Խոսքն ավելի շուտ դիվերսիֆիկացված փոխգործակցության մասին է․ վերլուծաբանը՝ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան կողմի հետ ռազմական ոլորտում Հայաստանի համագործակցությունն ունի տարիների պատմություն և սկզբունքորեն նոր բան չէ։ Եթե հաշվի առնենք նաև պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի վերջերս Ֆրանսիա կատարած այցը, ապա ակնհայտ է դառնում, որ հայկական կողմը ձգտում է արևմտյան գործընկերներից երաշխիքներ ստանալ թե՛ անվտանգային համակարգի առնչությամբ, թե՛ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար ռազմական ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու, այլընտրանքային տարբերակներ գտնելու նկատառությամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց ռազմաքաղաքական վերլուծաբան Դավիթ Հարությունովը՝ խոսելով ռազմական բնագավառում Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի համագործակցության մասին։
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին, որին շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են մասնավորապես Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
«Հայկական կողմի ձգտումը միանգամայն հասկանալի է, քանի որ մեր անվտանգության համակարգն արտաքին երաշխիքների մասով որոշակի ճգնաժամի մեջ է՝ կապված ռուս-ուկրաինական հակամարտության և դրանում Ռուսաստանի զբաղվածության հետ։ Այդուհանդերձ, համագործակցությունն ամերիկյան կողմի հետ օբյեկտիվ պատճառներով դեռ կրում է սահմանափակ բնույթ։ Դա առհասարակ դժվար գործընթաց է, և առայժմ Արևմուտքի կողմից տրամադրվելիք երաշխիքներն էլ տեսանելի չեն։ Խոսքն այստեղ ավելի շուտ դիվերսիֆիկացված համագործակցության մասին է, այլ ոչ թե Հայաստանի անվտանգային համակարգն արմատապես փոխելու»,- ասաց Հարությունովը։
Նրա դիտարկմամբ՝ համագործակցությունն ըստ էության վերաբերում է նշված համակարգի մոդիֆիկացմանը՝ ընդգրկելով նախորդ 20-30 տարիների աշխատանքային փորձը։ Պարզապես վերջին շրջանում Արևմուտքի տեսակարար կշիռն ավելացել է։ Բայց նույնիսկ այդ հանգամանքը չի նշանակում, որ արմատական փոփոխությունների համար հայկական կողմն այժմ ունի համապատասխան ռեսուրսներ։
«ԱՄՆ-ում հստակ գիտակցում են, որ Հայաստանն ավելի սերտորեն ինտեգրված է ՀԱՊԿ-ին և անվտանգության ոլորտում ավելի ընդգրկուն կապեր ունի Ռուսաստանի հետ, ուստի միանգամից ինչ-որ բան փոխելն ուղղակի անհնար է։ Բայց մյուս կողմից էլ դա երկրորդական հանգամանք է, քանի որ ՀԱՊԿ-ի անդամ որոշ երկրներ բավականին արդյունավետ կերպով փոխգործակցում են նույն ԱՄՆ-ի հետ, և ՀԱՊԿ-ում լինելն ամենևին խանգարող գործոն չէ։ Այդուհանդերձ, Հարավային Կովկասն ԱՄՆ-ի համար գերակա տարածաշրջան չի համարվում, և Վաշինգտոնում տեղի երկրները չեն ընկալվում որպես նրանց անվտանգային համակարգի բաղկացուցիչ մաս», -նշեց վերլուծաբանը։
Ըստ նրա՝ կա այն մտայնությունը, որ սերտ ինտեգրացիան Արևմուտքի հետ կարող է նոր ճակատ բացել Ռուսաստանի դեմ մեր տարածաշրջանում։ Երկրորդ՝ ինտեգրման համար կպահանջվեն հսկայական ռեսուրսներ, որոնք սուղ են և հիմնականում ուղղված են ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը, բացի այդ, կան նաև Արևելյան Ասիան ու Չինաստանը։ Երրորդ՝ սերտ համագործակցությունը ՀՀ-ի հետ կարող է հարուցել Թուրքիայի դժգոհությունը, քանի որ նույն ամերիկյան կողմի համար Թուրքիան ավելի բարձր դիրքում է, քան Հայաստանը։
«Մեր պարագայում անվտանգության համակարգն ու սպառազինությունների զինանոցը փոխելն անշուշտ ենթադրում է բավականին լուրջ միջոցների, մեծ գումարների առկայություն։ Լավագույն դեպքում կարող է խոսք լինել արևմտյան արտադրության առանձին տարրերի, դրանց սահմանափակ գնումների և դրանք մեր համակարգում ինտեգրելու մասին, ինչպես օրինակ հնդկական սպառազինության պարագայում։ Տեսականորեն ամերիկյան կողմը կարող է մեզ տրամադրել տարատեսակ սպառազինություն, բայց այդ տեխնիկան բավականին թանկ է։ Այնտեղ կան համակարգեր, որոնց ձեռքբերման համար մենք համապատասխան միջոցներ ու ռեսուրսներ չունենք։ Ի վերջո, ամերիկյան ռազմարդյունաբերական համալիրն առաջին հերթին աջակցում է իր դաշնակիցներին»,- պարազաբանեց վերլուծաբանը։
Հարությունովը մատնանշեց, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունն ընդհանուր առմամբ զարգանում է ՆԱՏՕ-ում գործող ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ-ում կառուցվածքային բարեփոխումների, տարատեսակ մասնագետներ պատրաստելու, երկու բանակների օպերատիվ փոխգործակցության, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելություններում ընդգրկված լինելու համատեքստում։

Diversified cooperation, not a fundamental change of security system – analyst on Armenia-United States defense ties
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. The Armenia-United States military cooperation has a history of many years and isn’t a new thing in principle, and taking into account Defense Minister Suren Papikyan’s recent visit to France, it is obvious that Yerevan seeks to obtain guarantees from its Western partners regarding both its security system and deepening the cooperation and finding alternative options in the defense area in order to withstand existing challenges, according to military-political analyst Davit Harutyunov.
Harutyunov spoke to ARMENPRESS on the cooperation between Armenia and the United States in the defense area.
The Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, First Deputy Minister of Defense, Lieutenant General Edward Asryan visited Washington D.C., on July 17-18 and participated in the conference dedicated to the U.S. National Guard State Partnership Program's 30th Anniversary.
Throughout the event, meetings were held with the Chief of the National Guard Bureau, General Daniel R. Hokanson, the Director for Strategy, Plans and Policy, United States European Command, Major General Daniel Lasica, and the Adjutant General, Commander of Kansas National Guard, Brigadier General Michael T. Venerdi.
During the meetings, the current status and prospects for the development of the Armenia-Kansas partnership within the framework of the program and a number of issues related to bilateral cooperation with the United States were discussed.
It’s clear what Armenia seeks, because our security system is experiencing a certain crisis in terms of external guarantees due to the Russian-Ukrainian conflict and Russia’s preoccupation with it. Nonetheless, cooperation with the United States is still limited due to objective reasons. In general, it’s a difficult process, and thus far no guarantees that the West could provide are visible. This is more about a diversified cooperation and not a fundamental change of Armenia’s security system,” Harutyunov said.
According to the analyst, the cooperation basically relates to the modification of the security system, encompassing the working experience of the past 20-30 years. Despite the West’s increasing weight in the recent period, Armenia still doesn’t have the necessary resources for any fundamental changes, Harutyunov said.
The United States clearly understands that Armenia is closely integrated with the CSTO and has more comprehensive ties with Russia in the security field, therefore changing something at once would be simply impossible. But on the other hand this is a secondary circumstance, because some of the other CSTO members are rather effectively cooperating with the United States itself, and being a member of the CSTO isn’t a disruptive factor at all. Nevertheless, South Caucasus isn’t a priority region for the United States, and Washington doesn’t view South Caucasian countries to be a constituent part of its security system,” he added.
Some believe that closer integration with the West could open a new front against Russia in our region, Harutyunov noted.
Furthermore, Harutyunov said that integration would require huge resources which are now scarce because of the Russian-Ukrainian conflict, and noted other factors such as East Asia and China. Moreover, closer cooperation with Armenia could cause Turkey’s discontent because Turkey is in a higher position than Armenia for the United States.
In our case, changing the security system and the military arsenal would definitely imply rather serious resources and funds. In a best case scenario, we could speak about buying limited, individual elements of Western production and integrating them into our system, just like in the case of Indian-made armaments. Theoretically, the American side could provide us with a variety of armaments, but that equipment is very expensive. We don’t have the necessary resources for acquiring the kind of systems they have. And after all, the American military industrial complex is first of all supporting its allies,” Harutyunov said.
The analyst explained that the Armenian-American military cooperation is generally developing within the framework of the programs as part of NATO, as well as in the context of structural reforms in the Armenian Ministry of Defense, trainings of specialists, partnership between the two militaries, as well as involvement in peacekeeping missions.