Իրանն ազատ կարձակի ԱՄՆ քաղաքացիներին՝ սառեցված ակտիվներին հասանելիություն ստանալուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ազատ կարձակի երկրում բանտարկված ԱՄՆ քաղաքացիներին այն բանից հետո, երբ իրանական բոլոր սառեցված ակտիվները փոխանցվեն Թեհրանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահի վարչակազմի ղեկավարի՝ քաղաքական հարցերով տեղակալ Մոհամմադ Ջամշիդին։
«Իրաքում իրանական ակտիվների ազատ արձակումից հետո սկսվել է Հարավային Կորեայում իրանական ակտիվների ազատ արձակման գործընթացը։ Մինչև գումարն ամբողջությամբ չփոխանցվի, ամերիկացի բանտարկյալները կմնան Իրանում», - գրել է Ջամշիդին X (նախկինում` Twitter) սոցիալական ցանցում:
Այս գրառմանը հաջորդող մեկ այլ գրառմամբ Ջամշիդին նշել է, որ «Հարավային Կորեայում անօրինականորեն պահվող ակտիվների փոխանցումից հետո» ԱՄՆ-ի և Իրանի բանտարկյալները կհեռանան միաժամանակ։
ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցչությունը հայտարարել է, որ Թեհրանը և Վաշինգտոնը համաձայնության են եկել բանտարկյալների փոխանակման շուրջ` «հինգը հինգի դիմաց» ձևաչափով: Գործարքի շրջանակներում Իսլամական Հանրապետությունը կստանա հարավկորեական բանկերի հաշիվներում ԱՄՆ պատժամիջոցների գործողության պատճառով սառեցված 6 միլիարդ դոլարի ակտիվների հասանելիություն:
Միջուկային գործարքից դուրս գալուց հետո Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ սահմանեց Թեհրանի դեմ՝ արգելելով իրանական նավթի ութ խոշոր ներկրողներին, այդ թվում՝ Հարավային Կորեային, էներգապաշարներ գնել Իսլամական Հանրապետությունից։ Հետագայում Իրանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ Սեուլն ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պահանջով սառեցրել է մոտ 7 միլիարդ դոլար, որը Թեհրանը պետք է ստանար վերջին մի քանի տարիներին նավթի մատակարարումների դիմաց։ Հարավային Կորեան չէր կարողացել այդ միջոցները փոխանցել Իրանին ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառով:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ողջունել է այն փաստը, որ Իրանն արդեն տնային կալանքի է տեղափոխել երկրում բանտարկված ԱՄՆ քաղաքացիներին։Միևնույն ժամանակ նա հայտնել է, որ Վաշինգտոնը չի մեղմացնի Իրանի դեմ պատժամիջոցները նույնիսկ Թեհրանի կողմից հինգ ամերիկացի քաղաքացիների ազատ արձակումից հետո:

Иран освободит граждан США после получения доступа к своим заблокированным активам
Иран освободит граждан США, переведенных из тюрьмы под домашний арест, после того, как получит доступ к своим заблокированным активам. Как передает «Арменпресс», об этом заявил заместитель руководителя аппарата президента Ирана по политическим вопросам Мохаммад Джамшиди.
«Американские заключенные не смогут покинуть Иран раньше, чем будут освобождены наши незаконно удерживаемые (в США) граждане, а также будет предоставлен доступ к незаконно заблокированным средствам в Южной Корее», - написал Джамшиди в социальной сети X (ранее Twitter).
Постоянное представительство Ирана при ООН объявило, что Тегеран и Вашингтон договорились об обмене пленными «пять на пять». В рамках договоренности Исламская Республика получит доступ к активам на сумму 6 миллиардов долларов, замороженным на банковских счетах Южной Кореи из-за санкций США.
После выхода из ядерной сделки США ввели санкции против Тегерана, запретив восьми крупным импортерам иранской нефти, включая Южную Корею, покупать энергоносители у Исламской Республики. Позже иранские власти объявили, что Сеул по требованию Министерства финансов США заморозил около 7 миллиардов долларов, которые Тегеран должен был получить в обмен на поставки нефти в последние несколько лет. Южная Корея не смогла перевести эти средства в Иран из-за санкций США.
Как сообщал «Арменпресс», госсекретарь США Энтони Блинкен приветствовал тот факт, что Иран перевел под домашний арест граждан США, находящихся в заключении. При этом он заявил, что Вашингтон не ослабит санкции против Ирана даже после того, как Тегеран освободит пятерых американских граждан.