Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացման մեծ ռիսկ կա․ ՀՀ վարչապետը կոչով դիմում է միջազգային հանրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար:
«Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար:
Միևնույն ժամանակ, Լաչինի միջանցքը շարունակում է ապօրինի շրջափակված մնալ, այսօրվա դրությամբ անօդաչու թռչող սարքի կիրառմամբ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով կա 4 զոհ: Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացման մեծ ռիսկ կա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Հայաստանի վարչապետը:

Pashinyan urges int’l community to take action amid high risk of destabilization in South Caucasus
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has called on the international community to take action to protect the rights and security of the people of Nagorno Karabakh amid a high risk of destabilization in the region.
“Urging international community to take practical steps to ensure rights & security of Nagorno Karabakh people. Meanwhile Lachin Corridor remains illegally blocked, tonight as result of Azerbaijani attack with use of UAVs there are 4 casualties. High risk of destabilization in South Caucasus,” Pashinyan tweeted Wednesday, hours after an Azeri attack in Nagorno Karabakh killed four troops.
Azerbaijani forces bombarded Nagorno Karabakh military positions with artillery and drone strikes in the early hours of June 28.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) - ordered Azerbaijan on February 22 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions. Azerbaijan has so far ignored the order. Furthermore, Azerbaijan then illegally installed a checkpoint on Lachin Corridor.