Անկարայում ինչ-որ բան է «եփվում», որի արդյունքներն ակնառու կլինեն երկու-երեք օր անց․ Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայում կայացած համապետական ընտրություններից հետո հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում էական փոփոխություններ չեն լինի։ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախապայմանն, իհարկե, կմնա, ինչը կարևոր հանգամանք է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության համար։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Թուրքիայում կայացած համապետական ընտրություններից հետո ինչ հեռանկար է սպասում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը։
Սաֆրաստյանը հիշեցրեց, որ Վաշինգտոնում պետք է կայանար Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որն անորոշ ժամանակով հետաձգվեց։ Նոր կառավարության անդրանիկ նիստում քննարկվել է նաև հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացը, Անկարայում ինչ-որ բան եփվում է, որի արդյունքներն, ըստ Սաֆրաստյանի, ակնառու կլինեն երկու-երեք օր անց։
«Նորանշանակ արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը որոշակի դժգոհություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական բանակցությունների գործընթացի առթիվ, հենց նրա հորդորով էլ ադրբեջանական կողմը հետաձգել է այդ հանդիպումը։ Հաշվի առնելով Ֆիդանի նախորդ շրջանի գործունեությունն ու գաղտնի դիվանագիտության ասպարեզում նրա հմտությունները, պարզ է դառնում, որ նրա միջնորդությամբ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին ներկայացվող մաքսիմալիստական պահանջները կդառնան ավելի կոշտ։ Վաղը կայանալու է նաև Էրդողանի այցն Ադրբեջան։ Որպես նորընտիր նախագահ՝ նա արդեն իսկ հայտարարել էր, որ հաղթանակի դեպքում առաջինը կայցելի Ադրբեջան։ Այդ այցի ընթացքում Էրդողանը Թուրքիայի մոտեցումները կներկայացնի Իլհամ Ալիևին»,- ասաց թուրքագետը։
Խոսելով Թուրքիայի նոր ձևավորված կառավարության մասին՝ Սաֆրաստյանն ուշադրություն դարձրեց այն հանգամանքին, որ գործադիրի կազմը փաստորեն լիովին փոխվեց, մինչդեռ նախկինում սովորաբար մի մասը մնում էր անփոփոխ։ Նոր կառավարության ներկայացուցիչները հիմնականում երիտասարդ գործիչներ են։ Էրդողանն այժմ փորձում է նոր մարդկանց գտնել, որոնք նոր եռանդով ու ավյունով կկարողանան իրականացնել իր հետագա ծրագրերը։
«Աչքի է զարնում այն հանգամանքը, որ կառավարության առանցքային պաշտոններում նշանակվել են Էրդողանին հավատարիմ անձինք, նրա մտերիմ շրջանակի ներկայացուցիչները՝ հատկապես Հաքան Ֆիդանը, ով 2010 թվականից ստանձնել էր Թուրքիայի ազգային հետախուզական ծառայության ղեկավարի պաշտոնը, ինչպես նաև Իբրահիմ Քալընը, ով տարիներ շարունակ եղել է Էրդողանի մամլո խոսնակը։ Հատկանշական է նաև Հայաստանի հետ բանակցային գործընթացի պատասխանատու Սերդար Քըլըչի երիտասարդ ազգականի նշանակումը նախագահի մամլո խոսնակի պաշտոնում»,- նշեց Սաֆրաստյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Էրդողանն, իհարկե, կշարունակի ավելի շատ նայել Թուրքիայից դուրս՝ իրականացնելով նույն քաղաքականությունը, որն, ըստ էության, մեկ նպատակ է հետապնդում՝ երկիրը դասել այն պետությունների շարքին, որոնք որոշում են աշխարհի բախտը։ Այդ ռազմավարությունը լինելու է արտաքին քաղաքականության հիմքում, հետևաբար Հաքան Ֆիդանի նշանակումն արտգործնախարարի պաշտոնում պատահական չէ։ Նախկինում նա բազմաթիվ դիվանագիտական գաղտնի հանձնառություններ է իրականացրել՝ կատարելով Էրդողանի անձնական առաջադրանքները։
Այդուհանդերձ, կա մի կարևոր հանգամանք, որն, ըստ թուրքագետի, կստիպի Թուրքիայի ղեկավարին ավելի շատ ժամանակ հատկացնել ներքին քաղաքականությանը։ Նախևառաջ` դա երկրի ֆինանսատնտեսական ծանր վիճակն է, որը գնալով վատթարանում է։ Թուրքական լիրան շարունակում է արժեզրկվել։ Ընտրությունների նախաշեմին նախկին կառավարությունը լիրայի հետագա գահավիժումը կանխելու նպատակով մեծ քանակությամբ ֆինանսական միջոցներ նետեց շուկա։
«Հիմա էլ առաջնահերթություն է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հանգուցալուծումը, և այդ առումով կարևոր է նաև ֆինանսների նախարարի՝ Մեհմեդ Շիմշեքի նշանակումը, իսկ երիտասարդ Հաֆիզե Էրքանը ստանձնել է Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնը, ով բարձրագույն կրթություն է ստացել ԱՄՆ-ի Բրսիբենի համալսարանում և կարևոոր պաշտոններ զբաղեցրել ամերիկյան հաստատություններում՝ ունենալով շատ բարձր հեղինակություն, ուստի կարող է լիովին օգտագործել իր ֆինանսատնտեսական կապերն արևմտյան շրջանակների հետ՝ ակնկալելով որոշակի աջակցություն»,- ասաց Սաֆրաստյանը։
Նա նաև հավելեց, որ նախարարների նորաստեղծ կաբինետին չափազանց մեծ ու պատասխանատու աշխատանք է սպասում ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու և հսկայածավալ ներդրումներ ապահովելու առումով։

В Анкаре что-то «варится», результаты чего станут очевидны через два-три дня: Рубен Сафрастян
После прошедших в Турции общенациональных выборов в процессе урегулирования армяно-турецких отношений существенных изменений не произойдет. Конечно, останется предпосылка для урегулирования отношений с Азербайджаном, что является важным обстоятельством для внешней политики Турции.
В беседе с «Арменпресс» такую точку зрения высказал тюрколог Рубен Сафрастян, советник директора Института востоковедения НАН Армении, касаясь вопроса о том, какие перспективы ожидает нормализация армяно-турецких отношений после общенациональных выборов, состоявшихся в Турции.
Сафрастян напомнил, что в Вашингтоне должна была состояться встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, которая была отменена на неопределенный срок. На инаугурационном заседании нового правительства также обсуждался армяно-азербайджанский переговорный процесс, в Анкаре что-то назревает, результаты чего, по словам Сафрастяна, будут видны через два-три дня.
«Недавно назначенный министр иностранных дел Хакан Фидан выразил некоторое недовольство ходом армяно-азербайджанских переговоров, именно по его настоянию азербайджанская сторона отложила встречу. Учитывая деятельность Фидана в предыдущий период и его навыки в области тайной дипломатии, становится ясно, что максималистские требования, предъявляемые Азербайджаном к Армении при его посредничестве, будут ужесточаться. Визит Эрдогана в Азербайджан также состоится завтра. Как новоизбранный президент он уже заявил, что в случае победы первым делом посетит Азербайджан. В ходе этого визита Эрдоган представит подходы Турции к Ильхаму Алиеву", - сказал турецкий эксперт.
Говоря о новообразованном правительстве Турции, Сафрастян обратил внимание на то, что фактически полностью изменился состав исполнительной власти, тогда как раньше обычно часть оставалась неизменной. Представители новой власти – в основном молодые люди. Эрдоган сейчас пытается найти новых людей, которые смогут реализовать его будущие планы с новой энергией и кровью.
«Бросается в глаза тТот факт, что на ключевые посты в правительстве назначены верные Эрдогану люди, представители его ближайшего окружения, особенно Хакан Фидан, занимавший пост главы Национальной разведывательной службы Турции с 2010 года, а также Ибрагим Калын, много лет являющийся пресс-секретарем Эрдогана. Примечательно и назначение на должность пресс-секретаря президента молодого родственника Сердара Килича, отвечающего за переговорный процесс с Арменией", - сказал Сафрастян.
По его наблюдению, Эрдоган наверняка и дальше будет смотреть больше за пределы Турции, реализуя ту же политику, которая, по сути, преследует одну цель: поставить страну в число государств, решающих судьбы мира. Эта стратегия будет основой внешней политики, поэтому назначение Хакана Фидана на должность министра иностранных дел не случайно. В прошлом он выполнял множество секретных дипломатических миссий, выполняя личные поручения Эрдогана.
Тем не менее есть важное обстоятельство, которое, по мнению тюрколога, заставит главу Турции больше времени уделять внутренней политике. Прежде всего, ухудшается финансово-экономическое положение страны. Турецкая лира продолжает обесцениваться. Накануне выборов прежнее правительство выбросило на рынок большое количество финансовых ресурсов, чтобы не допустить дальнейшего свержения лиры.
"Даже сейчас разрешение финансово-экономического кризиса является приоритетом, и в этом смысле также важно назначение министра финансов Мехмеда Шимсека, а молодая Хафиза Эркан, получившая высшее образование в Брисбенском университете в США и занимавшая важные посты в американских институтах заняла пост президента Центрального банка: имея очень высокую репутацию, она может в полной мере использовать свои финансово-экономические связи с западными кругами, рассчитывая на определенную поддержку", - сказал Сафрастян.
Он также добавил, что вновь созданный Кабинет Министров ждет большая и ответственная работа в части ликвидации последствий разрушительного землетрясения и обеспечения огромных инвестиций.