Եթե չգնանք Բաքվի մրցաշարին, իրավունք չենք ունենա մասնակցել համաշխարհային մրցաշարին. Արայիկ Բաղդադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան դեռևս վերջնական որոշում չունի Բաքվում կայանալիք Փարիզի Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարի մասնակցության վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանն ընդգծեց, որ Բաքվի վարկանիշային մրցաշարին չմասնակցելու դեպքում թիմերն իրավունք չեն ստանա մասնակցելու Ստամբուլում կայանալիք համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարին: Այսպես ասած՝ եթե մի մրցաշարի մասնակցությունից հրաժարվում ես, ավտոմատ դուրս ես մնում մյուս մրցաշարեր մասնակիցների ցանկից:
«Մասնակցության վերջնական որոշումը ֆեդերացիան չէ, որ պետք է կայացնի: Եթե չմասնակցենք Բաքվի մրցաշարին, իրավունք չենք ունենա մասնակցելու Ստամբուլում կայանալիք համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարին: Օրինակ ` աշխարհի առաջնության մասնակից ըմբիշների թվից ավելի մեծ թվով չենք կարող մասնակցել Բաքվի մրցաշարին, իսկ աշխարհի առաջնությանը չենք կարող մասնակցել ավելի շատ մարզիկներով, քան եղել ենք եվրոպական ստուգատեսում»,-ասաց նա:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքով` մասնակցության վերջնական որոշումը կկայացվի ֆեդերացիայի, ԿԳՄՍ նախարարության և ՀԱՕԿ-ի քննարկումներից հետո:
Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիան ներկայացրել է Փարիզի Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարերի մրցավայրերը: UWW-ի ներկայացրած ցուցակով եվրոպական գոտու ընտրական մրցաշարը կկայանա Բաքվում, ասիական մրցաշարը` Բիշկեկում, Աֆրիկայինը և Օվկիանիայինը` Կահիրեում, պանամերիկյան Ակապուլկոյում:
Համաշխարհային վարկանիշային մրցաշարը կընդունի Ստամբուլը: 2023-ի սեպտեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը վարկանիշային է Խաղերի համար:

Если мы не поедем на турнир в Баку, у нас не будет права участвовать в мировом рейтинговом турнире: Араик Багдадян
Федерация борьбы Армении еще не приняла окончательного решения относительно участия в рейтинговом турнире для Олимпийских игр в Париже, который пройдет в Баку.
В беседе с «Арменпресс» генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдадян подчеркнул, что если команды не примут участие в рейтинговом турнире в Баку, то не получат права участвовать в предстоящем мировом рейтинговом турнире в Стамбуле. Другими словами, если мы откажемся от участия в одном турнире, автоматически будем исключены из списка участников других турниров.
«Окончательное решение об участии принимает не федерация. Если мы не будем участвовать в рейтинговом турнире в Баку, то не получим права участвовать в предстоящем мировом рейтинговом турнире в Стамбуле. К слову, мы не можем участвовать в бакинском турнире с большим количеством борцов, чем на чемпионате мира, а в чемпионате мира не можем участвовать с большим количеством спортсменов, чем на европейском турнире», - сказал он.
По словам генсека федерации, окончательное решение об участии будет принято после обсуждения Федерации, Министерства ОНКС и Национального олимпийского комитета.
Международная федерация борьбы назвала места проведения рейтинговых соревнований для Олимпийских игр в Париже. Согласно представленному UWW списку, отборочный турнир европейской зоны пройдет в Баку, азиатской - в Бишкеке, африканской и океанской - в Каире, панамериканской - в Акапулько.