«Նոր գիրք»-27/23. Բեգլարյան, Շմիտ, Բաբաջանյան, Ռոդրիգո
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին:
Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հրաչ Բեգլարյան, «Սարյակի պատուհանը»
saryak.jpg (47 KB)
«Արդի» մատենաշարի «Սարյակի պատուհանը» գրքում ընդգրկված է ժամանակակից հայ գրող Հրաչ Բեգլարյանի չորս վիպակ: Դրանք գրվել են տարբեր ժամանակներում՝ հեղինակի ստեղծագործական կյանքի տարբեր շրջափուլերում, արտահայտում են մարդու ներքին անհանգստությունները, մտահոգությունները, տառապանքը, ուրախություններն ու ձգտումները: Հերոսները դժվար են ապրում, արարում, պայքարում են կյանքի ու հայրենիքի համար:
Հաճախ հաղթում են աշխարհին, իսկ եթե պարտվում են, պարտվում են սեփական անձի դեմ մղած պայքարում: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Էրիկ Էմանուել Շմիտ, «Օսկարը և վարդագույն տիկինը»
oscar.jpg (92 KB)
Օսկար անունով 10-ամյա տղան քաղցկեղ ունի: Նա պատմում է հիվանդանոցում իր կյանքի մասին: Այստեղ երեխաներին խնամում են բուժքույրերը՝ Վարդագույն տիկինները: Օսկարի համար Վարդագույն տիկինը (Տատիկ Ռոուզը) դարձավ երկրորդ մայրը։ Երբ Օսկարը իմանում է, որ իրեն մնացել է ապրելու 12 օր, Ռոուզ տատիկը նրան առաջարկում է հետևյալ խաղը՝ ամեն օրը հաշվվում է որպես 10 տարի։ Օսկարը Աստծուն ուղղված նամակում նկարագրում է իր ապրած յուրաքանչյուր օրը՝ խոսելով իր ենթադրյալ կյանքի տարբեր ժամանակաշրջանների մասին։ Գիրքը լույս է ընծայել «Վերնատունը»։
Սոնա Բաբաջանյան, «Մուշի տարօրինակ ճամփորդությունը»
mushi.jpg (62 KB)
Սարսափելի վթարից հետո փոքրիկ Մուշի մեջ վախ է մտել. նա վախենում է մթությունից, վախենում է, որ այլևս չի կարողանա քայլել, վախենում է կորցնել հայրիկին և այլևս երբեք չվերադառնալ իր նախկին կյանքին։ Բայց մի բարի օր, ավելի շուտ՝ մի բարի գիշեր, երբ նա, վերմակի տակ ծածկված, փորձում է թաքնվել իր այդ վախերից, մի զարմանալի հյուր է այցելում նրան։ Տղայի սեփական երազի միջից պատահաբար Արտաշխարհ վայր ընկած փոքրիկ տարօրինակ արարածը՝ Փսփսիկը, աղերսում է փրկել իրեն և վերադարձնել իր հայրենի Ներաշխարհ։ Տղան Փսփսիկի օգնությամբ վերագտնում է իր մոռացված ընկերոջը՝ Լուսունիկին, որի ուղեկցությամբ տարօրինակ եռյակը ճամփա է ընկնում դեպի Մուշի երազների հրաշալի երկիր։ Ճանապարհին նրանք հանդիպում են զարմանահրաշ արարածների և անցնում բազմաթիվ փորձությունների միջով: Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը:
Գարսիա Ռոդրիգո, «Հրաժեշտ Գաբոյին ու Մերսեդեսին»
gaboyin.jpg (204 KB)
Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի ավագ որդու՝ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, օպերատոր և պրոդյուսեր Ռոդրիգո Գարսիայի հուշագրությունը (2021) ուշագրավ մանրամասներով լի անդրադարձ է մեծ գրողի կյանքի վերջին շրջանին և նրա, կնոջ ու զավակների փոխհարաբերություններին: Հետաքրքիր կենսագրական դրվագները համալրված են Գարսիա Մարկեսի ստեղծագործությանն ու անձին վերաբերող նուրբ դիտարկումներով: Անգլերենից թարգմանեց Սյուզան Սիմոնյանը: Խմբագիր՝ Զավեն Բոյաջյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը։

"Новая книга"-27/23: Бегларян, Шмит, Бабаджанян, Родриго
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект "Новая книга". Каждый понедельник он представляет на суд читателей книги, изданные армянскими издательствами. На страницах агентства читатели имеют возможность получить информацию о новых книгах, познакомиться с классическими произведениями и тенденциями развития современной литературы.
На этой неделе «Арменпресс» под разными рубриками выделил замечательные книги разных издательств, изданные в 2023 году.
Грач Бегларян, "Окно скворца"
В книгу «Окно скворца» из серии «Арди» вошли четыре романа современного армянского писателя Грача Бегларяна. Они написаны в разное время, в разные периоды творческой жизни автора и выражают внутренние тревоги, заботы, страдания, радости и стремления человека. Герои тяжело живут, творят, борются за жизнь и Родину. Часто они завоевывают мир, а если и проигрывают, то проигрывают битву против самих себя. Книга была издана издательством "Edit Print".
Эрик Эмануэль Шмитт, «Оскар и розовая дама»
10-летний мальчик по имени Оскар болен раком. Он рассказывает о своей жизни в больнице. Здесь о детях заботятся няни - Розовые Леди. Розовая дама (бабушка Роуз) стала второй мамой для Оскара. Когда Оскар узнает, что ему осталось жить 12 дней, бабушка Роуз предлагает ему следующую игру: каждый день считается как 10 лет. В письме к Богу Оскар описывает каждый прожитый день, рассказывая о разных периодах своей предполагаемой жизни. Книга была издана издательством «Вернатун».
Сона Бабаджанян, «Странное путешествие Муша»
После страшной аварии маленький Муш испугался: он боится темноты, он боится, что никогда больше не сможет ходить, он боится потерять отца и никогда не вернуться к своей прежней жизни. Но в один прекрасный день, вернее, в одну прекрасную ночь, когда он, укрывшись одеялом, пытается спрятаться от своих страхов, к нему приходит неожиданный гость. Пспсик, маленькое странное существо, случайно упавшее во Внешний мир из собственного сна мальчика, умоляет спасти его и вернуть в родной Внутренний мир. С помощью Пспсика мальчик заново открывает для себя своего забытого друга Лусуника, с которым странная троица отправляется в чудесную страну грез Муша. По пути они встречают удивительных существ и проходят через множество испытаний. Книга была опубликована издательством Newmag.
Гарсия Родриго, «Прощание с Габо и Мерседес»
Мемуары (2021 г.) режиссера, сценариста, оператора и продюсера, старшего сына Габриэля Гарсиа Маркеса Родриго Гарсиа (2021 г.), представляют собой удивительно подробный отчет о последнем периоде жизни великого писателя и его отношениях с женой и детьми. Интересные биографические эпизоды дополняются тонкими наблюдениями о творчестве и личности Гарсиа Маркеса. Перевод с английского Сюзан Симоньян. Редактор: Завен Бояджян. Книга была издана "Антарес".