Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ մտադիր է ակտիվորեն մասնակցել Վրաստանի քաղաքականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ մտադիր է ակտիվորեն մասնակցել Վրաստանի քաղաքականությանը։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով նրա գրառումը Facebook-ում:
Ինչպես գրել է Սաակաշվիլին, Աջարիայի գերագույն խորհրդի նիստում արված վերջին հայտարարություններն իր համար դարձան «վերջին կաթիլը»։
«Դավաճանների շքերթը, որը ես երեկ տեսա Աջարիայի գերագույն խորհրդում, վերջին կաթիլն էր։ Վրաստանի դավաճանությունն ու ռուսացման փորձն արդեն թափանցել են բոլոր մակարդակներ։ Չնայած առողջական վիճակիս, ես մտադիր եմ շատ ակտիվորեն ներգրավվել վրացական քաղաքականության մեջ՝ Ուկրաինայում իմ գործունեությանը զուգահեռ… Այսօրվանից մտադիր եմ մասնակցել բոլոր այն «դատերին», որոնց ֆիզիկապես կարող եմ։ Նաև, ինչպես միշտ, միավորման կոչ եմ անում Եվրոպայի բոլոր ազգային, հակառուսական ուժերին, այդ թվում, առաջին հերթին, իմ հիմնադրած «Ազգային շարժում» կուսակցությանը», - ասվում է Սաակաշվիլիի հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշում է Грузия Online պարբերականը, հունիսի 15-ին Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության կառավարության ղեկավար Տոռնիկե Ռիժվաձեն զեկույց է ներկայացրել Գերագույն խորհրդին, որից հետո պատասխանելով հարցերին՝ 2008 թվականի պատերազմն անվանել է «երկչոտաբար տանուլ տված պատերազմ»։

Саакашвили заявил, что намерен активно участвовать в грузинской политике
Бывший президент Грузии Михеил Саакашвили заявил, что намерен активно участвовать в грузинской политике.
Как написал Саакашвили, сделанные на последнем заседании Верховного Совета Аджарии заявления, стали для него «последней каплей».
«Последней каплей стал парад предателей, который я вчера увидел в Верховном Совете Аджарии. Предательство Грузии и попытка обрусения уже проникли на все уровни. Несмотря на состояние здоровья, я намерен очень активно включится в грузинскую политику, параллельно с моей деятельностью в Украине. … С сегодняшнего дня намерен принимать участие во всех «судах», где могу участвовать физически. Также, как и всегда, призываю к объединению все национальные, антироссийские силы Европы, в том числе, в первую очередь, основанную мной партию «Национальное движение», — говорится в заявлении Саакашвили в Facebook.
Как отмечает издание «Грузия онлайн»,15 июня глава правительства Аджарской Автономной Республики ТорникеРижвадзе представил отчет Верховному Совету, после чего, отвечая на вопросы, назвал войну 2008 года «трусливо проигранной войной».