Միրզոյանը նշել է, թե որ դեպքում է հնարավոր Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը լրագրողների համար հայտարարությամբ է հանդես եկել Վիեննայում Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ հանդիպումից հետո՝ անդրադառնալով երկու երկրների միջև հարաբերություններին, Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը, միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ շրջանակներում փոխգործակցությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Միրզոյանը նշել է, որ իր գործընկերոջը ներկայացրել է անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, խաղաղության հաստատման՝ Հայաստանի տեսլականը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու արդյունքի հասնելուն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը։Նա նշել է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով պատշաճ հասցեագրումն ապահովելու պարագայում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտարարել է. «Պարո՛ն նախարար,
Նախ, ցանկանում եմ իմ գործընկեր պարոն Շալենբերգին շնորհակալություն հայտնել Վիեննա այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար: Երկու երկրների միջև շփումներն, իմ և իմ գործընկերոջ, իմ թանկագին բարեկամի միջև, բավականին ինտենսիվ են, և այսօր էլ արդյունավետ քննարկումներ ենք ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցերի շուրջ։
Մեծ գոհունակությամբ արձանագրել ենք Հայաստանի և Ավստրիայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, անդրադարձել ենք վերջին տարիներին դինամիկ կերպով զարգացող երկկողմ համագործակցության հարցերի՝ տնտեսական, առևտրային, գործարար կապերի, գիտակրթական, մշակութային, մարդկանց միջև շփումների և այլ ոլորտներում։ Նշել ենք այդ ուղղությամբ հայ-ավստրիական առևտրա-տնտեսական և գիտատեխնիկական հարցերով համատեղ հանձնաժողովի դերն ու անելիքներն, առկա մեծ ներուժն արդյունավետ իրացնելու հեռանկարները։
Պարոն նախարար,
Ուրախ եմ ընդգծել երկկողմ առևտրատնտնեսական շրջանառաության էական աճը այս տարվա առաջին կիսամյակին: Այս համատեքստում կցանկանայի վկայակոչել անցյալ տարի Ձեր այցի ժամանակ Երևանում անցկացված հայ-ավստրիական գործարար ֆորումը:
Առանձնահատուկ կարևորում եմ Ավստրիայի հանձնառությունը Հայաստանի կայուն զարգացման ջանքերին աջակցելու հարցում: 2022 թվականին Ձեր այցի ընթացքում Երևանում Ավստրիայի ԶՀԳ համակարգող գրասենյակի բացումն, անշուշտ, խթան է հանդիսացել մեր հարաբերությունների զարգացման գործում:
Այսօր մտքեր ենք փոխանակել նաև տարբեր միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ շրջանակներում, մեր փոխգործակցության շուրջ։
Մեր հանդիպման օրակարգում է եղել Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել ենք նաև Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը ԵՄ շարունակական աջակցության նշանակությանը։ Հատուկ կարևորություն ենք տվել այս տարվա փետրվարից Հայաստանում գործող ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը, որն իր կարևոր նպաստն է ունենում հայ-ադրբեջանական միջպետական սահմանին լարվածության նվազման և էսկալացիայի կանխման հարցում։ Երախտագիտություն եմ հայտնել գործընկերոջս և Ավստրիայի կառավարությանը՝ առաքելության կազմում ավստրիացի դիտորդների մասնակցության համար։
Նշեմ, որ քննարկել ենք նաև անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով նաև այս տարվա հունվարին կայացած՝ ՀՀ-ԵՄ անվտանգային ու քաղաքական հարցերով երկխոսության անդրանիկ նիստը։
Մեր այսօրվա քննարկման առանցքում են եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող զարգացումները։ Գործընկերոջս ներկայացրել եմ անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, խաղաղության հաստատման՝ Հայաստանի տեսլականը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու արդյունքի հասնելուն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը։
Մենք վստահ ենք, և ես կարծում եմ, որ այս հարցում Հայաստանը միայնակ չէ, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով պատշաճ հասցեագրումն ապահովելու պարագայում։ Այս համատեքստում, ցավալի է արձանագրել, որ այս պահին այդ երկխոսության փոխարեն Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում վարում է էթնիկ զտումների քաղաքականություն, որի բացահայտ դրսևորումն է Լեռնային Ղարաբաղի՝ արդեն յոթ ամսից ավել շարունակվող շրջափակումը։ Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է մարդասիրական աղետի եզրին։ Դա տեղի է ունենում ի խախտումն միջազգային մարդասիրական նորմերի և ի հեճուկս միջազգային դերակատարների բազմաթիվ կոչերի, բանաձևերի ևԱրդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման, որն, ի դեպ, Դատարանը վերահաստատեց հուլիսի 6-ի իր որոշմամբ։
Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում առանցքային է միջպետական սահմանի հարցում առավելագույն որոշակիության ապահովման հարցը։ Այս համատեքստում պետք է ընդգծել, որ նախկին խորհրդային հանրապետությունների սահմանները համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի ճանաչվել են որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահման։
Հայաստանը շահագրգռված է նաև տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցում, որը պետք է հիմնված լինի երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության վրա և համաձայն հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների։
Իհարկե, վերոնշյալ հարցերի շուրջ լուծումների հասնելու նպատակով շատ կարևոր է ընդհանուր մթնոլորտը, ինչին կարող է նպաստել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից, շարունակական թշնամանք սերմանելու, ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը, ինչպես նաև հրատապ մարդասիրական հարցերի լուծումը, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից բոլոր հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելը։
Եզրափակելով նշեմ, որ վերոնշյալ հարցերում, և որպես առաջնային հրատապության հարց՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հարցում Հայաստանն ակնկալում է միջազգային դերակատարների, և հատկապես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամների գործուն քայլերը։
Պարոն նախարար, թանկագին բարեկամ,
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության և բովանդակալից զրույցի համար։ Մեծապես հետաքրքրված եմ ակտիվորեն շարունակել այս երկխոսությունը։

FM Mirzoyan presents preconditions for peace in South Caucasus
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan made a statement for journalists after meeting with Austrian Foreign Minister Alexander Schallenberg in Vienna, touching on the relations between the two countries, Armenia-EU partnership, cooperation on international platforms, including the UN, OSCE, regional security and stability.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, Mirzoyan noted that he presented to his colleague the security situation in the South Caucasus, Armenia's vision of establishing peace, the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and the efforts made by Armenia and the international community to achieve results. He noted that stable peace in the region is possible only in the case of proper addressing of the rights and security issues of the people of Nagorno Karabakh under the international mechanism, through the Stepanakert-Baku dialogue.
“Dear Minister,
First of all, I would like to thank my colleague, Mr. Schallenberg, for the invitation to Vienna and the warm welcome. The contacts between the two countries, between me and my counterpart, my dear friend, are quite intensive, and today as well, we had fruitful discussions on many issues of mutual interest.
We commended the high level of political dialogue between Armenia and Austria, touched upon the dynamically developing bilateral cooperation in recent years in areas of economy, trade, business ties, science, education, culture, people-to-people contacts and other spheres. In this context, we mentioned the role and activities of the Armenian-Austrian joint commission on trade-economic and scientific-technical cooperation as well as the prospects of effective use of the existing untapped potential in all mentioned areas.
Mr. Minister,
I am glad to mention the significant increase in bilateral trade turnover between our countries during the first half of this year. In this context I recall the Armenian-Austrian business forum that took place in Yerevan during your visit last year.
I give special importance also to the commitment of Austria to support the sustainable development efforts in Armenia. During your visit in 2022, the opening of the Austrian Development Agency coordination office in Yerevan, indeed, was a stimulus for the development of our relations.
Today we also exchanged views on our cooperation in various international platforms, including in the framework of the UN and the OSCE.
A wide range of issues related to the Armenia-EU partnership was on the agenda of our meeting.
We touched upon the importance of the EU's consistent assistance to democratic reforms and the development of institutional capacities in Armenia. We attached particular importance to the activities of the EU civilian monitoring mission operating in Armenia since February. It makes an important contribution to reducing tensions and preventing escalations at international border between Armenia and Azerbaijan. I expressed my gratitude to my colleague and the Government of Austria for the participation of the Austrian observers in this mission.
I would like to note that we also discussed the possibilities of the Armenia-EU cooperation in the field of security, taking into account the inaugural meeting of the Armenia-EU political and security dialogue held in January this year.
Our discussion today also focused on developments on regional security and stability. I briefed my colleague on the security situation in the South Caucasus, Armenia's vision of establishing peace, the process of normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan and the efforts made by Armenia and the international community to achieve results.
We are confident, and I believe that Armenia is not alone on this, that stable peace in the region is possible if the issues of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh are properly addressed within the framework of an international mechanism, through the Stepanakert-Baku dialogue. In this context, it is regrettable to state that instead of engaging in such a dialogue, Azerbaijan is currently pursuing a policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. A clear manifestation of it is the blockade of Nagorno-Karabakh which has been going on for more than seven months now. Nagorno-Karabakh is now on the verge of a humanitarian catastrophe. This is happening in violation of international humanitarian norms and contrary to numerous appeals of international actors, resolutions and the legally binding Order of the International Court of Justice of February 22, which, by the way, the Court reaffirmed with its Order of July 6 this year.
In the negotiation process with Azerbaijan, the key issue is to ensure maximum certainty regarding the interstate border. In this context, it should be emphasised that the borders of the former Soviet Republics, as recognized by the Alma-Ata Declaration, serve as the interstate border between Armenia and Azerbaijan.
Armenia is also interested in unblocking the regional economic and transport infrastructure, which should be based on the sovereignty and jurisdiction of the countries and according to the principles of equality and reciprocity.
Of course, for reaching agreements to the mentioned issues, the general atmosphere is very important: the rejection of the use of force or threat of use of force as well as of hostile and aggressive rhetoric, the solution of urgent humanitarian issues, in particular, the release of all Armenian prisoners of war by Azerbaijan are important for creating an environment conducive for peace.
In conclusion, I would like to note that in the above-mentioned issues and, as a priority, in lifting the blockade of the Lachin corridor, Armenia expects effective steps by international actors, especially by the members of the UN Security Council.
Mr. Minister, dear friend,
Thank you once again for the warm welcome and fruitful, comprehensive conversation. I am greatly interested in continuing this dialogue.