Իրանի հարավ-արևելքում մեկ օրում ավելի քան 470 մարդ է տուժել ավազամրրիկի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավազամրրիկի հետևանքով Իրանի հարավ-արևելյան Սիստան և Բելուջիստանի նահանգում մեկ օրում առնվազն 474 մարդ է տուժել։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է նահանգի ճգնաժամային կառավարման գլխավոր տնօրեն Մաջիդ Մոհեբին։
«Սիստանի մարզում քամու նոր ալիքից հետո… 474 մարդ դիմել է հիվանդանոցներ և բժշկական կենտրոններ։ Նրանցից առնվազն 30-ն այժմ հոսպիտալացված է», - ասել է նա:
Հաղորդվում է, որ հուլիսի 19-ի առավոտյան եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով իշխանություններն ստիպված են եղել չեղարկել ավիաչվերթը Թեհրանից դեպի նահանգի վարչական կենտրոն Զաբոլ։
Մոհեբին հուլիսի 18-ին Tasnim գործակալությանը հայտնել էր, որ մեկ օրից պակաս ժամանակում առնվազն 257 մարդ է տուժել ավազամրրիկից, նրանցից 8-ը հոսպիտալացվել է

На юго-востоке Ирана от песчаной бури за сутки пострадали более 470 человек
В результате песчаной бури за сутки в провинции Систан и Белуджистан на юго-востоке Ирана пострадали по меньшей мере 474 человек. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил генеральный директор антикризисного управления провинции Маджид Мохеби.
«После новой волны ветра в области Систан 474 человека обратились в больницы и медицинские центры. По меньшей мере 30 из них сейчас госпитализированы», - сказал он.
Сообщается, что утром 19 июля из-за неблагоприятных погодных условий властям пришлось отменить рейс из Тегерана в административный центр провинции Заболь.
18 июля Мохеби сообщил агентству Tasnim, что менее чем за сутки от песчаной бури пострадали по меньшей мере 257 человек, 8 из них были госпитализированы.