ԵՄ-ում հայտարարել են, որ Անդրկովկասի շուրջ քննարկումները կարող են մեծ արդյունքներ չբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անդրկովկասի անվտանգության շուրջ առաջիկա Ժնևյան քննարկումները կարող են մեծ արդյունքներ չտալ՝ հաշվի առնելով աշխարհում ստեղծված բարդ աշխարհաքաղաքական իրադրությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է Ժնևյան քննարկումներում ԵՄ-ի կողմից համանախագահ Տոյվո Կլաարը՝ ամփոփելով բանակցային գործընթացի Հարավային Օսիայի մասնակիցների հետ Ցխինվալում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները։
Հունիսի 27-ին Ցխինվալ են ժամանել Անդրկովկասի անվտանգության և կայունության շուրջ միջազգային քննարկումների համանախագահները ԵԱՀԿ-ից, ՄԱԿ-ից և ԵՄ-ից՝ քննարկելու Ժնևյան քննարկումների հաջորդ փուլի օրակարգը, որը նախատեսված է հուլիսի 11-12-ը։
«Քննարկումների բոլոր մասնակիցների համար օգտակար կլինի դրսևորել ճկունություն և միմյանց լսելու ցանկություն: Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական բարդ իրադրությունը, ամենայն հավանականությամբ, մենք չենք կարողանա հասնել մեծ արդյունքների, բայց շատ կարևոր է, որ այս փուլը կայանա, որպեսզի մենք հնարավորություն ունենանք՝ քննարկելու ներկա իրավիճակը, գնահատելու իրադրությունը և լսելու կարծիքները», - ասել է Կլաարը։
Անդրկովկասի անվտանգության և կայունության շուրջ միջազգային քննարկումները Ժնևում տեղի են ունենում 2008 թվականից` Աբխազիայի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Հարավային Օսիայի մասնակցությամբ՝ ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչների միջնորդությամբ։ Աշխատանքն ավանդաբար ընթանում է երկու աշխատանքային խմբերով՝ անվտանգության և հումանիտար հարցերով: Ժնևյան քննարկումները մնում են Սուխումի, Թբիլիսիի և Ցխինվալի միջև երկխոսության միակ հարթակը:

В ЕС заявили, что дискуссии по Закавказью могут не принести больших результатов
Предстоящие Женевские дискуссии по безопасности в Закавказье могут не принести больших результатов из-за сложной геополитической ситуации в мире. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам сопредседатель от ЕС на Женевских дискуссиях Тойво Клаар по итогам встречи с югоосетинскими участниками переговорного процесса в Цхинвале.
Во вторник в Цхинвал прибыли сопредседатели Международных дискуссий по безопасности и стабильности в Закавказье от ОБСЕ, ООН и ЕС для обсуждения повестки очередного раунда Женевских дискуссий, запланированного на 11-12 июля.
"Для всех участников дискуссий будет полезно проявить гибкость и желание слушать друг друга. Учитывая сложную геополитическую обстановку, скорее всего, нам не получится достигнуть больших результатов, но очень важно, чтобы этот раунд состоялся, чтобы у нас была возможность обсудить текущее положение дел, оценить обстановку и услышать мнения", - сказал Клаар.
Международные дискуссии по безопасности и стабильности в Закавказье проходят в Женеве с 2008 года с участием Абхазии, Грузии, России, США и Южной Осетии при посредничестве спецпредставителей от ООН, ЕС и ОБСЕ. Работа традиционно ведется в двух рабочих группах - по безопасности и по гуманитарным вопросам. Женевские дискуссии остаются единственной платформой диалога между Сухумом, Тбилиси и Цхинвалом.