Մեր խնդիրն է՝ լիարժեք քայլես, սովորես և աշխատես. ՀՀ վարչապետը՝ 44-օրյա պատերազմում վիրավորված Արամ Արզումանյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ ստացած Արամ Արզումանյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Արամի ծնողներին վարչապետը հանդիպել էր հուլիսի 17-ին՝ Արտաշատում, ովքեր բարձրացրել էին Արամ Արզումանյանի հաշմանդամության կարգը 1-ից 2-րդ տեղափոխելու հետ կապված հարց:
Ըստ աղբյուրի՝ Նիկոլ Փաշինյանը լսել է Արամ Արզումանյանին, պատասխանել նրա հարցերին, իսկ նախարարը ներկայացրել է կարգի փոփոխության վերաբերյալ անհրաժեշտ պարզաբանումներ, տեղեկացրել, որ Արամին տրամադրվել են ժամանակակից բարձրորակ պրոթեզներ, ինչը նպաստել է նաև նրա քայլելու հնարավորությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հաշմանդամության կարգի տրամադրման քաղաքականությունը Կառավարությունը բերում է միջազգային ստանդարտի: «Կարգը նպատակ չէ, այն միջոց է՝ խնդիր լուծելու համար: Քաղաքականության իմաստը հետևյալն է. այդ մեթոդաբանությունն ասում է՝ մի գնահատի՝ մարդը ոտքեր ունի, թե՞ ոչ, այլ գնահատի՝ կարողանո՞ւմ է քայլել, որևէ ձևով նրա քայլելու ընդունակությունը վերականգնվե՞լ է, թե՞ ոչ: Եվ մենք համարում ենք, որ այդ քաղաքականությունը ճիշտ է: Մեր քաղաքականությունն անձի ֆունկցիաները վերականգնելն է: Բոլորս անընդհատ կենտրոնանում ենք կարգի վրա, սակայն կարգը նպատակ չէ: Պետք է գնահատել, թե ֆունկցիոնալությունն ինչքանով է վերականգնված: Պետք է կարգի տրամադրման մեթոդը փորձենք հասկանալ՝ ինչքանո՞վ է արդյունավետ և ի՞նչ պետք է անել, որ արդյունավետությունը բարձր լինի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Կառավարությունը պետք է առավելագույնն անի՝ անձի ֆունկցիոնալությունը վերականգնելու համար: «Պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն ստացած մեր եղբայրներին և զավակներին պիտի ապահովենք լավագույն միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող պրոթեզներով:
Մենք ուզում ենք, որ ոչ թե դուք և մեր մյուս զավակներն ու եղբայրները հաշմանդամության կարգ ունենան, այլ որ լիարժեք վերականգնվեք, կարողանաք կրթություն, աշխատանք ստանալ, այսինքն՝ լիարժեք գործունեություն ծավալել և ձեր գործունակությունը վերականգնվի: Այն դեպքերում, երբ սա չի հաջողվի, փորձաքննությամբ հաշմանդամության կարգը կսահմանվի, որը մեզ ազդակ կտա, որ ֆունկցիոնալության խնդիր կա»,- ասել է վարչապետը:
Նշվում է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը զեկուցել է, որ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ է ստացել ավելի քան 1400 զինծառայող:
Վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ հաջորդ տարվանից հանրապետությունում ներդրվելու է Առողջապահության համապարփակ ապահովագրության համակարգը: «44-օրյա պատերազմի հաշմանդամություն ունեցած անձանց հենց առաջին փուլում պետք է ընդգրկել այս համակարգում: Մեր խնդիրն այն չէ, որ ասես՝ այս ի՞նչ լավն է Կառավարությունը՝ ինձ առաջին կարգի հաշմանդամության կարգ տվեց: Մեր խնդիրն այն է, որ դու լիարժեք քայլես, վազես, սովորես, աշխատես, ապրես: Խնդրում եմ՝ մեզ նաև մի մղեք այն ուղղությամբ, որ հաշմանդամության կարգ տրամադրենք ու ասենք՝ այս ի՞նչ հարց լուծեցինք: Մեզ պետք է, որ դուք չունենաք հաշմանադամության կարգ: Մեզ պետք է այնպիսի ժամանակակից ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում իրականացնել, որը և հարմարավետ կլինի, և ֆունկցիոնալ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Կառավարությունը շարժվելու է հաշմանդամության կարգ տամադրելու նոր մեթոդաբանության ստանդարտով:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ հանդիպման ընթացքում Արամ Արզումանյանը բարձրացրել է առողջության հետ կապված այլ խնդիրներ: Վարչապետը նախարար Մկրտչյանին հանձնարարել է և՛ Արամի, և՛ հաշմանադամություն ունեցող մյուս տղաների առողջության հետ կապված լրացուցիչ խնդիրների լուծման համար, ըստ անհրաժեշտության, ներկայացնել Կառավարության որոշման նոր նախագիծ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսների ընթացքում կազմակերպել նոր հանդիպում, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող այլ տղաների մասնակցությամբ, քննարկել խնդիրներն ու դրանց լուծման հետագա քայլերը:

Our task is that you walk normally, study and work. PM Pashinyan to former serviceman disabled as a result of the war
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Aram Arzumanyan, who was disabled as a result of the 44-day war. Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan was also present at the meeting, ARMENPRESS was infomred from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister had met Aram's parents on July 17 in Artashat, who raised the issue of changing Aram Arzumanyan's disability degree from 1 to 2.
Nikol Pashinyan listened to Aram Arzumanyan, answered his questions, and the minister presented the necessary clarifications regarding the change of degree, informed that Aram was provided with modern high-quality prosthetics, which contributed to his ability to walk.
Prime Minister Pashinyan noted that the government is bringing the policy of providing disability degree to the international standard. "Degree is not a goal, it is a means to solve a problem. The meaning of the policy is as follows. that methodology says, don't assess whether a person has legs or not, but assess whether they can walk, whether their ability to walk has been restored in any way or not. And we think that policy is correct. Our policy is to restore the person's functional capacity. We all focus on the degree all the time, but degree is not the goal. The extent to which functionality has been restored should be assessed. We should try to understand the method of providing degree, how effective it is and what needs to be done to make it more effective," said the Prime Minister.
Nikol Pashinyan emphasized that the Government should do its best to restore the functionality of the person. "We must provide our brothers and children disabled as a result of the war with prosthetics that meet the best international standards.
We do not want you and our other children and brothers to have a disability degree, but to be fully rehabilitated, to be able to get an education, a job, that is, to act freely and to recover your functional capacity. In the cases when this will not be successful, the disability order will be defined by the examination, which will give us an indication that there is a functional problem," said the Prime Minister.
The Minister of Labor and Social Affairs reported that more than 1,400 servicemen were disabled as a result of the 44-day war.
Prime Minister Pashinyan reminded that the comprehensive health insurance system will be introduced in the republic from next year. "Persons disabled as a result of the 44-day war should be included in this system at the very first stage. Our task is not that you say what a good government, it gave me a first degree disability? Our task is to ensure that you walk normally, run, study, work, live. Please, don't push us in the direction of providing a disability degree and thinking that we have solved a problem. We need you to have no disability degree. We need to implement such a modern functional prosthetics that will be both comfortable and functional," said Nikol Pashinyan, adding that the Government will move according to the new methodological standard for disability classification.
During the meeting, Aram Arzumanyan raised other health-related issues. The Prime Minister instructed Minister Mkrtchyan to submit a new draft Government's decision, as necessary, to solve additional health problems of Aram and other persons with disabilities.
An agreement was reached to organize a new meeting in the coming months, including with the participation of other persons with disabilities, to discuss the problems and further steps to solve them.