Իրանը և Ուզբեկստանը համագործակցության շուրջ մի շարք համաձայնագրեր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ու Ուզբեկստանը հունիսի 18-ին մի շարք համաձայնագրեր են ստորագրել համագործակցության շուրջ։ Այդ համաձայնագրերը վերաբերում են առևտրի, տրանսպորտի, դեղագործության, ապահովագրության, տեխնոլոգիաների և նորարարությունների, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է IRNA գործակալությունը:
Փաստաթղթերն ստորագրվել են Թեհրանում երկու կողմերի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից՝ Իրանի և Ուզբեկստանի նախագահներ Էբրահիմ Ռայիսիի և Շավքաթ Միրզիյոևի ներկայությամբ։
Ինչպես նշում է ուզբեկական Gazeta.uz առցանց հրատարակությունը, դրա հետ մեկտեղ հատուկ ուշադրություն է դարձվել «Կենտրոնական Ասիան Իրանի հետ կապող ամենակարճ տրանսպորտային և լոգիստիկ միջանցքների օգտագործմանը»։ Բացի այդ, երկու պետությունների ղեկավարները քննարկել են միջազգային ահաբեկչության, թմրամաքսանենգության, կիբերահաբեկչության ու մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարը և պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը «Աֆղանստանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդման» հարցերի շուրջ։
Ըստ Ուզբեկստանի նախագահի մամուլի ծառայության՝ բացի կառավարությունների, գերատեսչությունների և տարածաշրջանների մակարդակով ընդունված փաստաթղթերից, այցի ընթացքում Միրզիյոևը և Ռայիսին ստորագրել են երկկողմ համագործակցության ամրապնդման շուրջ համատեղ հայտարարություն:
Միրզիյոևի այցը Թեհրան դարձել է ուզբեկական պետության ղեկավարի առաջին ուղևորությունն Իրան ավելի քան 20 տարվա ընթացքում։ 2022 թ. սեպտեմբերին Ռայիսին այցելել է Սամարղանդ, որտեղ մասնակցել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին։

Иран и Узбекистан подписали ряд соглашений о сотрудничестве
18 июня Иран и Узбекистан подписали ряд соглашений о сотрудничестве. Эти соглашения охватывают области торговли, транспорта, фармацевтики, страхования, технологий и инноваций и сельское хозяйство. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство IRNA.
Соглашения подписаны в Тегеране высокопоставленными представителями обеих сторон в присутствии президентов Ирана и Узбекистана Эбрагима Раиси и Шавката Мирзиёева.
Как отмечает узбекское интернет-издание Gazeta.uz, особое внимание уделялось «использованию кратчайших транспортно-логистических коридоров, связывающих Среднюю Азию с Ираном». Кроме того, главы двух государств обсудили вопросы борьбы с международным терроризмом, контрабандой наркотиков, кибертерроризмом и торговлей людьми и договорились продолжить диалог по вопросам «укрепления мира и стабильности в Афганистане».
Как сообщает пресс-служба президента Узбекистана, помимо документов, принятых на уровне правительств, ведомств и регионов, в ходе визита Мирзиёев и Раиси подписали совместное заявление об укреплении двустороннего сотрудничества.
Визит Мирзиёева в Тегеран стал первой поездкой главы узбекского государства в Иран за более чем 20 лет. В сентябре 2022 года Раиси посетил Самарканд, где принял участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества.