Իրանը դարձել է աշխարհում գազի երրորդ խոշորագույն արտադրող
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային վիճակագրության համաձայն ՝ Իրանը 2022 թվականին զբաղեցրել է գազի խոշորագույն արտադրողների շարքում երրորդ, իսկ 2022 թվականին ՝ նավթի խոշորագույն արտադրողների շարքում ՝ ութերորդ տեղը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է իրանական IRNA գործակալությունը՝վկայակոչելով 2023 թվականի աշխարհի էներգետիկայի վիճակագրության 72-րդ տարեկան զեկույցը, որը պատրաստել է «Էներգետիկայի միջազգային ինստիտուտը»:
Ըստ աղբյուրի՝ չնայած շարունակվող պատժամիջոցներին, 2022 թվականին Իրանում նավթի արտադրությունն աճել է 4,1 տոկոսով՝ հասնելով օրական 3,313 մլն բարելի:
Զեկույցում նաև նշվում է, որ 2022 թվականին աշխարհում բնական գազի արտադրության 0,2 տոկոսով անկում է գրանցել: Աշխարհում բնական գազի ընդհանուր արտադրությունն 2023 թվականին տարի կրճատվել է մինչև 4,048 տրիլիոն խորանարդ մետր: Իսկ Իրանում գազի արտադրությունն աճել է 1,1տոկոսով և 2022 թվականին հասել 259 միլիարդ խորանարդ մետրի:

Иран стал третьим крупнейшим производителем газа в мире
Согласно международной статистике, Иран достиг третьего места среди крупнейших производителей газа и восьмого места среди крупнейших производителей нефти в мире в 2022 году.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство IRNA, был опубликован 72-й ежегодный отчет по статистике энергетики мира на 2023 год, подготовленный "Международным институтом энергетики".
Согласно отчету, производство нефти в Иране выросло на 4,1% в 2022 году и достигло 3,313 миллиона баррелей нефти и жидкостей в день, несмотря на продолжающиеся санкции.
Этот отчет также сообщает о снижении производства природного газа в мире на 0,2% в 2022 году. Общее производство природного газа в мире в этом году сократилось до 4,048 триллионов кубометров.
Тем не менее, производство газа в Иране выросло на 1,1% и достигло 259 миллиардов кубометров в 2022 году.