Ռուսաստանցիների հոսքը Վրաստան կես տարում ավելի քան կրկնակի աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի քաղաքացիների թիվը, որոնք հունվարից մինչև հունիս այցելել են Վրաստան, գերազանցել է 577 հազարը, ինչն ավելի քան կրկնակի գերազանցում է 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից։
Նշվում է, որ Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանածների թիվը կազմել է 577,6 հազար, ինչը 133,7 %-ով ավելի է 2022 թվականի առաջին վեց ամսվա տվյալներից։ Այցելուների թվով Ռուսաստանը զիջում է միայն Թուրքիային, որտեղից Վրաստան է ժամանել 582,5 հազար մարդ (աճը՝ +122,2%)։ Միջազգային այցելուների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 2,8 միլիոնը, ինչը 2022 թվականի տվյալներից ավելի է 75,9 %-ով։
Ըստ գերատեսչության՝ 2023 թվականին ակտիվորեն Վրաստան են այցելել նաև Հայաստանի, Ադրբեջանի, Իսրայելի, Ղազախստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիները:

Поток россиян в Грузию за полгода вырос более, чем вдвое
Число граждан России, посетивших Грузию с января по июнь, превысило 577 тыс., что более, чем в два раза превосходит аналогичный показатель 2022 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила Национальная администрация туризма Грузии.
Согласно опубликованным ведомством данным, число прибывших из РФ составило 577,6 тыс., что на 133,7% больше данных за первые шесть месяцев 2022 года. По числу посетителей Россия уступает лишь Турции, откуда в Грузию прибыло 582,5 тыс. человек (рост +122,2%). Общее число международных визитеров превысило 2,8 млн, что больше данных 2022 года на 75,9%.
Среди стран, граждане которых активно посещали Грузию в 2023 году, также Азербайджан, Армения, Израиль, Казахстан и Украина.