Ռայիսին և Մադուրոն Կարակասում բանակցություններ են վարել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Կարակասում գտնվող Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին հանդիպում է ունեցել Վենեսուելայի իր պաշտոնակից Նիկոլաս Մադուրոյի հետ: Կողմերը բանակցություններից հետո հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով: Ռայիսիի խոսքով՝ Թեհրանի և Կարակասի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2021 թ.-ի 600 միլիոն դոլարից ներկայում աճել է՝ հասնելով ավելի քան 3 միլիարդ դոլարի: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է IRNA գործակալությունից:
Ասուլիսի ժամանակ Ռայիսին հայտարարել է, որ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կարող է 10 միլիարդ դոլարի հասնել առաջին փուլում, իսկ 20 միլիարդ դոլարի՝ երկրորդ փուլում։
«Իրանն ու Վենեսուելան ընդհանուր դիրքորոշում ունեն անկախության, ազատության և արդարության ոլորտներում»,- հավելել է նախագահը։
Ռայիսին Իրանը համարել է Վենեսուելայի բարեկամը դժվարին ժամանակներում, քանի որ երկու երկրներն էլ ընդհանուր թշնամիներ ունեն։ Մատնանշելով ընդհանուր շահերն ու դիրքորոշումները՝ Իրանի նախագահը նշել է, որ Վենեսուելայի հետ երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում։
Ամփոփելով Մադուրոյի հետ հանդիպումը` Իրանի ղեկավարը երկկողմ բանակցությունները որակել է արդյունավետ։
«Չնայած հարաբերությունների ընդլայնմանն ուղղված միջոցառումներին, Վենեսուելայի հետ համագործակցության ընդլայնման համար դեռ շատ հնարավորություններ կան», - նշել է Իրանի նախագահը։
Իրանի և Վենեսուելայի պաշտոնատար անձինք հունիսի 12-ին երկու երկրների նախագահների ներկայությամբ ստորագրել են համագործակցության շուրջ փաստաթղթեր։
Իրանի արտաքին գործերի, նավթի, պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցության, առողջապահության, մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարարներն ու Վենեսուելայի նրանց գործընկերները ստորագրել են համագործակցության վերաբերյալ 19 փաստաթուղթ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, էներգետիկան, ապահովագրությունը, ծովային տրանսպորտը, բարձրագույն կրթությունը, գյուղատնտեսությունը, դեղագործությունը և բժշկությունը, մշակույթը, ինչպես նաև հանքարդյունահանող համագործակցության զարգացումը։
Իրանի նախագահը քաղաքական և տնտեսական պատվիրակության գլխավորությամբ հունիսի 12-ի առավոտյան Վենեսուելա է ուղևորվել իր հնգօրյա լատինամերիկյան շրջագայության շրջանակներում։

Тегеран и Каракас могут довести товарооборот до $20 млрд: Эбрахим Раиси
Товарооборот между Ираном и Каракасом увеличился с 600 млн долларов в 2021 году до выше 3 млрд долларов в настоящее время.Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ИРНА, об этом в понедельник сообщил президент Ирана Эбрахим Раиси.
Выступая на пресс-конференции со своим венесуэльским коллегойНиколосомМадуро,Раисизаявил, что товарооборот между двумя странами может довести до 10 млрд долларов в первом раунде, а до 20 млрд долларов во втором этапе.
Глава иранского правительства высоко оценил сопротивление венесуэльского народа империализму и отдал дань памяти национальных героев страны. «Иран и Венесуэла разделяют общую позицию в областях независимости, свободе и справедливости», добавил президент.
Раисиназвал Иран другом Венесуэлы в трудные времена, так как обе страны имеют общие враги. Указав на общие интересы и позиции, президент Ирана отметил, что двусторонние отношения с Венесуэлой носятстратегическийхарактер.
По итогам встречи сМадуро, глава Ирана назвал двусторонние переговоры плодотворными. «Несмотря напринятые мерыдля расширения отношений, есть еще много возможностей для расширения сотрудничества с Венесуэлой», отметил президент.
Официальные лица Ирана и Венесуэлы в понедельник подписали 19 документов о сотрудничестве в присутствии президентов двух стран.
Министры иностранных дел, нефти, обороны и поддержки Вооруженных сил, здравоохранения и культуры и исламской ориентации Ирана со своими венесуэльскими коллегами подписали 19 документов о сотрудничестве в таких сферах, как связи и информационные технологии, энергетика, страхование, морской транспорт, высшее образование, сельское хозяйство, фармацевтика и медицина, культура, а также развитие горнодобывающей кооперации.
Напомним, президент Ирана во главе политико-экономической делегации в понедельник утром отправился в Венесуэлу в рамках своего пятидневного латиноамериканского турне.