Վրաստանում սուգ է հայտարարվել սողանքի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում օգոստոսի 7-ին սուգ է հայտարարվել Ռաչայի բարձրլեռնային երկրամասի Շովի առողջարանի տարածքում սողանքի հետևանքով զոհվածների հիշատակին։ Հանրապետության վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի համապատասխան որոշումը հրապարակված է կառավարության կայքում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
Պատվո պահակախումբը տեղական ժամանակով ժամը 00:00-ին խոնարհել է պետական ​​դրոշները Կառավարական տան և Նախագահական պալատի շենքերի վրա։ Դրոշները խոնարհված են նաև բոլոր պետական ​​հիմնարկություններում: Այդ օրը հեռուստաալիքներին արգելված է հեռարձակել ժամանցային և երաժշտական ​​հաղորդումներ։
Black Sea Arena համերգասրահը, որը գտնվում է Վրաստանի արևմուտքի Շեկվեթիլի առողջարանային ավանում, սգո օրվա կապակցությամբ չեղյալ է հայտարարել արտասահմանցի Nile Rodgers & Chic և FKJ կատարողների համերգները։
Շովիում ողբերգական սողանքը տեղի ունեցել օգոստոսի 3-ին: 18 մարդ զոհվել է, ևս 16-ը համարվում է անհայտ կորած։ Վնասվել են կամուրջներ, ճանապարհներ, զբոսաշրջային քոթեջներ և «Սանսեթ Շովի» հյուրանոցը։ Մասնագետների նախնական տվյալներով՝ լեռներից իջել է ավելի քան 5 մլն խմ հող։ Աղետի վայրի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 26 հա:

В Грузии объявлен траур в память жертв оползня
В Грузии 7 августа объявлен Днем траура в память по погибшим, в результате схода оползня в районе курорта Шови в горном районе Рача. Решение премьер-министра республики Ираклия Гарибашвили опубликовано на сайте правительства. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
В 00:00 по местному времени почетный караул спустил государственные флаги на зданиях Дома правительства и Президентского дворца. Флаги спущены во всех госучреждениях. Телеканалам запрещено транслировать развлекательные и музыкальные программы.
Концертный зал Black Sea Arena, который находится в курортном городе Шекветили на западе Грузии, по случаю дня траура отменил концерты зарубежных исполнителей Nile Rodgers & Chic и FKJ.
Огромный оползень в Шови произошел 3 августа. В результате погибли 18 человек, 16 числятся без вести пропавшими. Повреждены мосты, дороги, турбазы и гостиница «Сансет Шови». По предварительным данным специалистов, с гор сошло более 5 миллионов кубометров грунта. Общая площадь места бедствия составила 26 га.