Վազորդ Երվանդ Մկրտչյանն աթլետիկայի աշխարհի առաջնությունում ՀՀ նոր ռեկորդ է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի աթլետիկայի հավաքականի անդամ, վազորդ Երվանդ Մկրտչյանը Բուդապեշտում ընթացող աթլետիկայի աշխարհիառաջնությունումՀՀնորռեկորդէ սահմանել՝ 1500 մետր վազքատարածությունըհաղթահարելով3։39.35րոպեում:
ԻՆչպես տեղեկացնում «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԿԳՄՍ նախարարության պաշտոնական կայքը, աշխարհի առաջնության արդյունքներով Մկրտչյանը զբաղեցրել է 11-րդ հորիզոնականը և չի կարողացել հաղթահարել որակավորման փուլի արգելքը:
Նախորդ ռեկորդը ևս գրանցել էր Երվանդ Մկրտչյանը՝ հուլիսին Չինաստանում անցկացված Համաշխարհային ուսանողական խաղերի 1500 մետր վազք մրցաձևում ցույց տալով 3:40.68 արդյունք:
Հիշեցնենք՝ Համաշխարհային ուսանողական խաղերում Մկրտչյանը զբաղեցրել էր երրորդ հորիզոնականն ու արժանացել բրոնզե մեդալի: Այդպիսով՝ Մկրտչյանն անկախ Հայաստանի աթլետիկայի առաջին մեդալն էր նվաճել Համաշխարհային ուսանողական խաղերի վազքային մրցաձևերում:

Бегун Ерванд Мкртчян установил новый рекорд РА на чемпионате мира по легкой атлетике
Член сборной Армении по легкой атлетике, бегун Ерванд Мкртчян на чемпионате мира по легкой атлетике в Будапеште установил новый рекорд Армении, преодолев дистанцию 1500 метров за 3:39,35 минуты.
Как передает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, по итогам чемпионата мира Мкртчян занял 11-е место и не смог преодолеть барьер отборочного тура.
Предыдущий рекорд установил также Ерванд Мкртчян, показав результат 3:40,68 в беге на 1500 метров на Всемирных студенческих играх, прошедших в Китае в июле.
Напомним, что на Всемирных студенческих играх Мкртчян занял третье место и завоевал бронзовую медаль. Таким образом, Мкртчян завоевал первую медаль по легкой атлетике в независимой Армении на соревнованиях по бегу Всемирных студенческих игр.