Իրանում հավանություն են տվել հիջաբ կրելու մասին օրենքի խստացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի խորհրդարանական հանձնաժողովը հավանություն է տվել պարտադիր կարգով հիջաբ կրելու օրենքը խախտելու համար պատիժների խստացմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Հաջորդ փուլում նոր օրենքը կներկայացվի Սահմանադրության պահապանների խորհրդին՝ պահպանողական հոգևորականներից կազմված վերահսկող մարմնին։
Ինչպես հաղորդել է CNN հեռուստաալիքը, օրինագիծը բաղկացած է 70 հոդվածից, որոնք նախատեսում են շատ ավելի խոշոր տուգանքների և երկարաժամկետ բանտային պատիժների սահմանում այն կանանց համար, որոնք հրաժարվում են հիջաբ կրել, նոր խիստ պատիժներ՝ հայտնի անձանց ու օրենքը խախտող ընկերությունների համար, ինչպես նաև արհեստական ինտելեկտի օգտագործում՝ հիջաբ կրելու կանոնները խախտող կանանց հայտնաբերելու համար:
Իրանական ներկայիս օրենսդրության համաձայն՝ այդ կանոնների խախտման համար սպառնում է 10 օրից մինչև երկու ամիս ժամկետով ազատազրկում կամ 50 հազարից մինչև 500 հազար իրանական ռիալի (1-ից 10 եվրո) չափով տուգանք: Օրենքների նոր փաթեթը նախատեսում է հինգից մինչև տասը տարի ժամկետով բանտային կալանք, ինչպես նաև մինչև 360 միլիոն իրանական ռիալի (7800 եվրո) չափով տուգանք:
Օրենսդրության խստացումը դարձավ երկրի ղեկավարության պատասխանը 2022 թ. բողոքի ակցիաներին։ Ցույցերի պատճառ էր դարձել Իրանի բարքերի ոստիկանության կողմից հիջաբը սխալ կրելու համար բերման ենթարկված 22-ամյա Մահսա Ամինիի մահը։ Երկրի իշխանությունները ճնշել են բողոքի ցույցերը։
Ինչպես նշում է գերմանական dpa գործակալությունը, չնայած ցույցերի դադարեցմանը՝ բազմաթիվ կանայք շարունակում են դիմադրել հիջաբ կրելու պահանջին։ Ի պատասխան՝ իշխանություններն արդեն մի քանի ամիս է՝ պատրաստում են ավելի կոշտ պատասխան միջոցների սահմանում։

В Иране одобрили ужесточение закона о ношении хиджаба
Комиссия парламентаИранаодобрилаужесточениенаказаний за нарушение закона об обязательном ношении хиджаба.
Как передает Арменпресс, об этом пишет русская служба Deutsche Welle
На следующем этапе новый закон будет представлен Совету стражейконституции- контрольному органу, состоящему из консервативного духовенства.
Как сообщил телеканала CNN, законопроект состоит из 70 статей, подразумевающихвведение гораздо более крупных штрафов и долгих тюремных сроков для женщин, отказывающихся носить хиджаб, новые жесткие наказания для знаменитостей и компаний, нарушающих закон, и использованиеискусственного интеллектадля выявления нарушительниц дресс-кода.
В нынешней редакции иранского законодательства за нарушение дресс-кода грозит тюремное заключение на срок от 10 дней до двух месяцев или штраф в размере от 50 тыс. до 500 тыс. иранских риалов (от 1 до 10 евро). Новый пакет законов вводит наказание в виде тюремного заключения на срок от пяти до десяти лет, а также штраф в размере до 360 млн иранских риалов (7800 евро).
Ужесточение законодательства стало ответом руководства страны на акции протеста 2022 года. Поводом для них стало смерть иранской полицией нравов 22-летней Махсы Амини, задержанной за неправильное ношение хиджаба. Власти страны жестоко подавили протесты, в том числе казнив несколько человек.
Как отмечает немецкое агентство dpa, несмотря на прекращение протестов многие женщины продолжают сопротивляться требованию носить хиджаба. В ответ власти уже несколько месяцев готовят введениеболее жестких ответных мер.