Իրանի իշխանությունները գործ են հարուցել նախկին նախագահ Հասան Ռոհանիի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հոգևորականների հարցերով հատուկ դատախազությունը մի շարք գործեր է հարուցել երկրի նախկին նախագահ Հասան Ռոհանիի դեմ՝ ֆինանսական շուկաներում նրա ենթադրյալ խարդախությունների պատճառով: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ISNA գործակալությունից, այս մասին հայտնել է Իրանի դատական ​​իշխանության ներկայացուցիչ Մասուդ Սեթայեշին։
«Հոգևորականի կոչում և աստիճան ունեցող Իրանի նախկին նախագահ Ռոհանիի դեմ մի քանի գործ է հարուցվել Հոգևորականության հարցերով հատուկ դատախազությունում», - ասել է Սեթայեշին՝ հավելելով, որ նախկին նախագահը համապատասխան մարմնում պետք է պատասխանի մի շարք հարցերի:
Նա նաև նշել է, որ գործը հարուցվել է Ռոհանիի կողմից «արժութային խարդախությունների», ինչպես նաև Իրանի ֆոնդային բորսայի աշխատանքին միջամտելու պատճառով։

Власти Ирана возбудили дело против экс-президента Хасана Роухани
Специальная прокуратура по делам духовенства Ирана возбудила ряд дел в отношении экс-президента страны Хасана Роухани из-за его махинаций на финансовых рынках, он должен будет ответить на ряд вопросов перед судом, заявил официальный представитель Судебной власти Ирана Масуд Сетайеши. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на РИА Новости, его слова приводит агентствоTasnim.
"Против экс-президента Ирана Роухани, имеющего титул и ранг духовенства, возбуждено несколько дел в специальной прокуратуре по делам духовенства, которая сохраняет за собой соответствующую юрисдикцию, а также соответствующий орган, в котором бывший президент и должен ответить на ряд вопросов", - заявил Сетайеши.
Он также отметил, что дело было возбуждено из-за валютных махинаций Роухани, а также вмешательства в работу фондового рынка Ирана.