Երևանում գիշերը հնչած կրակոցի և խուլիգանության դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2023թ. հունիսի 24-ին՝ ժամը 00:24-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ղազար Փարպեցու փողոցի 11Ա հասցեի մոտ հնչած կրակոցի դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 167-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Կատարվում է նախաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի, նախնական տվյալներով՝ նշված հասցեի մոտ երկու տղամարդու միջև անձնական հարցերի շուրջ ծավալված վիճաբանության արդյունքում նրանցից մեկը հարվածներ է հասցրել մյուսին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ։ Այդ ընթացքում հնչել է կրակոց, նախնական տվյալներով, որսորդական հրացանից։ Դեպքի վայրում հայտնաբերվել է 1 հատ 12մմ տրամաչափի կրակված պարկուճ։
Տղամարդկանցից մեկը վնասվածքներով տեղափոխվել է «Հերացի թիվ 1» ԲԿ. նախնական տվյալներով՝ ստացած վնասվածքները հրազենային չեն։
Նշանակվել են դատաբժշկական, ինչպես նաև՝ դատաձգաբանական փորձաքննություններ։
Վարույթի շրջանակներում, հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով, վիճաբանության մյուս մասնակիցը ձերբակալվել է։
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական, ինչպես նաև՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, հրազենը հայտնաբերելու ուղղությամբ։

Возбуждено уголовное производство по факту произошедшего ночью в Ереване выстрела и случая хулиганства
24 июня 2023 г. около 00:24 часов в третьем следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш Ереванского городского следственного управления Следственного комитета РА СК РА было возбуждено уголовное дело в связи со стрельбой возле дома 11А по ул. Казара Парпеци в Ереване — в соответствии с ч. 1 ст. 335, ч. 3 ст. 297 и ч. 1 ст. 167. Ведется предварительное следствие для выяснения обстоятельств случившегося.
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете Республики Армения, по предварительным данным, в результате ссоры между двумя мужчинами по личным вопросам возле указанного адреса, один из них нанес удары другому, причинив телесные повреждения. За это время прозвучал выстрел, по предварительным данным — из охотничьего ружья. На месте происшествия была обнаружена 1 гильза калибра 12 мм.
Один из мужчин был доставлен в больницу "Гераци №1" с травмами. По предварительным данным, полученные ранения не были огнестрельными.
Назначены судебная и судебно-баллистическая экспертизы.
В рамках производства по обоснованному подозрению в совершении преступления был задержан другой участник спора.
Проводятся неотложные следственные, а также оперативно-розыскные мероприятия по выяснению всех обстоятельств произошедшего, обнаружению огнестрельного оружия.