Վրաստանում սողանքի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 20-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Ռաչայի բարձրլեռնային երկրամասի Շովի առողջանանում սողանքի հետևանքով զոհերի ընդհանուր թիվը կազմել է 20։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
«Ըստ վերջին տեղեկատվության՝ տարերքի հետևանքով անհետ կորած է համարվում 33 մարդ, որոնցից, այսօր առավոտյան թարմացված տվյալներով, հայտնաբերվել է 20 մարդու մարմին», - ճեպազրույցում հայտարարել է Պապուաշվիլին։
Ավելի վաղ Վրաստանի ՆԳՆ-ն հայտնել էր 19 զոհերի մարմինների հայտնաբերման մասին, 15 մարդ համարվում էր անհետ կորած։
Շովիում լայնածավալ սողանքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 3-ին: Վնասվել են կամուրջներ, ճանապարհներ, զբոսաշրջային քոթեջներ և «Սանսեթ Շովի» հյուրանոցը։ Մասնագետների նախնական տվյալներով՝ լեռներից իջել է ավելի քան 5 մլն խմ գրունտ։ Աղետի վայրի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 26 հա:

Число погибших в результате схода оползня в Грузии достигло 20 человек
Количество пострадавших в результате схода оползня на курорте Шови в высокогорном крае Рача в Грузии составило 20 человек. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили.
«По последней информации, в результате (удара) стихии пропавшими считаются 33 человека, из которых, по обновленным сегодня утром данным, найдены тела 20 человек», - сообщил Папуашвили на брифинге.
Ранее МВД Грузии сообщило об обнаружении тел 19 погибших, 15 человек считались без вести пропавшими.
Масштабный оползень в Шови произошел 3 августа. Повреждены мосты, дороги, турбазы и гостиница «Сансет Шови». По предварительным данным специалистов, с гор сошло более 5 миллионов кубометров грунта. Общая площадь места бедствия составила 26 га.