Աշխարհի կենտրոնական բանկերը հունիսին վերադարձել են ոսկու գնումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի կենտրոնական բանկերը 2023 թվականի հունիսին վերադարձել են ոսկու գնումներին և 55 տոննայով ավելացրել են իրենց պահուստները: Մինչ այս բանկերը երեք ամիս շարունակ վաճառում էին այդ թանկարժեք մետաղը։ Այդ մասին հաղորդում է ТАСС-ը՝ վկայակոչելով Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (World Gold Council, WGC) տվյալները։
Ըստ WGC-ի՝ Թուրքիան հունիսին վերադարձել է ոսկու գնումներին՝ ավելացնելով իր պահուստները 11 տոննայով։ Չինաստանը հունիսին դարձել է ոսկու ամենախոշոր գնորդը և իր պաշարներն ավելացրել է 21,2 տոննայով, Լեհաստանը՝ 14 տոննայով, Ուզբեկստանը՝ 8 տոննայով, Չեխիան՝ 3 տոննայով, Կատարը՝ 2 տոննայով, Հնդկաստանը՝ 1 տոննայով։
Ընդ որում, Ղազախստանն ու Սինգապուրը դարձել են ոսկու միակ վաճառողները՝ կրճատելով իրենց ոսկեարժութային պահուստները համապատասխանաբար 3 և 1 տոննայով:

Центральные банки мира в июне возобновили закупки золота
Центробанки мира возобновили закупки золота в июне 2023 года и увеличили свои резервы на 55 тонн. До этого банки три месяца продавали этот драгоценный металл. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на данные Всемирного совета по золоту (WGC).
По данным WGC, в июне Турция вернулась к закупкам золота, увеличив его запасы на 11 тонн. Китай стал крупнейшим покупателем золота в июне и увеличил свои запасы на 21,2 тонны, Польша на 14 тонн, Узбекистан на 8 тонн, Чехия на 3 тонны, Катар на 2 тонны, Индия на 1 тонну.
При этом, Казахстан и Сингапур были единственными продавцами золота, сократив свои золотовалютные резервы на 3 и 1 тонну соответственно.