Թբիլիսիի քաղաքապետարանը պատրաստ է ամբողջությամբ ֆինանսավորել քաղաքացիների լյարդի փոխպատվաստումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի քաղաքապետարանն ամբողջությամբ կֆինանսավորի մայրաքաղաքի բնակիչների համար լյարդի փոխպատվաստման վիրահատությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից, այս մասին հայտարարել է քաղաքապետ Կախա Կալաձեն մայրաքաղաքային մունիցիպալիտետի նիստում։
Վիրահատության արժեքը 120 հազար լարի է (ավելի քան 45 հազար դոլար)։ Կալաձեի խոսքով՝ այս որոշմամբ Թբիլիսիի քաղաքապետարանը միանում է վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի նախաձեռնությանը, որի համաձայն Վրաստանի բոլոր քաղաքացիների համար այդ վիրահատությունն ամբողջությամբ կֆինանսավորվի։
«Մենք ողջունում ենք վարչապետի որոշումը և, իհարկե, միանում ենք նրան», - նշել է Կալաձեն։
Մինչ այդ Թբիլիսիի քաղաքապետարանը ֆինանսավորում էր քաղաքացիների վիրահատության գումարի միայն կեսը, այսինքն՝ 60 հազար լարի (22,7 հազար դոլար)։ Հետագայում ծրագրի ֆինանսավորումն ավելացել է 10 հազար լարիով (3700 դոլար)՝ կազմելով 70 հազար լարի (26,5 հազար դոլար)։
«Թբիլիսիի քաղաքապետարանում բազմաթիվ ծրագրեր են ֆինանսավորվում առողջապահության ուղղությամբ: Գլխավորներից մեկը լյարդի փոխպատվաստման ծրագիրն է, որը քաղաքի առողջապահական և սոցիալական սպասարկման ծառայությունն իրականացնում է 2018 թվականից», - նշել է Կալաձեն։
Լյարդի փոխպատվաստման վիրահատություններն ամբողջությամբ ֆինանսավորելու որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2023 թ. հուլիսի 1-ից։
Թբիլիսիի քաղաքապետարանի ծրագրից կկարողանան օգտվել այն անձինք, որոնք առնվազն մեկ տարի ապրում են Թբիլիսիում և գրանցված են մայրաքաղաքում։
Երկրի վարչապետի նախաձեռնությամբ Վրաստանի քաղաքացիների համար լյարդի փոխպատվաստման վիրահատությունը միանգամայն անվճար է դարձել այս տարվա հունիսի 19-ից։

Мэрия Тбилиси готова полностью финансировать трансплантацию печени гражданам
Мэрия Тбилиси полностью профинансирует операции по пересадке печени жителям столицы. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на грузинскую службу агентства Sputnik, об этом заявил мэр Каха Каладзе на заседании столичного муниципалитета.
Стоимость операции составляет 120 тыс. лари (более 45 тыс. долларов). По словам Каладзе, этим решением мэрия Тбилиси присоединяется к инициативе премьер-министра Ираклия Гарибашвили, согласно которой всем гражданам Грузии будут полностью финансировать эту операцию.
"Мы приветствуем решение премьера и, конечно, присоединяемся к нему", – отметил Каладзе.
До этого мэрия Тбилиси финансировала гражданам только половину суммы операции, то есть 60 тысяч лари (22,7 тысячи долларов). Позднее финансирование программы увеличилось на 10 тысяч лари (3,7 тысячи долларов), составив 70 тысяч лари (26,5 тысячи долларов).
"В мэрии Тбилиси в направлении здравоохранения финансируется много программ. Одной из главных является программа пересадки печени, которую городская служба здравоохранения и социального обслуживания осуществляет с 2018 года", – отметил Каладзе.
Решение о полном финансировании операций по пересадке печени войдет в силу с 1 июля 2023 года.
Воспользоваться программой мэрии Тбилиси смогут те лица, которые живут в Тбилиси не менее года и зарегистрированы в столице.
По инициативе премьера страны, операция по пересадке печени для граждан Грузии стала совершенно бесплатной с 19 июня этого года.
Кроме того, пересадка органов (печени, сердца и почек) стала основанием для получения статуса лица со значительно выраженными ограниченными возможностями здоровья.
В Грузии в течение года проводят всего около 30 операций по трансплантации органов, тогда как в странах Европы данный показатель составляет около 80 на один миллион населения (население Грузии 3,7 млн человек).
Первая операция по трансплантации печени прошла в 2013 году в Аджарии (тогда подобные операции проходили только в этом регионе).
Сегодня пациенты, которым до этого приходилось для подобных операций ездить за границу, могут получить квалифицированную медпомощь в клиниках Грузии.