Իրանը հույս ունի ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրն ստորագրել առաջիկա ամիսներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը հույս ունի, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը կստորագրվի առաջիկա մեկ-երկու ամսում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այդ մասին այսօր ТАСС-ին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Իսլամական Հանրապետության դեսպան Քազեմ Ջալալին՝ Ալթայի երկրորդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում։
«Մենք հանդես ենք գալիս այդ համաձայնագրի ստորագրման օգտին: Մեծ հույսեր ունենք, որ առաջիկա մեկ-երկու ամսում այդ համաձայնագիրը կստորագրվի: Ես հանդիպեցի (ՌԴ) փոխվարչապետ (Ալեքսեյ) Օվերչուկի հետ, մենք ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի այդ համաձայնագիրն ստորագրվի հնարավորինս շուտ», - ասել է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Ընդ որում, դեսպանը նշել է, որ համաձայնագիրը պետք է վավերացվի ԵԱՏՄ-ի անդամ հինգ երկրների խորհրդարաններում, ինչպես նաև Իրանի խորհրդարանում։
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Թեհրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև Ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը կարող է ձեռք բերվել ավելի շուտ, քան այլ երկրների հետ:

Иран надеется в ближайшие месяцы подписать с ЕАЭС соглашение о зоне свободной торговли
Иран надеется, что соглашение о зоне свободной торговли с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) будет подписано в ближайшие месяц-два. Как передает «Арменпресс», об этом сегодня в кулуарах Второго международного алтайского форума сообщил ТАСС посол Исламской Республики в РФ Казем Джалали.
«Мы выступаем за подписание данного соглашения. Мы очень надеемся, что за предстоящие месяц-два это соглашение будет подписано. Я встречался с вице-премьером (РФ Алексеем) Оверчуком, мы прикладываем усилия к тому, чтобы это соглашение как можно скорее было подписано», - заметил посол, отвечая на вопрос.
Он отметил, что соглашение должно быть ратифицировано в парламентах пяти государств-членов ЕАЭС, а также в парламенте Ирана.
Ранее вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что соглашение о зоне свободной торговли между Тегераном и ЕАЭС может быть достигнуто раньше, чем с другими странами.