Իրանը ՄԱԿ-ում մեղադրել է Արևմուտքին երկրում անկարգություններ հրահրելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևմտյան երկրները ներգրավված են 2022 թվականի սեպտեմբերից Իրանում բռնկված անկարգությունների սրման մեջ։ Instagram-ը չի հեռացրել այն գրառումները, որոնց միջոցով զենք են վաճառում և բացատրում, թե ինչպես կարելի է ռումբեր պատրաստել։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ռիա Նովոստի»-ին, այդ մասին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձրագույն խորհրդի 53-րդ նստաշրջանում հայտարարել է Իրանի Իսլամական հանրապետության Մարդու իրավունքների բարձրագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Քազեմ Ղարիբ-Աբադին։
«Չնայած Իրանի պաշտոնական խնդրանքին՝ այդ հարթակը մերժել է հեռացնել հրազենի վաճառքի հետ կապված 3 միլիոն գրառում»,-ասել է դիվանագետը։
Ղարիբ-Աբադին նաև քննադատել է Twitter-ին՝ ասելով, որ անկարգությունների առաջին ամսվա ընթացքում այդ համացանցային հարթակը ստեղծել է ավելի քան 50 հազար կեղծ պարսկերեն էջ՝ Իրանի դեմ գործելու համար։ Բացի այդ, Իսլամական հանրապետության ներկայացուցիչը ափսոսանք է հայտնել, որ լոնդոնյան հակաիրանական հեռուստաալիքները հարցազրույց են վերցրել «հայտնի ահաբեկիչներից»։
«Խռովությունների ընթացքում առգրավվել է ավելի քան 8000 զենք, անկարգությունների զոհ են դարձել ավելի քան 75 իրավապահ և քաղաքացի, վիրավորվել է ավելի քան 7000 իրավապահ»,- ընդգծել է Ղարիբ-Աբադին՝ հավելելով, որ բողոքի ցույցերի ժամանակ ավելի քան 2000 օբյեկտ է վնասվել՝ և՛ պետական, և՛ մասնավոր։

Иран в ООН обвинил Запад в разжигании беспорядков в стране
Западные страны были причастны к разжиганию беспорядков, охвативших Иран с сентября 2022 года. Приэтом Instagramне удалял публикации, посредством которых продавалось оружие и объяснялось, как делать бомбы.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,об этом заявил на 53-й сессии Совета ООН по правам человека генеральный секретарь высшего Совета по правам человека Исламской Республики Иран Казем Гариб-Абади.
"Несмотря на официальный запрос Ирана, эта платформа отказалась удалить 3 миллиона постов, связанных с продажей огнестрельного оружия", - сказал дипломат.
Гариб-Абади также выступил с критикой в адрес Twitter, заявив, что за первый месяц беспорядков этот сервис создал более 50 тысяч поддельных персоязычных аккаунтов, чтобы действовать против Ирана. Кроме того, представитель Исламской Республики выразил сожаление в связи с тем, что базирующиеся вЛондонеантииранские телеканалы брали интервью у "известных террористов".
"Во время беспорядков было изъято более 8 тысяч единиц оружия, более 75 сотрудников правоохранительных органов и граждан стали жертвами беспорядков, более 7 тысяч сотрудников правоохранительных органов получили ранения", - подчеркнул Гариб-Абади, добавив, что в ходе протестов пострадали более 2 тысяч объектов, как государственных, так и частных.