Լեհաստանը հետևում է 44-օրյա պատերազմից հետո տիրող իրավիճակին, լավ է պատկերացնում՝ որ երկիրն է խաղաղություն ուզում, որը՝ ոչ. Դուդան` Ալեն Սիմոնյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը Վարշավայում ընդունել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի համար առաջնային են ժողովրդավարական արժեքները, իսկ դրանց ամրապնդումն առանցքային է:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ԵՄ-ն մնում է Հայաստանի առաջնային գործընկերը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը եւ բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու հարցում ու չնայած այն դժվարություններին, որոնց բախվել է մեր երկիրը վերջին մի քանի տարիներին՝ պահպանվել է Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկան, եւ մի շարք համաձայնագրերի ստորագրմամբ էլ ավելի է ամրապնդվել իրավական դաշտը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանը դիմել էր ԵՄ-ին «Խաղաղության եվրոպական գործիքի» (European Peace Facility-EPF) միջոցով Հայաստանին տեխնիկական աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով:
«Եվրոպական միությունն այդ մեխանիզմի միջոցով աջակցություն է հատկացնում Ուկրաինային, Մոլդովային եւ Վրաստանին: Ցավոք, Հայաստանի խնդրանքը մերժվել է՝ հղում տալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավման գործում ԵՄ միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ «կոնֆլիկտային զգայունության» խնդրին: Կուզենայի կրկնել, որ խոսքը վերաբերում է տեխնիկական օժանդակությանը՝ պաշտպանական կարողությունները բարձրացնելու նպատակով»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու օրակարգին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը պատուհասած ճգնաժամի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի մասին: Նա շեշտել է, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերներից՝ նման անօրինական եւ անմարդկային գործողությունների դատապարտում եւ ընդհուպ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Լեհաստանի նախագահի խոսքով անձամբ աջակցել է Հայաստանի եւ Վարշավայի ֆոնդային բորսաների միջեւ անցած տարի կայացած գործարքին՝ վստահ լինելով, որ տնտեսության զարգացմամբ ամրապնդվում է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Անջեյ Դուդան վստահեցրել է, որ շահագրգիռ է Հայաստանի եւ Լեհաստանի հարաբերությունների զարգացմամբ եւ վերհիշել 2006 թվականին որպես Լեհաստանի արդարադատության նախարար՝ Երեւանում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի արդարադատության նախարարների հանդիպմանն իր մասնակցությունը: Նախագահ Դուդան շեշտել է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը կարեւոր է իրենց համար եւ, հատկապես, Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Նախագահը նշել է, որ հետեւում են 44-օրյա պատերազմից հետո տիրող իրավիճակին, ինչպես նաեւ քաջատեղյակ են տարածաշրջանի անվտանգային հարցերից ու լավ են պատկերացնում, թե որ երկիրն է իրականում խաղաղություն ուզում, որը՝ ոչ:

Польша хорошо представляет, какая страна действительно хочет мира, а какая - нет: Дуда на встрече с делегацией Армении
Делегацию во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 4 июля принял президент Польши Анджей Дуда.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, выразив благодарность за встречу, Ален Симонян отметил, что демократические ценности имеют первостепенное значение для нашей страны, и их укрепление имеет ключевое значение.
Ален Симонян отметил, что ЕС остается основным партнером Армении в поддержке становления демократических институтов и повестки реформ, и, несмотря на трудности, с которыми наша страна столкнулась в последние несколько лет, положительная динамика политического диалога высокого уровня между Арменией и ЕС была сохранена, а правовая база дополнительно была укреплена путем подписания ряда соглашений.
Спикер Национального Собрания напомнил, что Армения обратилась в ЕС с просьбой об оказании технической помощи Армении через European Peace Facility (EPF). “Европейский союз выделяет поддержку Украине, Молдове и Грузии через этот механизм. К сожалению, запрос Армении был отклонен со ссылкой на посреднические усилия ЕС в улучшении отношений между Арменией и Азербайджаном, а также на проблему «конфликтной чувствительности». Хочу повторить, что речь идет о технической помощи с целью повышения обороноспособности”, - подчеркнул Ален Симонян.
Касаясь повестки установления прочного мира в регионе, председатель НС Армении подчеркнул важность развертывания миссии наблюдателей Европейского союза. Ален Симонян подробно рассказал о кризисе, постигшем армян Нагорного Карабаха в результате азербайджанской агрессии, и угрозах суверенитету Армении. Он подчеркнул, что Армения ожидает от международных партнеров осуждения таких незаконных и бесчеловечных действий, вплоть до применения санкций против Азербайджана.
Была подчеркнута важность развития экономических отношений между двумя странами. По словам президента Польши, в прошлом году он лично поддержал сделку между Арменией и Варшавской фондовой биржей, будучи уверенным, что развитие экономики также укрепляет суверенитет Армении.
Анджей Дуда заверил, что заинтересован в развитии отношений между Арменией и Польшей, и напомнил о своем участии в качестве министра юстиции Польши во встрече министров юстиции Совета Европы, состоявшейся в Ереване в 2006 году.
Анджей Дуда подчеркнул, что для них важен регион Южного Кавказа и, особенно, развитие отношений с Арменией. Президент Польши отметил, что они следят за ситуацией после 44-дневной войны, а также хорошо осведомлены о вопросах безопасности региона и хорошо представляют, какая страна действительно хочет мира, а какая - нет.