ԱՄՆ-ն կողմերին, այդ թվում՝ Բաքվի պաշտոնյաներին և ԼՂ բնակչության ներկայացուցիչներին, ուղիղ բանակցությունների կոչ է անում
ԱՄՆ-ն կողմերին, այդ թվում՝  Բաքվի պաշտոնյաներին և ԼՂ բնակչության ներկայացուցիչներին, ուղիղ բանակցությունների կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական խնդրի իրավիճակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում այս մասին ասել է ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչը։
«Մենք խորապես մտահոգված ենք, որ փակված է Լաչինի միջանցքը, կարևորագույն ապրանքների մատակարարումը ընդհատված է, ծանրացել է մարդասիրական վիճակը։ Պարենի, դեղորայքի, մանկական կերի և էներգիայի հասանելիությունը չպետք է խափանվի։ Մարդիկ չպետք է այդ վիճակում մնան։ Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ ենք անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը։ Առևտրային, մարդասիրական և անձնական տրանսպորտային միջոցները պետք է կարողանան հասնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը։ Մենք նաև ի գիտություն ենք ընդունում այն, որ հնարավոր է փոխզիջումների գնալ այլ լրացուցիչ ուղիների հարցում մարդասիրական մատակարարումների համար»,- նշել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն հասկանում է, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերից ի վեր ԿԽՄԿ-ն օգնել է, որպեսզի դեղորայք մատակարարվի, բժշկական նպատակով ավելի քան 700 անձ տեղափոխվի՝ շնորհիվ կենսական այս ճանապարհի։
«Բժշկական տեսանկյունից խոցելի անձինք Լաչինի միջանցքով են տեղափոխվում։ Չեզոք, անկողմնակալ, մարդկային և անկախ մարդասիրական հասանելիությունը և աջակցությունը, այդ թվում՝ բժշակական տեղափոխությունները, չպետք է խոչընդոտվեն»,- ընդգծել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչը։
Նա նաև շեշտել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի կողմերի բանակցությունները միտված լինեն այս հակամարտության տևական խաղաղ լուծմանը։ Նրա խոսքով՝ պետք է նորմանալացնել հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Խաղաղության համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլոր կողմերը լինել ճկուն, գնան փոխզիջումների և ստեղծագործաբար մտածեն։
Խաղաղությունը տարածաշրջանում պետք է ներառի Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող անձանց իրավունքների և անվտանգության պաշտպանություն։ ԱՄՆ-ն կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել և անմիջապես դադարեցնել բոլոր քայլերը, որոնք խաթարում են խաղաղության գործընթացը։ Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում լիովին հարգել իրենց պարտավորությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո։ Միջազգային համայնքը պետք է շարունակի դիվանագիտական մասնակցությունը՝ խթանելով երկխոսությունը և տևական արժանապատիվ խաղաղությունը։ Բանակցությունները կենսական դեր ունեն մնայուն խաղաղության հասնելու գործում։ Մենք աջակցում ենք ցանկացած ձևաչափի, որը թույլ կտա Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել երկխոսությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։
Կողմերին ուղիղ բանակցությունների կոչ ենք անում, այդ թվում ուղիղ բանակցությունների կոչ ենք անում նաև Բաքվի պաշտոնյաների և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ներկայացուցիչների միջև։
ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել խաղաղ, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագա Հարավային Կովկասի համար։ Եվ մենք կշարունակենք երկկողմ և բազմակողմ աշխատանքը բոլոր գործընկերների հետ»,- իր խոսքը եզրափակել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչը։

United States urges Azerbaijan to restore free movement in Lachin Corridor, calls for direct talks
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The United States is concerned about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and urges Azerbaijan to restore free movement through Lachin Corridor, U.S. Representative to the United Nations Ambassador Linda Thomas-Greenfield said at the UN Security Council meeting on the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh.
“The United States is concerned about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh. And we are deeply troubled by the closure of the Lachin Corridor, which has cut off access to essential goods and exacerbated the humanitarian situation. Access to food, medicine, baby formula, and energy should never be held hostage,” Ambassador Linda Thomas-Greenfield said. “We urge the government of Azerbaijan to restore free movement through the corridor – so commercial, humanitarian, and private vehicles can reach the population of Nagorno-Karabakh. We also note the possibility of compromise on additional routes for humanitarian supplies. And understand that, since last December, the ICRC has facilitated medical transfers for more than 700 people in need of medical care thanks to a critical lifeline for medically vulnerable individuals through the Lachin Corridor. Neutral, impartial, humane, and independent humanitarian access and assistance – including medical transfers – must not be hindered. Full stop. Colleagues, I want to stress the need for the parties to continue talks aimed at a lasting, peaceful resolution to the conflict – and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. These peace discussions require all parties to exercise creativity, flexibility, and compromise. And let me be clear: peace in the region must include protections for the rights and security of individuals in Nagorno-Karabakh. The United States urges restraint and the immediate cessation of any activities that undermine the peace process. And we call on all sides to fully meet their obligations under international humanitarian law. The international community must continue to engage diplomatically to facilitate dialogue and a durable, dignified peace. Negotiations are vital to a lasting peace. And we support any format that allows Armenia and Azerbaijan to continue dialogue toward a peaceful resolution to the conflict. We encourage all parties to engage in direct talks, including between officials in Baku and representatives of the population of Nagorno-Karabakh. The United States is committed to promoting a peaceful, democratic, and prosperous future for the South Caucasus region. And we will continue to engage bilaterally and multilaterally with all partners to help build this brighter future,” she added.