ՀՀ վարչապետը ցավակցել է Երևան-Գյումրի ճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցել է Երևան-Գյումրի ճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի զոհերի հարազատներին:
«Ցնցված եմ Շիրակի մարզում տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի լուրից: Ճանապարհային անվտանգության խնդիրը գտնվում է կառավարության օրակարգի առաջնահերթությունների թվում: Ավտոմեքենաների անընդհատ աճող թվի պայմաններում 2022 թվականին 2021-ի համեմատ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների զոհերի թիվը նվազել էր:
Շիրակի մարզի վթարին մասնակից երկու ավտոմեքենաները, ըստ նախնական տեղեկությունների, ունեցել են եւ՛ տեխզննում, եւ՛ ԱՊՊԱ պայմանագիր, վարորդները ունեցել են իրավազոր վարորդական իրավունքներ: Մնացած հարցերի պատասխանը կտա քննությունը:
Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության մակարդակը ավելացնելու համար ձեռնարկվում են եւ կձեռնարկվեն լրացուցիչ քայլեր, որոնք կարող են առավել արդյունավետ լինել այդ թվում աշխատանքային, տեխնիկական, ճանապարհային ստանդարտների առավել հետեւողական ներդրման եւ վերահսկման միջոցով:
Ցավակցում եմ բոլոր ավտովթարների բոլոր զոհերի բոլոր հարազատներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհին՝ Լանջիկ գյուղի մոտակայքում, օգոստոսի 14-ին ժամը 00:30-ի սահմաններում տեղի է ունեցել ավտովթար, ինչի հետևանքով մահացել է 11 քաղաքացի: Կա հինգ՝ ծանր, մեկ՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող տուժած:

Minibus crash: Prime Minister Pashinyan offers condolences to families of victims
YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has extended condolences to the families of the victims of the minibus-truck collision that killed 11 passengers.
“I am shocked by the news of the tragic car crash in Shirak Province. Road safety is among the priorities of the government’s agenda. In conditions of a constantly growing number of cars, in 2022 the number of deaths in traffic accidents had dropped compared to 2021. According to preliminary information, both vehicles involved in the crash in Shirak Province had technical inspection [license] and [insurance] contracts, and the drivers had relevant driving permits. The investigation will give the answers to the remaining questions. Additional steps are being taken and will be taken to increase the level of road safety, and the steps can be maximally effective through more consistent introduction and supervision of working, technical and road standards. My condolences to all the relatives of all the victims of all car accidents,” Pashinyan said in a statement on Facebook.