.
"ФСБ совместно с Федеральной службой национальной гвардии и МВД 30 августа 2023 года на территории России пресекла деятельность украинской диверсионно-террористической группы, в состав которой входили сотрудники СБУ, военнослужащие Главного разведывательного управления и Службы специальных операций Минобороны Украины", - цитирует сообщение ТАСС.
Как отметили в ФСБ, целью диверсантов было "провести ряд шумных террористических мероприятий на объектах военной и энергетической инфраструктуры".
"В ходе оперативно-боевых мероприятий в Навлинском районе Брянской области обезврежены двое боевиков, задержаны пятеро, трое из них ранены", - сообщили в ведомстве, добавив, что "каждый из диверсантов имел внушительный груз различного оружия", в том числе автоматическое оружие американского производства с устройствами бесшумной стрельбы, фугасные устройства, большое количество гранат и снарядов натовского образца, приборы ночного видения.