Իրանի արտգործնախարարն այցով մեկնել է Սաուդյան Արաբիա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Թեհրանից մեկնել է Էր Ռիադ։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության Telegram ալիքում հրապարակված հաղորդագրության՝ նախարարի՝ Սաուդյան Արաբիա այցի ընթացքում կկայանան երկկողմ հարաբերություններին առնչվող տարբեր հարցերի, ինչպես նաև երկու երկրների համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի խնդիրների քննարկումներ։
Իրանը և Սաուդյան Արաբիան երկկողմ հարաբերությունների վերականգնմանն ուղղված քայլեր են կատարում դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից 7 տարի անց։
Էր Ռիադի և Թեհրանի միջև հարաբերությունները սրվել էին 2015 թվականի մարտին՝ Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի կողմից «Անսար Ալլահ» (հութիներ) շարժման դեմ ռազմական գործողության սկզբից ի վեր։ 2016 թվականի հունվարին Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան վրա հարձակումներից հետո թագավորությունը խզել էր դիվանագիտական ​​հարաբերություններն Իրանի հետ:
Ընթացիկ տարվա մարտի 10-ին Թեհրանը և Էր Ռիադը համաձայնության են եկել դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների աշխատանքի վերականգնման շուրջ:

Глава МИД Ирана отправился с визитом в Саудовскую Аравию
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян вылетел из Тегерана и направился в Эр-Рияд. Об этом говорится в сообщении, опубликованном вTelegram-каналеиранского внешнеполитического ведомства.
Как передает «Арменпресс», согласно сообщению, в ходе визита министра в Саудовскую Аравию состоится обсуждениеразличных вопросовдвусторонних отношений, а также проблемрегиональной и международной повестки, представляющихвзаимный интерес для обеих стран.
Ранее газетаAsharq Al Awsatинформировала о намерениях АбдоллахиянапосетитьСаудовскую Аравию и провести переговоры со своим саудовским коллегой принцем Фейсалом бен Фарханом. Отмечалось, что стороны обсудят дальнейшие шаги по налаживанию двусторонних связей после семилетнего перерыва, вызванного разрывом дипломатических отношений.
Отношения между Эр-Риядом и Тегераном обострились в марте 2015 года с началом военной операции коалиции во главе с Саудовской Аравией на территории Йемена против движения "Ансар Аллах" (хуситы). После нападений в январе 2016 года на посольство Саудовской Аравии в Тегеране королевство разорвало дипломатические отношения с Ираном. 10 марта текущего года Тегеран и Эр-Рияддоговорилисьо возобновлении работы дипмиссий.