Ֆրանսիան առաջին անգամ դարձել է միլիոնատերերի թվով աշխարհում երրորդ երկիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում ապրում է ավելի քան 2,8 միլիոն մարդ, որի կարողությունը գերազանցում է 1 միլիոն դոլարը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ BFMTV հեռուստաալիքի՝ Շվեյցարիայի UBS բանկի՝ 2022 թվականի հաշվարկներով Ֆրանսիայում է ապրում աշխարհի միլիոնատերերի ընդհանուր թվի 4,8%-ը։ Այս վարկանիշային աղյուսակում առաջատարն ԱՄՆ-ն է, որտեղ ապրում է միլիոնատերերի 38,2 %-ը (22,7 մլն մարդ), երկրորդ տեղում Չինաստանն է՝ 10,5 % (6,23 մլն մարդ) ցուցանիշով։
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, Ֆրանսիան «առաջին անգամ զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը՝ առաջ անցնելով Ճապոնիայից, Գերմանիայից և Մեծ Բրիտանիայից»։ Հանրապետությունը վարկանիշային աղյուսակում բարձրացել է այն պատճառով, որ թվարկված երկրներում նախորդ տարվա արդյունքներով զգալիորեն կրճատվել է միլիոնատերերի թիվը։ Այսպես, Ճապոնիայում այն ​​նվազել է 466 հազարով, Մեծ Բրիտանիայում՝ 439 հազարով, իսկ Գերմանիայում՝ 253 հազարով։
Ֆրանսիային հաջողվել է ոչ միայն չենթարկվել միլիոնատերերի թվի կրճատման ընդհանուր միտումին, այլև նույնիսկ աննշան ավելացնել նրանց թիվը (ընդամենը 25-ով):
Ըստ տնտեսագետների տվյալների՝ 2022 թվականին աշխարհում 3,5 միլիոնով նվազել է այն ​​մարդկանց թիվը, որոնց կարողությունը գերազանցում է 1 միլիոն դոլարը: Այս իրավիճակն առաջին անգամ է նկատվում 2008 թվականից ի վեր, ընդգծում է հեռուստաալիքը՝ դա կապելով գնաճի, տոկոսադրույքների բարձրացման և դոլարի համեմատությամբ որոշ արժույթների անկման հետ։
50 միլիոն դոլարը գերազանցող կարողության տերերի թիվն աշխարհում զգալիորեն քիչ է։ Ըստ UBS-ի՝ 2022 թվականին նրանց թիվը կազմել է 243 հազար։ Այս վարկանիշային աղյուսակում առաջին հորիզոնականը նույնպես զբաղեցնում է ԱՄՆ-ն (մոտ 124 հազար մարդ): Ռուսաստանը գտնվում է վեցերորդ տեղում (մոտ 4500 մարդ), իսկ Ֆրանսիան՝ իններորդում (մոտ 4000 մարդ)։
Ինչպես հաղորդում է հեռուստաալիքը, 2022 թվականին աշխարհում կար մոտ 59,4 միլիոն մարդ՝ 1 միլիոն դոլարից ավելի կարողությամբ: 2021 թվականին նրանց թիվը կազմում էր 62,9 միլիոն: Ըստ BFMTV-ի գնահատման՝ տասնամյակի վերջում միլիոնատերերի ընդհանուր թիվն աշխարհում կարող է հասնել մինչև 86 միլիոնի:

Франция стала третьей страной в мире по числу миллионеров
Более 2,8 млн человек, состояние которых превышает $1 млн, проживают во Франции. Об этом сообщил телеканалBFMTV.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, по подсчетам швейцарского банка UBS за 2022 год, на которые ссылается телеканал, во Франции проживает 4,8% от общего числа миллионеров. Лидируют в этом рейтинге США, где проживает 38,2% миллионеров (22,7 млн человек), на втором месте расположился Китай с показателем 10,5% (6,23 млн человек).
Как указывает телеканал, Франция "впервые заняла третью строчку, обогнав Японию, Германию и Великобританию". Республика поднялась в рейтинге в связи с тем, что в перечисленных странах по итогам прошлого года значительно сократилось число миллионеров. Так, в Японии оно уменьшилось на 466 тыс. человек, в Великобритании - на 439 тыс., а в Германии - на 253 тыс.
Франции удалось не только не поддаться общей тенденции к сокращению числа миллионеров, уточняет BFMTV, но и даже незначительно увеличить их число (всего на 25 человек).
По данным экономистов, за 2022 год в мире число людей, состояние которых превышает $1 млн, снизилось на 3,5 млн человек. Такая ситуация наблюдается впервые с 2008 года, подчеркивает телеканал, связывая ее с инфляцией, ростом процентных ставок и падением некоторых валют по сравнению с долларом.
Состояние свыше $50 млн
Число обладателей состояния, превышающего $50 млн, в мире значительно меньше. Согласно подсчетам UBS за 2022 год, речь идет приблизительно о 243 тыс. человек, отмечает BFMTV. Первую строчку в этом рейтинге также удерживают США (около 124 тыс. человек). Россия находится на шестом месте (около 4,5 тыс. человек), а Франция - на девятом (около 4 тыс. человек).
Как сообщает телеканал, в 2022 году в мире насчитывалось около 59,4 млн человек с состоянием более $1 млн. В 2021 году их число достигало 62,9 млн. По оценке BFMTV, к концу десятилетия общее число миллионеров в мире может вырасти до 86 млн.