Վրաստանի նախագահը հայտարարել է, որ իշխանությունները Սաակաշվիլիի արտահանձնման պահանջ չեն ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի իշխանությունները պահանջ չեն ստացել նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի արտահանձնման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Украинская правда» հրատարակությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
«Այնպես չէ, որ վրացի ժողովուրդը կարծում է, թե Սաակաշվիլին մեղավոր չէ: Նրանք կարող են չհամաձայնել այն բանի հետ, որ Սաակաշվիլիի հետ, հնարավոր է, այնպես չեն վարվում, ինչպես պետք է վարվեն նախագահի հետ: Նրանք շատ մարդասեր են. վրացիները շատ հանդուրժող են: Բայց բնակչության զգացողությունն այնպիսին է, որ Սաակաշվիլին պետք է վճարի իր ռեժիմի օրոք կատարված որոշ հանցագործությունների համար. գուցե՝ոչ անձամբ նրա կողմից, այլ նրա ղեկավարությամբ: Ընդհանուր առմամբ, նման զգացողություն է։ Բայց միևնույն ժամանակ առկա է այն զգացողությունը, որ նրան պետք է արժանապատվորեն վերաբերվել, և հարկավոր է լուծում գտնել։ Նշեմ, որ արտահանձնման պահանջ չի եղել: Այդ ամենը կառավարության պատասխանատվությունն է», - ասել է Զուրաբիշվիլին։
Խոսելով Սաակաշվիլիի հնարավոր ներման մասին՝ նախագահն ընդգծել է, որ դա բարոյական հարց է, որի համար ինքը պատասխանատու է մարդկանց առջև։ Զուրաբիշվիլիի խոսքով՝ Սաակաշվիլիի հարցն անհանգստացնում է վրաց ժողովրդին, որոնց թվում կան մարդիկ, որոնք տուժել են նրա կառավարման տարիներին, և նա պետք է հաշվի նստի հասարակության կարծիքի հետ։ Դրա հետ մեկտեղ ինքն աշխատում է Վրաստանի իշխանությունների հետ, «որպեսզի այնպիսի լուծում գտնի, որն ավելի համահունչ լինի այն բանին, թե ինչպես պետք է վարվել նախկին նախագահի հետ»։ Զուրաբիշվիլին նշում է, որ ներումից բացի կարելի է գտնել այլընտրանքային ուղիներ, օրինակ՝ էլեկտրոնային թևնոցի կիրառումը։
Սաակաշվիլին գաղտնի Վրաստան է ժամանել 2021 թ. հոկտեմբերին՝ մունիցիպալ ընտրություններից մեկ օր առաջ, որից հետո նրան ձերբակալել են և տեղափոխել Ռուսթավի քաղաքի բանտ։ 2022 թ. մայիսին առողջության վատթարանալու պատճառով նրան տեղափոխել են Թբիլիսիի «Վիվամեդ» մասնավոր կլինիկա, որտեղ նա գտնվում է մինչ օրս։ Վրաստանի իշխանությունների դիրքորոշումն այն է, որ Սաակաշվիլին բանտից ազատվելու նպատակով ձևացնում է, թե իր առողջական վիճակը ծանր է։
Ընթացիկ տարվա փետրվարի 6-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը մերժել էր նախկին նախագահի փաստաբանների՝ առողջական նկատառումներով նրան ազատ արձակելու միջնորդությունը։ Մայիսին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) նույնպես մերժել էր Սաակաշվիլիի փաստաբանների դիմումը՝ բուժման նպատակով նրան Վարշավա տեղափոխելու վերաբերյալ։
Ուկրաինայի իշխանություններն ավելի վաղ քանիցս դիմել են Վրաստանի իշխանություններին՝ խնդրելով ազատ արձակել Սաակաշվիլիին, որն Ուկրաինայի քաղաքացի է, և նրան արտասահման բուժման ուղարկել, այդ թվում՝ Ուկրաինա։ Նախկին նախագահի արտահանձնման մասին ավելի վաղ խոսք չի եղել։

Президент Грузии заявила, что власти не получали запроса на экстрадицию Саакашвили
Власти Грузии не получали запроса на экстрадицию экс-президента Михаила Саакашвили. Об этом сообщила президент Грузии Саломе Зурабишвили в интервью изданию "Украинская правда".
"Не то чтобы грузинский народ считал, что Саакашвили не виноват. Они могут не соглашаться с тем, что с ним, возможно, обращаются не так, как положено с президентом. Они очень гуманны; грузины очень толерантны. Но ощущение населения таково, что Саакашвили должен заплатить за некоторые преступления, совершенные во времена его режима - возможно, не им самим, но под его руководством. Такое чувство в целом. Но вместе с тем есть ощущение, что с ним нужно обращаться достойно и что нужно найти решение. Замечу, что запроса на экстрадицию не было. Все это - ответственность правительства", - сказала Зурабишвили.
Говоря о возможном помиловании Саакашвили, президент подчеркнула, что это "моральный вопрос", за который она несет ответственность перед людьми. По словам Зурабишвили, вопрос Саакашвили беспокоит грузинский народ, среди которого есть люди, пострадавшие в годы его правления, и она должна считаться с мнением общества. При этом она работает с властями Грузии, "чтобы найти решение, которое будет больше отвечать тому, как следует обращаться с бывшим президентом". Зурабишвили отмечает, что можно найти альтернативные пути помимо помилования, например, применение электронного браслета.
Саакашвили тайно прибыл в Грузию за день до муниципальных выборов в октябре 2021 года, после чего был арестован и помещен в тюрьму города Рустави. В мае 2022 года из-за ухудшения состояния здоровья он был доставлен в частную тбилисскую клинику "Вивамед", где находится по сей день. Позиция властей Грузии заключается в том, что Саакашвили симулирует тяжелое состояние здоровья с целью освобождения из заключения.
Тбилисский городской суд 6 февраля этого года отклонил ходатайство адвокатов экс-президента о его освобождении по состоянию здоровья. В мае Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) также отклонил просьбу адвокатов Саакашвили перевести его в Варшаву на лечение.
Власти Украины ранее неоднократно обращались к властям Грузии с просьбой освободить Саакашвили, который является украинским гражданином, и отправить его на лечение за границу, в том числе на Украину. Об экстрадиции бывшего президента ранее речь не шла.