Միրզոյանը նշել է, թե որ դեպքում է հնարավոր Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը լրագրողների համար հայտարարությամբ է հանդես եկել Վիեննայում Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ հանդիպումից հետո՝ անդրադառնալով երկու երկրների միջև հարաբերություններին, Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը, միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ շրջանակներում փոխգործակցությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Միրզոյանը նշել է, որ իր գործընկերոջը ներկայացրել է անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, խաղաղության հաստատման՝ Հայաստանի տեսլականը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու արդյունքի հասնելուն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը։Նա նշել է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով պատշաճ հասցեագրումն ապահովելու պարագայում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտարարել է. «Պարո՛ն նախարար,
Նախ, ցանկանում եմ իմ գործընկեր պարոն Շալենբերգին շնորհակալություն հայտնել Վիեննա այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար: Երկու երկրների միջև շփումներն, իմ և իմ գործընկերոջ, իմ թանկագին բարեկամի միջև, բավականին ինտենսիվ են, և այսօր էլ արդյունավետ քննարկումներ ենք ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցերի շուրջ։
Մեծ գոհունակությամբ արձանագրել ենք Հայաստանի և Ավստրիայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, անդրադարձել ենք վերջին տարիներին դինամիկ կերպով զարգացող երկկողմ համագործակցության հարցերի՝ տնտեսական, առևտրային, գործարար կապերի, գիտակրթական, մշակութային, մարդկանց միջև շփումների և այլ ոլորտներում։ Նշել ենք այդ ուղղությամբ հայ-ավստրիական առևտրա-տնտեսական և գիտատեխնիկական հարցերով համատեղ հանձնաժողովի դերն ու անելիքներն, առկա մեծ ներուժն արդյունավետ իրացնելու հեռանկարները։
Պարոն նախարար,
Ուրախ եմ ընդգծել երկկողմ առևտրատնտնեսական շրջանառաության էական աճը այս տարվա առաջին կիսամյակին: Այս համատեքստում կցանկանայի վկայակոչել անցյալ տարի Ձեր այցի ժամանակ Երևանում անցկացված հայ-ավստրիական գործարար ֆորումը:
Առանձնահատուկ կարևորում եմ Ավստրիայի հանձնառությունը Հայաստանի կայուն զարգացման ջանքերին աջակցելու հարցում: 2022 թվականին Ձեր այցի ընթացքում Երևանում Ավստրիայի ԶՀԳ համակարգող գրասենյակի բացումն, անշուշտ, խթան է հանդիսացել մեր հարաբերությունների զարգացման գործում:
Այսօր մտքեր ենք փոխանակել նաև տարբեր միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ շրջանակներում, մեր փոխգործակցության շուրջ։
Մեր հանդիպման օրակարգում է եղել Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել ենք նաև Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը ԵՄ շարունակական աջակցության նշանակությանը։ Հատուկ կարևորություն ենք տվել այս տարվա փետրվարից Հայաստանում գործող ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը, որն իր կարևոր նպաստն է ունենում հայ-ադրբեջանական միջպետական սահմանին լարվածության նվազման և էսկալացիայի կանխման հարցում։ Երախտագիտություն եմ հայտնել գործընկերոջս և Ավստրիայի կառավարությանը՝ առաքելության կազմում ավստրիացի դիտորդների մասնակցության համար։
Նշեմ, որ քննարկել ենք նաև անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով նաև այս տարվա հունվարին կայացած՝ ՀՀ-ԵՄ անվտանգային ու քաղաքական հարցերով երկխոսության անդրանիկ նիստը։
Մեր այսօրվա քննարկման առանցքում են եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող զարգացումները։ Գործընկերոջս ներկայացրել եմ անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, խաղաղության հաստատման՝ Հայաստանի տեսլականը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու արդյունքի հասնելուն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը։
Մենք վստահ ենք, և ես կարծում եմ, որ այս հարցում Հայաստանը միայնակ չէ, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով պատշաճ հասցեագրումն ապահովելու պարագայում։ Այս համատեքստում, ցավալի է արձանագրել, որ այս պահին այդ երկխոսության փոխարեն Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում վարում է էթնիկ զտումների քաղաքականություն, որի բացահայտ դրսևորումն է Լեռնային Ղարաբաղի՝ արդեն յոթ ամսից ավել շարունակվող շրջափակումը։ Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է մարդասիրական աղետի եզրին։ Դա տեղի է ունենում ի խախտումն միջազգային մարդասիրական նորմերի և ի հեճուկս միջազգային դերակատարների բազմաթիվ կոչերի, բանաձևերի ևԱրդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման, որն, ի դեպ, Դատարանը վերահաստատեց հուլիսի 6-ի իր որոշմամբ։
Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում առանցքային է միջպետական սահմանի հարցում առավելագույն որոշակիության ապահովման հարցը։ Այս համատեքստում պետք է ընդգծել, որ նախկին խորհրդային հանրապետությունների սահմանները համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի ճանաչվել են որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահման։
Հայաստանը շահագրգռված է նաև տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցում, որը պետք է հիմնված լինի երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության վրա և համաձայն հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների։
Իհարկե, վերոնշյալ հարցերի շուրջ լուծումների հասնելու նպատակով շատ կարևոր է ընդհանուր մթնոլորտը, ինչին կարող է նպաստել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից, շարունակական թշնամանք սերմանելու, ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը, ինչպես նաև հրատապ մարդասիրական հարցերի լուծումը, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից բոլոր հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելը։
Եզրափակելով նշեմ, որ վերոնշյալ հարցերում, և որպես առաջնային հրատապության հարց՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հարցում Հայաստանն ակնկալում է միջազգային դերակատարների, և հատկապես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամների գործուն քայլերը։
Պարոն նախարար, թանկագին բարեկամ,
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության և բովանդակալից զրույցի համար։ Մեծապես հետաքրքրված եմ ակտիվորեն շարունակել այս երկխոսությունը։

Глава МИД Армении отметил необходимые для установления стабильного мира на Южном Кавказе условия
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с заявлением для представителей СМИ по итогам встречи с главой МИД Австрии Александром Шалленбергом в Вене. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своей речи Мирзоян коснулся отношений между двумя странами, партнерства Армения-ЕС, сотрудничества на международных площадках, в том числе ООН, ОБСЕ, вопросов региональной безопасности и стабильности.
В своем заявлении для представителей СМИ глава МИД Армении отметил:
«Уважаемый министр,
Прежде всего, я хотел бы поблагодарить моего коллегу г-на Шалленберга за приглашение в Вену и теплый прием. Контакты между двумя странами, между мной и моим коллегой, моим дорогим другом, достаточно интенсивны, и сегодня у нас также состоялись плодотворные обсуждения по многим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Мы высоко оценили высокий уровень политического диалога между Арменией и Австрией, коснулись динамично развивающегося в последние годы двустороннего сотрудничества в сферах экономики, торговли, деловых связей, науки, образования, культуры, контактов между людьми и в других отраслях. В этом контексте мы отметили роль и деятельность армяно-австрийской совместной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, а также перспективы эффективного использования имеющегося незадействованного потенциала во всех упомянутых сферах.
Господин министр,
Рад отметить значительный рост двустороннего товарооборота между нашими странами за первое полугодие текущего года. В этом контексте вспоминаю армяно-австрийский бизнес-форум, который состоялся в Ереване во время Вашего визита в прошлом году.
Я также придаю особое значение обязательству Австрии поддерживать усилия по устойчивому развитию в Армении. Во время Вашего визита в 2022 году открытие координационного офиса Австрийского агентства развития в Ереване действительно стало стимулом для развития наших отношений.
Сегодня мы также обменялись мнениями о нашем сотрудничестве на различных международных площадках, в том числе в рамках ООН и ОБСЕ.
На повестке нашей встречи был широкий круг вопросов, связанных с партнерством Армения-ЕС.
Мы коснулись важности последовательной помощи ЕС демократическим реформам и развитию институциональных возможностей в Армении. Мы придали особое значение деятельности гражданской наблюдательной миссии ЕС, действующей в Армении с февраля. Это вносит важный вклад в снижение напряженности и предотвращение эскалации на международной границе между Арменией и Азербайджаном. Я выразил признательность моему коллеге и правительству Австрии за участие австрийских наблюдателей в этой миссии.
Хочу отметить, что мы также обсудили возможности сотрудничества Армения-ЕС в сфере безопасности, принимая во внимание первую встречу диалога Армения-ЕС по вопросам политики и безопасности, состоявшуюся в январе этого года.
Наша сегодняшняя дискуссия также была сосредоточена на развитиях в области региональной безопасности и стабильности. Я проинформировал своего коллегу о ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, видении Арменией установления мира, процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и усилиях, предпринимаемых Арменией и международным сообществом для достижения результатов.
Мы уверены, и я считаю, что Армения не одинока в этом, что стабильный мир в регионе возможен, если вопросы прав и безопасности народа Нагорного Карабаха будут должным образом решаться через диалог Степанакерт-Баку в рамках международного механизма. В этом контексте с сожалением констатируем, что вместо такого диалога Азербайджан в настоящее время проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе. Ярким его проявлением является продолжающаяся уже более семи месяцев блокада Нагорного Карабаха. Нагорный Карабах сейчас находится на грани гуманитарной катастрофы. Это происходит в нарушение международных гуманитарных норм и вопреки многочисленным обращениям международных акторов, резолюциям и юридически обязывающему решению Международного суда от 22 февраля, которое, кстати, Суд еще раз подтвердил своим постановлением от 6 июля.
В переговорном процессе с Азербайджаном ключевым вопросом является обеспечение максимальной определенности в отношении межгосударственной границы. В этом контексте следует подчеркнуть, что границы бывших советских республик, признанные Алма-Атинской декларацией, служат межгосударственной границей между Арменией и Азербайджаном.
Армения также заинтересована в разблокировании региональной экономической и транспортной инфраструктуры, которая должна основываться на суверенитете и юрисдикции стран и на принципах равенства и взаимности.
Безусловно, для достижения договоренностей по указанным вопросам очень важна общая атмосфера: неприятие применения силы или угрозы ее применения, а также враждебной и агрессивной риторики, решение неотложных гуманитарных вопросов, в частности, освобождение Азербайджаном всех армянских военнопленных имеет важное значение для создания благоприятных условий для мира.
В заключение хотел бы отметить, что в вышеуказанных вопросах и, в приоритетном порядке, в снятии блокады Лачинского коридора, Армения ожидает эффективных шагов со стороны международных акторов, особенно со стороны членов Совета Безопасности ООН.
Господин министр, дорогой друг,
Еще раз спасибо за теплый прием и плодотворную, содержательную беседу. Я очень заинтересован в продолжении этого диалога.