Լեհաստանը հետևում է 44-օրյա պատերազմից հետո տիրող իրավիճակին, լավ է պատկերացնում՝ որ երկիրն է խաղաղություն ուզում, որը՝ ոչ. Դուդան` Ալեն Սիմոնյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը Վարշավայում ընդունել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի համար առաջնային են ժողովրդավարական արժեքները, իսկ դրանց ամրապնդումն առանցքային է:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ԵՄ-ն մնում է Հայաստանի առաջնային գործընկերը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը եւ բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու հարցում ու չնայած այն դժվարություններին, որոնց բախվել է մեր երկիրը վերջին մի քանի տարիներին՝ պահպանվել է Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկան, եւ մի շարք համաձայնագրերի ստորագրմամբ էլ ավելի է ամրապնդվել իրավական դաշտը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանը դիմել էր ԵՄ-ին «Խաղաղության եվրոպական գործիքի» (European Peace Facility-EPF) միջոցով Հայաստանին տեխնիկական աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով:
«Եվրոպական միությունն այդ մեխանիզմի միջոցով աջակցություն է հատկացնում Ուկրաինային, Մոլդովային եւ Վրաստանին: Ցավոք, Հայաստանի խնդրանքը մերժվել է՝ հղում տալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավման գործում ԵՄ միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ «կոնֆլիկտային զգայունության» խնդրին: Կուզենայի կրկնել, որ խոսքը վերաբերում է տեխնիկական օժանդակությանը՝ պաշտպանական կարողությունները բարձրացնելու նպատակով»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու օրակարգին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը պատուհասած ճգնաժամի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի մասին: Նա շեշտել է, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերներից՝ նման անօրինական եւ անմարդկային գործողությունների դատապարտում եւ ընդհուպ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Լեհաստանի նախագահի խոսքով անձամբ աջակցել է Հայաստանի եւ Վարշավայի ֆոնդային բորսաների միջեւ անցած տարի կայացած գործարքին՝ վստահ լինելով, որ տնտեսության զարգացմամբ ամրապնդվում է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Անջեյ Դուդան վստահեցրել է, որ շահագրգիռ է Հայաստանի եւ Լեհաստանի հարաբերությունների զարգացմամբ եւ վերհիշել 2006 թվականին որպես Լեհաստանի արդարադատության նախարար՝ Երեւանում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի արդարադատության նախարարների հանդիպմանն իր մասնակցությունը: Նախագահ Դուդան շեշտել է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը կարեւոր է իրենց համար եւ, հատկապես, Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Նախագահը նշել է, որ հետեւում են 44-օրյա պատերազմից հետո տիրող իրավիճակին, ինչպես նաեւ քաջատեղյակ են տարածաշրջանի անվտանգային հարցերից ու լավ են պատկերացնում, թե որ երկիրն է իրականում խաղաղություն ուզում, որը՝ ոչ:

Poland is following post - 44-day war situation, it has good idea of which country wants peace, which does not - Duda
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS.The President of Poland Andrzej Duda received the delegation led by the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan in Warsaw.
Thanking the President of Poland for the meeting, the President of the National Assembly noted that democratic values are of priority for our country, and its strengthening is of core issue.
Alen Simonyan noted that the European Union (EU) remains the main partner of Armenia in establishing democratic institutes and supporting the reform agenda and, despite the difficulties that our country faced during recent several years, the positive dynamics of Armenia-EU high level political dialogue, by signing a number of agreements the legal field had been further strengthened.
Alen Simonyan reminded the President of Poland that Armenia asked the EU to provide technical assistance to Armenia through European Peace Facility-EPF. “The European Union provides support through that mechanism to Ukraine, Moldova and Georgia. Unfortunately, the request of Armenia was denied, quoting the EU mediatory efforts in improving the relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the problem of ‘conflict sensitivity.’ I would like to repeat that it refers to technical assistance for raising the defencive capabilities,” Alen Simonyan underscored.
Touching upon the agenda of establishing lasting peace in the region, the President of the National Assembly of Armenia highlighted the deployment of the Observation Mission of the European Union. Alen Simonyan presented details about the crisis afflicting the Armenians of Nagorno Karabakh and the danger threatening the sovereignty of Armenia because of the Azerbaijani aggression. He stressed that Armenia expects condemnation of such illegal and inhumane actions and up to imposing sanctions on Azerbaijan from the international colleagues.
At the meeting the development of economic relations of the two countries was emphasized. According to the President of Poland, he has personally supported the deal held between the stock exchanges of Armenia and Warsaw last year, being confident that the sovereignty of Armenia is strengthened by the development of economy.
Andrzej Duda assured that he is concerned about the development of relations between Armenia and Poland and recalled his participation at the Conference of the European Ministers of Justice of the Council of Europe held in Yerevan in 2006 as a Minister of Justice of Poland. President Duda stressed that the South Caucasus region is important for them, and especially the development of relations with Armenia. The President noted that they follow the situation after the 44-day war, as well as, they are well aware of the security issues of the region and imagine quite well which country wants in reality peace, and which country doesn’t want.