Ճանաչողական այցով Գյումրիում էր ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճանաչողական այցով օգոստոսի 22-ին Գյումրիում էր ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Շիրակի մարզպետարանում ունեցած հանդիպման ժամանակ Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը նախ շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնում նշանակվելու առթիվ՝ մաղթելով հաջողություններ նախաձեռնություններում, ապա ներկայացրել Շիրակի մարզի հնարավորությունները, ներուժն ու անդրադարձել հիմնախնդիրներին ու առաջիկա անելիքներին․ «Որքան էլ դժվար ճանապարհ է անցել մեր մարզը՝ պահպանել է իր առանձնահատուկ ոգին, ունի մեծ պոտենցիալ ինչպես զբոսաշրջության և մշակույթի զարգացման, այնպես էլ տարբեր բնագավառներում զարգացման համար։ Լիահույս եմ, որ հայ-ֆրանսիական միջմարզային հարաբերություններն այսուհետ էլ կշարունակեն դինամիկ զարգանալ, իսկ մենք կկարողանանք համատեղ ջանքերով դրանց սերտացմանը նպաստել։ Շիրակի մարզն ու համայնքներն արդեն ունեն համագործակցության փորձ Ֆրանսիայի տարբեր շրջանների հետ, վստահ եմ՝ համատեղ ջանքերով այդ գործակցությանը նոր շունչ ու թափ կհաղորդենք»,-նշել է մարզպետը։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել մարզպետին ջերմ ու անմիջական ընդունելության համար՝ նշելով, որ որպես դեսպան ջանք չի խնայելու ապակենտրոնացված համագործակցության ամրապնդման համար․ «Դուք ճիշտ եք՝ Շիրակի մարզի հետ Ֆրանսիայի տարբեր շրջաններ ու քաղաքներ արդեն բարեկամություն են հաստատել, ես իմ կողմից վստահեցնում եմ, որ ամեն ինչ անելու եմ մեր համագործակցությունը նոր հարթություն տեղափոխելու, նոր ուղղություններով զարգացնելու համար՝ խոսքս թե տնտեսական, թե մշակութային համագործակցությանն է առնչվում»։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Շիրակի մարզպետարանից՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տնտեսական, մշակութային, առողջապահական, կրթական բնագավառներում համագործակցությանն ու համայնքների միջև ապակենտրոնացված գործակցության նոր հեռանկարներին։

Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи находился в Гюмри с ознакомительным визитом
Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи  находился в Гюмри с ознакомительным визитом
ГЮМРИ, 22 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. 22 августа новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи находился в Гюмри с ознакомительным визитом.
В ходе встречи, состоявшейся в Ширакском марзпетаране, губернатор Ширакской области Мушег Мурадян сначала поздравил посла с назначением, пожелав успехов в его начинаниях, затем представил возможности и потенциал Ширакской области, коснулся проблем и предстоящих задач. «Каким бы трудным ни был путь, наша область сохранила свой особый дух, имеет большой потенциал для развития туризма и культуры, а также развития в различных сферах. Я очень надеюсь, что армяно-французские межрегиональные отношения и впредь будут динамично развиваться, и мы сможем совместными усилиями способствовать их сближению. Ширакский марз и общины уже имеют опыт сотрудничества с разными регионами Франции, я уверен, что совместными усилиями мы придадим этому сотрудничеству новое дыхание и импульс", - отметил губернатор.
Посол поблагодарил губернатора за теплый и прямой прием, отметив, что на посту посла он приложит все усилия для укрепления децентрализованного сотрудничества. "Вы правы, разные регионы и города Франции уже установили дружбу с Ширакской областью. Уверяю вас, что сделаю все, чтобы вывести наше сотрудничество на новый уровень, развивать его в новых направлениях, я говорю об экономическом и культурное сотрудничество».
Как сообщили «Арменпресс» в администрации Ширакской области, в ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества в экономической, культурной, здравоохранительной, образовательной сферах, а также новые перспективы децентрализованного сотрудничества между общинами.