Խոսքն ավելի շուտ դիվերսիֆիկացված փոխգործակցության մասին է․ վերլուծաբանը՝ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան կողմի հետ ռազմական ոլորտում Հայաստանի համագործակցությունն ունի տարիների պատմություն և սկզբունքորեն նոր բան չէ։ Եթե հաշվի առնենք նաև պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի վերջերս Ֆրանսիա կատարած այցը, ապա ակնհայտ է դառնում, որ հայկական կողմը ձգտում է արևմտյան գործընկերներից երաշխիքներ ստանալ թե՛ անվտանգային համակարգի առնչությամբ, թե՛ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար ռազմական ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու, այլընտրանքային տարբերակներ գտնելու նկատառությամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց ռազմաքաղաքական վերլուծաբան Դավիթ Հարությունովը՝ խոսելով ռազմական բնագավառում Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի համագործակցության մասին։
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին, որին շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են մասնավորապես Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
«Հայկական կողմի ձգտումը միանգամայն հասկանալի է, քանի որ մեր անվտանգության համակարգն արտաքին երաշխիքների մասով որոշակի ճգնաժամի մեջ է՝ կապված ռուս-ուկրաինական հակամարտության և դրանում Ռուսաստանի զբաղվածության հետ։ Այդուհանդերձ, համագործակցությունն ամերիկյան կողմի հետ օբյեկտիվ պատճառներով դեռ կրում է սահմանափակ բնույթ։ Դա առհասարակ դժվար գործընթաց է, և առայժմ Արևմուտքի կողմից տրամադրվելիք երաշխիքներն էլ տեսանելի չեն։ Խոսքն այստեղ ավելի շուտ դիվերսիֆիկացված համագործակցության մասին է, այլ ոչ թե Հայաստանի անվտանգային համակարգն արմատապես փոխելու»,- ասաց Հարությունովը։
Նրա դիտարկմամբ՝ համագործակցությունն ըստ էության վերաբերում է նշված համակարգի մոդիֆիկացմանը՝ ընդգրկելով նախորդ 20-30 տարիների աշխատանքային փորձը։ Պարզապես վերջին շրջանում Արևմուտքի տեսակարար կշիռն ավելացել է։ Բայց նույնիսկ այդ հանգամանքը չի նշանակում, որ արմատական փոփոխությունների համար հայկական կողմն այժմ ունի համապատասխան ռեսուրսներ։
«ԱՄՆ-ում հստակ գիտակցում են, որ Հայաստանն ավելի սերտորեն ինտեգրված է ՀԱՊԿ-ին և անվտանգության ոլորտում ավելի ընդգրկուն կապեր ունի Ռուսաստանի հետ, ուստի միանգամից ինչ-որ բան փոխելն ուղղակի անհնար է։ Բայց մյուս կողմից էլ դա երկրորդական հանգամանք է, քանի որ ՀԱՊԿ-ի անդամ որոշ երկրներ բավականին արդյունավետ կերպով փոխգործակցում են նույն ԱՄՆ-ի հետ, և ՀԱՊԿ-ում լինելն ամենևին խանգարող գործոն չէ։ Այդուհանդերձ, Հարավային Կովկասն ԱՄՆ-ի համար գերակա տարածաշրջան չի համարվում, և Վաշինգտոնում տեղի երկրները չեն ընկալվում որպես նրանց անվտանգային համակարգի բաղկացուցիչ մաս», -նշեց վերլուծաբանը։
Ըստ նրա՝ կա այն մտայնությունը, որ սերտ ինտեգրացիան Արևմուտքի հետ կարող է նոր ճակատ բացել Ռուսաստանի դեմ մեր տարածաշրջանում։ Երկրորդ՝ ինտեգրման համար կպահանջվեն հսկայական ռեսուրսներ, որոնք սուղ են և հիմնականում ուղղված են ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը, բացի այդ, կան նաև Արևելյան Ասիան ու Չինաստանը։ Երրորդ՝ սերտ համագործակցությունը ՀՀ-ի հետ կարող է հարուցել Թուրքիայի դժգոհությունը, քանի որ նույն ամերիկյան կողմի համար Թուրքիան ավելի բարձր դիրքում է, քան Հայաստանը։
«Մեր պարագայում անվտանգության համակարգն ու սպառազինությունների զինանոցը փոխելն անշուշտ ենթադրում է բավականին լուրջ միջոցների, մեծ գումարների առկայություն։ Լավագույն դեպքում կարող է խոսք լինել արևմտյան արտադրության առանձին տարրերի, դրանց սահմանափակ գնումների և դրանք մեր համակարգում ինտեգրելու մասին, ինչպես օրինակ հնդկական սպառազինության պարագայում։ Տեսականորեն ամերիկյան կողմը կարող է մեզ տրամադրել տարատեսակ սպառազինություն, բայց այդ տեխնիկան բավականին թանկ է։ Այնտեղ կան համակարգեր, որոնց ձեռքբերման համար մենք համապատասխան միջոցներ ու ռեսուրսներ չունենք։ Ի վերջո, ամերիկյան ռազմարդյունաբերական համալիրն առաջին հերթին աջակցում է իր դաշնակիցներին»,- պարազաբանեց վերլուծաբանը։
Հարությունովը մատնանշեց, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունն ընդհանուր առմամբ զարգանում է ՆԱՏՕ-ում գործող ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ-ում կառուցվածքային բարեփոխումների, տարատեսակ մասնագետներ պատրաստելու, երկու բանակների օպերատիվ փոխգործակցության, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելություններում ընդգրկված լինելու համատեքստում։

Речь скорее о диверсифицированном сотрудничестве: мнение аналитика об армяно-американском военном сотрудничестве
Сотрудничество Армении с Соединенными штатами в оборонной сфере имеет давнюю историю и в принципе оно не ново. К тому же, если учесть и недавний визит министра обороны Сурена Папикяна во Францию, то становится очевидным, что армянская сторона стремится получить от своих западных партнеров гарантии как в отношении системы безопасности, так и в отношении углубления сотрудничества в военной сфере для противостояния существующим вызовам и поиска альтернативных вариантов.
Такую точку зрения в беседе с «Арменпресс» высказал военно-политический обозреватель Давид Арутюнов, говоря о сотрудничестве Армении и США в военной сфере.
Начальник Генерального штаба ВС Республики Армения, первый заместитель министра обороны генерал-лейтенант Эдвард Асрян, находящийся с рабочим визитом в США, 17-18 июля принял участие в конференции, посвященной 30-летию Программы сотрудничества между штатами Национальной гвардии, проходившей в Вашингтоне. В ходе встреч, проведенных им в рамках конференции, были обсуждены, в частности, нынешний уровень и перспективы развития сотрудничества Армения-Канзас, ряд вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества с США
«Стремление армянской стороны вполне понятно, поскольку наша система безопасности по части внешних гарантий находится в определенном кризисе, связанном с российско-украинским конфликтом и занятостью в нем России. Тем не менее, сотрудничество с американской стороной по объективным причинам все еще носит ограниченный характер. Это вообще сложный процесс, и гарантии, предоставляемые Западом, пока не видны. Речь скорее о диверсифицированном сотрудничестве, а не о радикальном изменении системы безопасности Армении», - заметил Арутюнов.
Он считает, что сотрудничество, скорее относится к модификации указанной системы, охватывающей опыт работы предыдущих 20-30 лет. Просто в последнее время увеличилась доля присутствия Запада. Но даже это обстоятельство не означает, что армянская сторона теперь имеет достаточные ресурсы для радикальных перемен.
«США четко осознают, что Армения более тесно интегрирована в ОДКБ и имеет более разносторонние связи с Россией в сфере безопасности, поэтому сразу что-то изменить просто невозможно. Но с другой стороны, это второстепенное обстоятельство, потому что некоторые страны-члены ОДКБ достаточно эффективно взаимодействуют с теми же США, и нахождение в ОДКБ вовсе не является сдерживающим фактором. Тем не менее, Южный Кавказ не считается приоритетным регионом для США, и в Вашингтоне страны Южного Кавказа не воспринимаются как неотъемлемая часть их системы безопасности», - отметил аналитик.
По его словам, есть мнение, что тесная интеграция с Западом может открыть новый фронт против России в нашем регионе. Во-вторых, для интеграции потребуются огромные ресурсы, которые скудны, и они в основном направлены на российско-украинский конфликт, к тому же есть еще Восточная Азия и Китай. В-третьих, тесное сотрудничество с Арменией может вызвать неудовольствие Турции, поскольку для американской стороны Турция занимает более высокое положение, чем Армения.
«В нашем случае изменение системы безопасности и арсенала вооружений, безусловно, предполагает наличие достаточно серьезных средств и крупных сумм денег. В лучшем случае речь может идти о некоторых элементах западного производства, их ограниченных закупках и интеграции в нашу систему, как, к слову, в случае с индийским оружием. Теоретически американская сторона может предоставить нам различное вооружение, но эта техника довольно дорогая. Существуют системы, для приобретения которых у нас нет соответствующих средств и ресурсов. И, в конце концов, американский военно-промышленный комплекс в первую очередь поддерживает своих союзников», - пояснил аналитик.
Арутюнов отметил, что армяно-американское военное сотрудничество в основном развивается в рамках программы НАТО и в контексте структурных реформ в Министерстве обороны РА, подготовки различных специалистов, оперативного взаимодействия двух армий, а также участия в миротворческих миссиях.