ՀՀ վարչապետը ցավակցել է Երևան-Գյումրի ճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցել է Երևան-Գյումրի ճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի զոհերի հարազատներին:
«Ցնցված եմ Շիրակի մարզում տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի լուրից: Ճանապարհային անվտանգության խնդիրը գտնվում է կառավարության օրակարգի առաջնահերթությունների թվում: Ավտոմեքենաների անընդհատ աճող թվի պայմաններում 2022 թվականին 2021-ի համեմատ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների զոհերի թիվը նվազել էր:
Շիրակի մարզի վթարին մասնակից երկու ավտոմեքենաները, ըստ նախնական տեղեկությունների, ունեցել են եւ՛ տեխզննում, եւ՛ ԱՊՊԱ պայմանագիր, վարորդները ունեցել են իրավազոր վարորդական իրավունքներ: Մնացած հարցերի պատասխանը կտա քննությունը:
Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության մակարդակը ավելացնելու համար ձեռնարկվում են եւ կձեռնարկվեն լրացուցիչ քայլեր, որոնք կարող են առավել արդյունավետ լինել այդ թվում աշխատանքային, տեխնիկական, ճանապարհային ստանդարտների առավել հետեւողական ներդրման եւ վերահսկման միջոցով:
Ցավակցում եմ բոլոր ավտովթարների բոլոր զոհերի բոլոր հարազատներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհին՝ Լանջիկ գյուղի մոտակայքում, օգոստոսի 14-ին ժամը 00:30-ի սահմաններում տեղի է ունեցել ավտովթար, ինչի հետևանքով մահացել է 11 քաղաքացի: Կա հինգ՝ ծանր, մեկ՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող տուժած:

Премьер-министр Армении выразил соболезнование в связи с трагическим происшествием на дороге Ереван-Гюмри
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выразил соболезнования родным и близким погибших в трагической автокатастрофе на дороге Ереван-Гюмри.
«Я потрясен известием о трагической автокатастрофе, произошедшей в Ширакской области. Вопрос безопасности дорожного движения является одним из приоритетов повестки дня правительства. В условиях постоянно увеличивающегося количества автомобилей число жертв ДТП в 2022 году уменьшилось по сравнению с 2021 годом.
По предварительной информации, две машины, участвовавшие в ДТП в Ширакской области, имели как техосмотр, так и договор страхования, водители имели действующие водительские удостоверения. На остальные вопросы ответит расследование.
В целях повышения уровня безопасности дорожного движения предпринимаются и будут предприниматься дополнительные шаги, которые могут быть более эффективными, в том числе за счет более последовательного внедрения и контроля рабочих, технических, дорожных нормативов.
Приношу соболезнования всем родственникам всех пострадавших во всех автокатастрофах", - написал премьер-министр Армении на своей странице в Facebook.
14 августа около 00:30 на трассе Ереван-Гюмри, близ села Ланджик, произошло ДТП, в результате которого погибли 11 граждан. Пятеро тяжелораненых и один в крайне тяжелом состоянии.