Բայդենն Էրդողանին հայտնել է, որ Թուրքիային F-16-երի մատակարարումը բխում է ԱՄՆ-ի շահերից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հուլիսի 9-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Թուրքիային F-16 կործանիչների մատակարարումը բխում է ամերիկյան շահերից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բայդենի ինքնաթիռում՝ Մեծ Բրիտանիա ուղևորվելիս, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը։
Ըստ պաշտոնյայի՝ Բայդենը վերահաստատել է Թուրքիային F-16-եր մատակարարելու գործընթացին իր աջակցությունը։
«Նախագահ Բայդենը հետևողական կերպով հստակ ասել է, որ իր համոզմամբ՝ Դաշինքի և ԱՄՆ-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունների համար այս վաճառքն առաջ տանելն իմաստ ունի, բխում է մեր շահերից», - նշել է Սալիվանը։
Սալիվանը նաև հայտնել է, որ երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Կիևին տրամադրվող ռազմական օգնությունը և պայմանավորվել են հանդիպել ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որը տեղի կունենա հուլիսի 11-12-ը Վիլնյուսում: Կողմերը նաև քննարկել են ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության հարցը։

Байден заявил Эрдогану, что поставка F-16 Турции соответствует интересам США
Президент США Джо Байден 9 июля в телефонном разговоре с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом заявил, что поставка США истребителей F-16 в Турцию соответствует интересам Америки. Как передает «Арменпресс», об этом сказал советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан на бриффинге с журналистами на борту самолета Байдена, направлявшегося в Великобританию.
По словам советника, Байден подтвердил свою поддержку процессу поставки F-16 в Турцию.
«Байден четко и последовательно (во время переговоров) заявил, что он считает, что для альянса (НАТО) и для двусторонних американо-турецких отношений продажа (F-16) целесообразна. Это в наших интересах», - сказал Салливан.
Салливан также сообщил, что лидеры двух стран обсудили военную помощь Киеву и договорились встретиться в рамках саммита НАТО, который пройдет 11-12 июля в Вильнюсе. Стороны также обсудили вопрос членства Швеции в НАТО.