ԱՆԻՖ-ը հիմնադրման պահից մոտ 3,5 տարի անց գրանցել է զուտ ֆինանսական շահույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսին ամփոփվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի՝ ԱՆԻՖ-ընկերությունների խմբի 2022 թվականի ֆինանսական արդյունքները, որոնք հասանելի են ԱՆԻՖ-ի կայքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՆԻՖ-ի սեփական կապիտալն այս պահին կազմում է 6 միլիարդ 883 միլիոն դրամ (17,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար), իսկ անցած մեկ տարվա ընթացքում գրանցած զուտ շահույթը՝ ավելի քան 1 միլիարդ 760 միլիոն դրամ( մոտ 4,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար)։
Ի թիվս այլ արդյունքների, գնահատման համաձայն, 2022 թվականի հուլիսին գործարկումից ի վեր ԱՆԻՖ-ի և Էյր Արաբիա ընկերության համատեղ ձեռնարկության՝ ազգային ավիափոխադրող Ֆլայ Արնա ընկերության բաժնետոմսերի շուկայական արժեքը էական աճ է գրանցել` հասնելով մոտ 27 միլիոն ԱՄՆ դոլարի, զգալի տնտեսական արդյունք գրանցելով ԱՆԻՖ-ի միակ բաժնետեր Հայաստանի Հանրապետության համար։
ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը մեկնաբանելով այս արդյունքները նշել է.
«Իր գոյության ընդամենը 3,5 տարում, որի ընթացքում Հայաստանն անցել է բազմաթիվ փորձություններով, ԱՆԻՖ-ը գրանցել է զուտ շահույթ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Մասդար ընկերության հետ մեր համատեղ ծրագրի՝ «Այգ-1» 200 Մվտ հզորության արևային կայանի շինարարությունը նախատեսում ենք սկսել այս տարեվերջին, ինչը կլինի ԱՆԻՖ-ի այս տարվա ևս մեկ ձեռքբերումը։ Մենք ակնկալում ենք տեղական և արտասահմանյան գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության շարունակություն՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը և դիվերսիֆիկացիային»։

АНИФ почти через 3,5 года с момента основания зафиксировал чистую прибыль
В июле были подведены финансовые итоги деятельности Государственного фонда интересов Армении, группы компаний АНИФ за 2022 год, которые доступны на сайте АНИФ.
Как передает «Арменпресс», собственный капитал АНИФ в настоящее время составляет 6 млрд 883 млн драмов ($17,8 млн), чистая прибыль, зафиксированная за прошедший год, составляет более 1 млрд 760 млн драмов (около $4,6 млн).
Среди прочих результатов, согласно оценке, с момента создания в июле 2022 года рыночная стоимость акций национального авиаперевозчика Fly Arna, совместного предприятия АНИФ и Air Arabia, значительно увеличилась, достигнув около $27 миллионов, что для Республики Армения, единственного акционера АНИФ является значительным экономическим результатом.
Комментируя эти результаты, исполнительный директор АНИФ Давид Папазян заметил:
«Всего за 3,5 года своего существования, в течение которых Армения прошла через множество испытаний, АНИФ зафиксировал чистую прибыль. В конце этого года в рамках нашего совместного проекта с компанией Masdar Объединенных Арабских Эмиратов мы планируем начать строительство солнечной электростанции «Айг-1» мощностью в 200 МВт, что станет еще одним достижением ANIF этого года. Мы ожидаем продолжения эффективного сотрудничества с местными и зарубежными партнерами, способствующего укреплению и диверсификации экономики Армении».