Նոր ուղղություններ, 1070 թռիչք, 100-ից ավելի աշխատակից. Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող Fly Arna-ն մեկ տարեկան է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1070 թռիչք, 100-ից ավելի աշխատակից և նոր ուղղություններ. Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող Fly Arna-ն ավելի քան մեկ տարի երկնքում է:
Ավիաընկերությունն առաջին թռիչքը իրականացրել է 2022 թվականի հուլիսի 3-ին և այս պահին ունեն ուղղություններ դեպի Թբիլիսի, Թեհրան, Բաղդադ, Սանկտ Պետերբուրգ, Սոչի, Մոսկվայի երկու օդանավակայաններ: Ընկերությունը մտադիր է մինչև 2023 թվականի վերջն ընդլայնել ուղղությունների աշխարհագրությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն և Fly Arna-ի խորհրդի նախագահ Դավիթ Փափազյանն ընդգծեց՝ այս մեկ տարվա ընթացքում ավիաընկերությունը ոչ թե բավարարել է, այլ էապես գերազանցել է ԱՆԻՖ-ի սպասելիքները:
Հիմնադրումից ի վեր Հայաստան են վերադարձել բազմաթիվ հայ օդաչուներ՝ միանալով ազգային ավիափոխադրողի թիմին: Նրանցից շատերը տասնյակ տարիներ հնարավորություն չեն ունեցել հայրենիքում աշխատելու և Fly Arna-ի հիմնադրմամբ նրանց տրվել է այդ հնարավորությունը։
Ավիաընկերությունն առաջին օրվանից ի վեր վերապատրաստել է ավելի քան 50 բորտուղեկցորդներ, որոնք համաշխարհային ստանդարտներին համապատասխան կրթություն և վերապատրաստում են անցել ու իրենց հմտությունները զարգացնելու համար պարբերաբար շարունակում են մասնակցել նոր դասընթացների:
Անդրադառնալով առկա խնդիրներին, Փափազյանն ընդգծեց՝ այս պահին դրանք կան, սակայն ոչ բոլորն են վերաբերում Fly Arna-ի աշխատանքին և գործընկերոջը՝ Էյր Արաբիային:
«Դա առաջին հերթին վերաբերվում է դեպի Եվրամիություն թռիչքների սահմանափակումներին, փաստորեն՝ մինչև նշված սահմանափակումը չվերանա, մենք չենք կարողանա զարգանալ այն արագությամբ, որը մեր առջև դրել էինք: Բայց, կրկնում եմ, մինչև օրս և հատկապես անցած տարվա ընթացում Fly Arna-ի արդյունքները ֆինանսական տեսանկյունից գերազանցել են բոլոր սպասելիքները»,- նշեց Փափազյանը:
Fly Arna ավիաընկերությունն աշխատում է շատ խիստ անվտանգային ստանդարտներով և պահպանում է բոլոր անհրաժեշտ կանոնները: Ավիաընկերությունը Հայաստանում միակն է, որն անցել է «IOSA» (այոսա) աուդիտը, որն ավիացիայի ոլորտում ամենաբարդն է համարվում: Այն ընկերությունները, որոնք կարողանում են անցնել այս աուդիտը, համարվում են աշխարհում ամենաբարձր անվտանգություն ապահովող ավիաընկերություններ:

1070 рейсов, более 100 сотрудников: национальному авиаперевозчику Армении компании «Fly Arna» исполнился год
1070 рейсов, более 100 сотрудников и новые направления. Национальная авиакомпания Армении «Fly Arna» уже больше года совершает полеты.
Первый рейс «Fly Arna» состоялся 3 июля 2022 года. Сегодня компания работает по направлениям Тбилиси, Тегеран, Багдад, Санкт-Петербург, Сочи и в два московских аэропорта. «Fly Arna» до конца 2023 года намерена расширить географию направлений.
В беседе с «Арменпресс» исполнительный директор АНИФ, председатель правления «Fly Arna» Давид Папазян подчеркнул, что за этот год компания не только оправдала, но и значительно превзошла ожидания АНИФ.
С момента основания «Fly Arna» многие армянские пилоты вернулись в Армению, присоединившись к команде национальной авиакомпании. Многие из них десятки лет не имели возможности работать на родине, а с созданием компании такая возможность им представилась.
Авиакомпания подготовила более 50 бортпроводников, которые прошли обучение и подготовку по мировым стандартам и для развития своих навыков регулярно участвуют в новых курсах.
Касаясь существующих проблем, Давид Папазян подчеркнул, что они есть на данный момент, но не все из них касаются работы Fly Arna и ее партнера Air Arabia.
«В первую очередь это касается ограничений на полеты в Евросоюз, по сути, пока указанное ограничение не будет снято, мы не сможем развиваться с той скоростью, которую желаем. Но, повторюсь, до сих пор, и особенно за последний год, результаты Fly Arna с финансовой точки зрения превзошли все ожидания», - сказал Папазян.
Fly Arna работает в соответствии с очень строгими стандартами безопасности и соблюдает все необходимые правила. Авиакомпания единственная в Армении прошла аудит «IOSA», который считается самым сложным в сфере авиации. Компании, прошедшие этот аудит, считаются самыми безопасными авиакомпаниями в мире.