Միջազգային դատարանի որոշմամբ ավելի է ամրապնդվում Ադրբեջանի պատասխանատվությունը ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի համար․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշմանը՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը նախորդ շաբաթ կարևոր որոշում է կայացրել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ։ Հայաստանի Հանրապետության դիմումի հիման վրա դատարանը վերահաստատել է փետրվարի 22-ին կայացրած իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցները ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով։
«Նման որոշմամբ դատարանը փաստորեն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը չի կատարել սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, հակառակ դեպքում այդ նախորդ որոշումը վերահաստատելու անհրաժեշտություն չէր առաջանա։ Սա կարևոր նրբություն է՝ հուլիսի 6-ի որոշման 28-րդ կետում, դատարանը հիշատակալով հայկական կողմից իրեն փոխանցված տեղեկատվությունը, որ այսպես կոչված բնապահպանների ակցիա այլևս տեղի չի ունենում, բայց հիմա էլ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժը ընդհատված է Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման պատճառով, արձանագրել է, որ հարցի էությունը սրանից չի փոխվում, որովհետև Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ընդհատման հետևանքները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար նույն են, ինչ 2023 թվականի փետրվարին, հետևաբար դատարանի մոտեցումը և իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը նույնպես մնում են նույնը»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի նույնաբովանդակ որոշումների մեջ որոշակի նյուանսային տարբերություններ կան։
«Եթե փետրվարին Ադրբեջանի կառավարությունը ասում էր, թե բնապահպանական ակցիան իր կողմից չի կազմակերպվել, և դա քաղաքացիական հասարակության ինքնաբուխ գործողություն է, հիմա նման բան ասելու հնարավորություն չունի, որովհետև հիմա արդեն Լաչինի միջանցքը արգելափակված է բացառապես Ադրբեջանի պետական կառույցների գործողությունների պատճառով և, հետևաբար, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ վերահաստատվում և էլ ավելի է ամրապնդվում Ադրբեջանի կառավարության պատասխանատվությունը Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի համար»,- ասաց Փաշինյանը։

Решение Международного суда усугубляет ответственность Азербайджана за углубляющийся гуманитарный кризис в НК: Пашинян
Как передает «Арменпресс», на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснувшись решения Международного суда ООН от 6 июля по иску Армении об установке азербайджанского КПП в Лачинском коридоре, отметил, что на прошлой неделе Международный суд ООН принял важное решение относительно незаконного блокирования Лачинского коридора.
Суд, на основании иска Республики Армения, вновь подтвердил принятое 22 февраля юридически обязывающее решение, которое обязывает Азербайджан принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения бесперебойного передвижения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору.
“Таким решением суд фактически признал, что Азербайджан не выполнил решение от 22 февраля этого года, иначе не было бы необходимости подтверждать это предыдущее решение. Это важный нюанс, в пункте 28 решения от 6 июля суд упомянул предоставленную ему армянской стороной информацию о том, что так называемая акция экологов уже не проходит, но и сейчас движение по Лачинскому коридору прервано из-за установки Азербайджаном КПП. Суть вопроса от этого не изменилась, ибо последствия прерывания движения по Лачинскому коридору для армян Нагорного Карабаха такие же, как и в феврале 2023 года, поэтому подход суда и юридически обязывающее решение также остались прежними”, - подчеркнул Пашинян.
По словам премьер-министра, в решениях Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля есть некоторые различия.
«В феврале правительство Азербайджана заявляло, что экологическая акция организована не им, это спонтанная акция гражданского общества. Но сейчас у него нет возможности сказать что-то подобное, потому что сейчас Лачинский коридор перекрыт исключительно из-за действий государственных институтов Азербайджана и, следовательно, решение Международного суда подтверждает и еще больше усиливает ответственность правительства Азербайджана за углубление гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе», - заключил Пашинян.