Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատարն ու Գերմանիայի դեսպանը քննարկել են համագործակցության ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի հետ:
Ինչպես հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից, անդրադառնալով Երևանի և գերմանական քաղաքների միջև գործակցության հաստատմանն ու երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ կողմերը կարևորել են հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակումը:
Խոսելով Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության (E5P) կողմից Երևանում իրականացվող Էներգաարդյունավետության ու ավտոբուսային բարեփոխման ծրագրերից՝ Լևոն Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությանը, որն այս դրամաշնորհի դոնոր երկրներից է: Քաղաքապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ պետություն-համայնք-միջազգային գործընկերներ գործակցությամբ Երևանը փուլ առ փուլ իրականություն է դարձնում տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումները:
Դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամ է աջակցել և օժանդակել երկուստեք կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը, ինչպես նաև համատեղ նախագծերի իրականացմանը:
Լևոն Հովհաննիսյանն ու Վիկտոր Ռիխտերը մտքեր են փոխանակել նաև հանրակրթության ոլորտում մասնագետների ու աշակերտների փոխանակման ծրագրերի շուրջ:

И.о. мэра Еревана и посол Германии обсудили планы сотрудничества
Первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Левон Ованнисян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Германии в Армении Виктором Рихтером
Как сообщает мэрия Еревана, коснувшись установления сотрудничества между Ереваном и немецкими городами и повестки двусторонних отношений, стороны подчеркнули важность обмена опытом в представляющих интерес сферах.
Говоря о проектах по энергоэффективности и автобусной реформе, реализуемых в Ереване Восточно-европейским партнерством по энергосбережению и окружающей среде (E5P), Левон Ованнисян поблагодарил Федеративную Республику Германия, которая является одной из стран-доноров этого гранта. Исполняющий обязанности мэра отметил, что при сотрудничестве государства, общественности и международных партнеров Ереван шаг за шагом претворяет в жизнь реформы транспортной системы.
Посол Виктор Рихтер отметил, что в рамках своих полномочий готов содействовать укреплению и углублению двусторонних связей, а также реализации совместных проектов.
Левон Ованнесян и Виктор Рихтер обменялись также мнениями вокруг программ обмена специалистами и учениками в сфере общего образования.