Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է ՀՊՏՀ շրջանավարտների ավարտական վկայականների հանձնման հանդիսավոր միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի շրջանավարտների ավարտական դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է ԲՈՒՀ-ի շրջանավարտներին և հաջողություններ մաղթել հետագա ուսման և աշխատանքային գործունեության մեջ: Իր խոսքում Վահագն Խաչատուրյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Կյանքում ամենակարևորը, որ գնահատվում է մարդկանց մեջ, գիտելիքն ու պրոֆեսիոնալիզմն է: Ամեն օր, ամեն վայրկյան մենք, անկախ տարիքից, մեր ունեցած գիտելիքը պետք է հարստացնենք՝ նույնիսկ փոքր քանակությամբ: Հատկապես այս ժամանակաշրջանում, երբ զարգացումը շատ արագ է տեղի ունենում, երբ առօրյա կյանքում կամ ընդհանրապես՝ փոփոխությունները լինում են ամեն վայրկյան, մենք պետք է անընդհատ գիտելիք ձեռք բերենք և այն կարողանանք «մարսել», որպեսզի կարողանանք այս արագ զարգացող միջավայրում մեր տեղն ունենանք, գնահատենք ինքներս մեզ և մեր ժամանակը: Հիմա ավելի մեծ խնդիր է նաև՝ կարողանալ «մարսել» այն գիտելիքները, որոնք ստանում ենք: Այս ինֆորմացիոն դարաշրջանում՝ շատ դժվար է առաջնային, երկրորդային տեղեկությունները տարանջատել, սակայն սա նույնպես պետք է կարողանաք անել: Հույս ունեմ, որ ձեր դասախոսներն այս հարցում ևս կարողացել են ձեզ օգնել և առաջնորդել:
Երբևիցե չհուսահատվեք: Միշտ հիշեք, որ ցանկացած ծանր վիճակից դուրս գալու լուծում կա: Սրանք խոսքեր չեն, որ ձեզ հուսադրեն, դա է իրականությունը, որը հնչեցնում է մեկը, ով ունի մարդկային սովորական կյանքի փորձ, որը փորձում եմ փոխանցել ձեզ: Նույնիսկ ամենածայրահեղ ծանր վիճակում միշտ լուծումներ գտնվում են: Դուք պատրաստ եղեք, որ այդ լուծումները ինքներդ եք գտնելու, հույսը դրեք ձեր վրա: Իհարկե, ձեզ օգնողներ միշտ կլինեն, ձեր ծնողները, դասախոսները, հարազատները, ընկերները, մտերիմները ձեր կողքին են լինելու, բայց հիշեք, որ հաջողության գրավականը նրանում է, որ դուք վստահեք ինքներդ ձեզ, պատրաստ լինեք դժվարություններ հաղթահարել: Սա շատ կարևոր է, որովհետև երիտասարդ տարիքում ցանկացած փոքր դժվարություն թվում է անհաղթահարելի և հուսահատություն է առաջացնում, բայց հավատացեք, որ դրանք վայրկյաններ են, որոնք պետք է մոռանալ:
Իմացեք նաև, որ երջանիկ են այն ժողովուրդները, որոնք ունեն ինքնիշխան պետություն: Փառք Աստծո, Հայաստանի Հանրապետությունը 1991 թվականից կա և շարունակելու է գոյություն ունենալ և Հայաստանի ապագան արդեն գտնվում է ձեր ձեռքերում, և դուք եք լինելու Հայաստանի ապագան կերտողները: Սա ևս շատ պատասխանատու խնդիր է, որ դուք պետք է կարողանաք լուծել, և այն գիտելիքը, որ ստացել եք նաև այդ նպատակին ծառայեցնեք:
Հավատացնում եմ ձեզ, որ այն, ինչ մենք 1991 թվականին երազում էինք անկախ պետություն ունենալու առումով, չէինք պատկերացնում, որ այսպիսին կլինի՝ իր դժվարություններով, խնդիրներով, հաջողություններով, անհաջողություններով, ամեն ինչով: Սակայն փաստորեն մենք արդեն 32 տարի շարունակում ենք մեր ճանապարհը: Այսօր, այս պահին մենք դժվարությունների մեջ ենք: Սակայն դա չի նշանակում, որ այդ դժվարություններն անհաղթահարելի են: Ե՛վ որպես պետություն, և՛ որպես պետության համար պատասխանատուներ, մենք, իրականում, ամեն ինչ անելու ենք, որ ի վերջո բոլորս ապրենք բարեկեցիկ երկրում, որտեղ ամենակարևոր արժեքներն են՝ ազատությունը և դրա հետ միասին նաև պատասխանատվությունը, ժողովրդավարությունը: Սրանք պարզապես խոսքեր չեն, այլ այն հիմնական գաղափարախոսական հենքերն են, որի հիման վրա մեր պետությունն այսօր կարող է առաջ գնալ: Մենք չունենք բնական ռեսուրսներ, կամ ունենք շատ քիչ քանակությամբ, բայց ունենք մարդիկ, որոնք ունեն միտք, գիտելիք, հնարավորություն, կարողություն, որպեսզի մեր երկիրն իսկապես դարձնեն այնպիսի երկիր, որտեղ ապրողները լինեն երջանիկ: Այսինքն՝ բարեկեցիկ երկիր ունենալու խնդիրը մենք պետք է կարողանանք լուծել, և այդ գործում ձեր դերը շատ ավելի է մեծանալու: Վստահ եմ, որ դուք կայանալու եք որպես լավ մասնագետներ, ունենալու եք հաջողություններ: Վստահ եմ նաև՝ դուք ավելի լավ եք կառավարելու մեր երկիրը և այն երազանքները, որոնք մեր սերունդը, իմ սերունդը չկարողացավ իրականություն դարձնել, դուք իրականություն եք դարձնելու:

Президент Армении принял участие в церемонии вручения аттестатов выпускникам АГТУ
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял участие в церемонии вручения дипломов выпускникам Государственного экономического университета Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил выпускников вуза и пожелал им успехов в дальнейшей учебе и работе.
Президент в своем выступлении отметил:
«Самое главное в жизни, что ценится в людях, — это знания и профессионализм. Каждый день, каждую секунду нам, независимо от возраста, необходимо обогащать имеющиеся у нас знания, пусть даже в небольших количествах. Особенно в это время, когда развитие происходит очень быстро, когда происходят изменения в повседневной жизни или вообще ежесекундно, мы должны постоянно приобретать знания и уметь их «переварить», чтобы занять свое место в этой быстро развивающейся среде, чтобы могли ценить себя и свое время. Теперь еще большей проблемой является способность «переваривать» полученные знания. В наш информационный век очень сложно разделить первичную и вторичную информацию, но вы должны уметь делать и это. Я надеюсь, что ваши профессора смогли помочь и направить вас в этом вопросе.
Никогда не отчаивайтесь. Всегда помните, что в любой сложной ситуации есть выход. Это не просто слова, чтобы успокоить вас, это реальность, озвученная человеком, имеющим опыт нормальной человеческой жизни, которую я пытаюсь вам донести. Даже в самой экстремальной ситуации всегда есть решение. Будьте готовы, что вы сами найдете эти решения, полагайтесь на себя. Конечно, всегда найдутся те, кто вам поможет, рядом с вами будут ваши родители, преподаватели, родственники, друзья, любимые, но помните, что ключ к успеху – доверять себе и быть готовым к преодолению трудностей. Это очень важно, ведь в юном возрасте любая маленькая трудность кажется непреодолимой и вызывает отчаяние, но поверьте, это секунды, которые нужно просто забыть.
Также знайте, что счастливы те народы, у которых есть суверенное государство. Слава Богу, Республика Армения существует с 1991 года и будет существовать, и будущее Армении уже в ваших руках, и вы будете творцами будущего Армении. Это тоже очень ответственная задача, которую вы должны уметь решать и использовать полученные знания для этой цели.
Уверяю вас, то, о чем мы мечтали в 1991 году в плане независимого государства, мы не представляли, что оно будет таким, со всеми его трудностями, проблемами, успехами, неудачами. Однако на самом деле мы продолжаем наш путь уже 32 года. Сегодня, в этот момент, мы находимся в затруднительном положении. Однако это не означает, что эти трудности непреодолимы. И как государство, и как ответственные за государство, мы сделаем все, чтобы в итоге мы все жили в процветающей стране, где важнейшими ценностями являются свобода и, вместе с ней, ответственность, демократия. Это не просто слова, а главные идеологические основы, на которых наше государство может двигаться вперед сегодня. У нас нет природных ресурсов, или их очень мало, но у нас есть люди, у которых есть ум, знания, возможности, способности действительно сделать нашу страну страной, где люди могут быть счастливы. Другими словами, мы должны быть в состоянии решить проблему процветания страны, и ваша роль в этом вопросе возрастет еще больше. Я уверен, что вы станете хорошими профессионалами, вас ждет успех. Я также уверен, что вы будете лучше управлять нашей страной и воплотите в жизнь мечты, которые не смогли осуществить наше поколение, мое поколение.