Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել է Մեծ Բրիտանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին՝ նոր պատժամիջոցների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Մեծ Բրիտանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին այն բանից հետո, երբ Լոնդոնը հերթական պատժամիջոցներն է սահմանել Իսլամական Հանրապետության դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է IRNA գործակալությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ Իրանի ԱԳՆ-ում բրիտանական իշխանությունների հայտարարություններն ու դիրքորոշումները, ինչպես նաև Իրանի դեմ վերջին պատժամիջոցները համարում են ապօրինի միջամտություն և խստորեն դատապարտում են դրանք։
Գերատեսչությունում նաև նշել են, որ Բրիտանիայի ապակառուցողական մոտեցումն անընդունելի է, և Թեհրանը համարժեք և արդյունավետ հակամիջոցներ կձեռնարկի։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ավելի վաղ պատժամիջոցներ էր սահմանել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի կիբերհրամանատարության, Իրանի կիբերանվտանգության և մշակութային հեղափոխության գերագույն խորհուրդների, դրանց ղեկավարության և Իրանի մի շարք բանտերի պետերի դեմ: Սահմանափակումների հիմնավորման մեջ ասված է, որ հուլիսի 6-ի ցուցակում ընդգրկված կազմակերպությունները «մասնակցում են կամ մասնակցել են Իրանում մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներին և, ի թիվս այլ բաների, պատասխանատվություն են կրում խոսքի ազատության, կարծիքների արտահայտման և խաղաղ հավաքների անցկացումը խախտելու կամ խախտելու կոչերի համար»։

В связи с новыми санкциями временный поверенный в делах Великобритании был вызван в МИД Ирана
После того, как Лондон ввел новые санкции против Исламской Республики, временный поверенный в делах Великобритании был вызван в Министерство иностранных дел Ирана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство IRNA.
Согласно сообщению, МИД Ирана считает заявления и позиции британских властей, а также последние санкции против Ирана незаконным вмешательством и решительно их осуждает.
В ведомстве также отметили, что деструктивный подход Великобритании неприемлем, и Тегеран предпримет соразмерные и эффективные контрмеры.
Правительство Великобритании ранее ввело санкции в отношении киберкомандования Корпуса стражей исламской революции, верховных советов Ирана по кибербезопасности и культурной революции, их руководства и начальников нескольких иранских тюрем. В обосновании ограничений говорится, что организации, включенные в список от 6 июля, «участвуют или участвовали в серьезных нарушениях прав человека в Иране и среди прочего несут ответственность за нарушение или призывы к нарушению свободы слова, выражения мнений и мирных собраний».